One Radical Planet

🔒
✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: Ülkeyi hukuk dışı yönettiniz.

By birlesikkibrispartisi — July 6th 2020 at 13:47

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nin, Bakanlar Kurulu kararlarını Yüksek Mahkemeye taşımasının ardından, UBP-HP hükümetinin, pandemi sürecinde ülkeyi hukuk dışı yönettiğinin ortaya çıktığını vurguladı.

UBP-HP hükümet üyeleri yargılanmalıdır.

“Ben yaparım olur mantığıyla, yasadışı kararnamelerle ülkeyi yönetenler suç işlemişlerdir” diyen İzcan, UBP-HP hükümet üyelerinin yargılanmasını talep etti.

“4 ay sonra Coronavirüsü tehlikeli salgın hastalık ilan eden Tatar-Özersay hükümeti, halkla alay etmektedir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, aldıkları bütün kararları Mahkeme iptal etmesin diye kendileri iptal ederek, Sağlık Bakanlığı aracılığıyla  aynilerini hayata geçirmeye çalışmaktadırlar” dedi.

“BKP, ülkenin hukuka uygun, bilimsel kararlarlar  temelinde yönetilmesini talep etmektedir” diyen İzcan, süratle gerekli komiteler oluşturulmalı, ek personel takviyesiyle,  eksik araç ve gereçler tamamlanarak, Pandemi Hastanesi inşa edilmelidir”dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,  BKP’nin, uygun önlemler alınarak ülkenin dışa açılımını desteklediğini, burada gerekli karantina koşullarına herkesin uymasının

şart olduğunu belirterek, bir tek vatandaşın yaşamının tehlikeye atılamayacağını vurguladı.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: UBP – HP hükümeti, 1 Temmuz kararını yeniden gözden geçirmelidir.

By birlesikkibrispartisi — June 29th 2020 at 13:13

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de korona virüsü taşıyan hasta sayısının tavan yaptığı bir dönemde, karantina şartı aranmadan, yolcu kabulüne başlanmasının yanlış ve tehlikeli olduğunu belirti. “Gelen yolcuya PCR testi yapmak yeterli değildir” diyen İzcan, geçen süre içerisinde birçok insana hastalık bulaşabileceğini, hastanın takip ve kontrolünün  çok zor olacağını vurguladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut’un, yoğun bakımdaki yatak sayısının yetersiz olduğunu, PCR laboratuvarında kit, tüp, swap ve personel olmadığını, olan cihazların az ve bozuk olduğunu, pandemi hastanesinin henüz temellerinin atılmadığını belirterek, acil önlem alınmasını talep ettiği bir dönemde, UBP – HP hükümetinin  yurtdışından yolcu kabulüne başlamasının kabul edilmez olduğunu vurguladı.

“Kaybedilecek her hayattan siz sorumlu olacaksınız” diyen İzzet İzcan, UBP-HP hükümetini, kararlarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

İkinci bir kapanmanın, ülke ekonomisini bitireceğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, halkımızın kendini izole ederek, gerekli sağlık tedbirlerine önemle dikkat etmesini istedi.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Sonüstün: Tüm sınır kapıları açılmalıdır.

By birlesikkibrispartisi — June 24th 2020 at 09:15

           Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, kapılar konusunda her iki tarafın da samimiyet ve işlevsellikten uzak olduğunu belirterek, “ Bir tarafın açtığı kapının diğer taraf tarafından kapatılması kabul edilemez” dedi.
Yaşanan bu  olumsuz süreçte bu ve buna benzer uygulamalar, sadece her iki toplumun egemenlerinin çıkarlarına hizmet eder diyen Sonüstün, “ İçinden geçtiğimiz süreçte kaybeden  her iki toplumun emekçileri ve geniş halk tabakalarıdır” dedi.
Özellikle UBP-HP hükümetinin, salgınla ilgili yaptığı uygulamanın gerçeklerden çok uzak olduğunun altını çizen Sonüstün, “1 Temmuz itibarı ile Türkiye’den gelişleri tamamen karantina kapsamından çıkaran UBP- HP hükümetinin, toplumu salgından korumak gerekçesi ile kuzey güney arasındaki kapıları tedrici açtığını belirtmesi, söylem ve eylemlerinin ne kadar çelişkili olduğunun göstergesidir” dedi.
Son günlerde dünyada covid 19 vaka sayısının artış gösterdiğine dikkat çeken BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Türkiye’nin vaka sayısının yeniden artışa geçtiği ülkeler sıralamasında en ön sıralarda yer aldığını hatırlattı. UBP- HP hükümetinin karantina şartını kaldırarak Türkiye ile karşılıklı uçuşları açmasının, halk sağlığı açısından önemli bir risk oluşturacağını ifade eden Sonüstün, “Turizm adı  altında  asıl hedef,  kumarhanelerin açılması ve rulet masalarının dönmesi ile hükûmetin kasasına da birazcık kırıntı akmasıdır” dedi
İkinci bir salgının olması halinde Kıbrıslılar için bir felaket olacağını ve güneyle olan yakınlaşmanın da berhava edilebileceğini belirten Sonüstün, “ Halen pandemi hastanesinin yapılmamış olması yeni bir salgında daha büyük kayıpların yaşanmasına yol açacaktır” diyerek, pandemi sürecinde bir kez daha hükümet edenlerin en tepeden başlayıp en alt sıralarına kadar defolu olduğu ortaya çıkmıştır” dedi

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: Polis Genel Müdürlüğü ve Savcılığı göreve davet ediyoruz.

By birlesikkibrispartisi — June 22nd 2020 at 12:19

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, bir bakanlar kurulu değişikliğini dahi yapamayan Ersin Tatar hükümeti tarafından yönetilmenin, talihsizlik olduğunu belirtti.

Ülkeye yası dışı bir şekilde giriş yapan kafilenin ardından, hâlâ gerçeklerin ortaya çıkmadığını, ziyaretin turistik arazi seçimi ile ilgili yapıldığını, aracıların komisyon peşinde olduklarına dair ciddi iddialar bulunduğunu vurgulayan İzzet İzcan, Başbakan Ersin Tatar’ı kamuoyuna doyurucu açıklama yapmaya çağırdı.

Temiz toplum, temiz yönetim diye yola çıkanların, boğazlarına kadar bataklığa  battığına işaret eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yapacağınız en hayırlı iş, bir an önce tümünüzün istifa etmesidir” dedi.

“Uluslararası hukukun dışında suç cennetine dönüştürülen Kuzey Kıbrıs,  kirli işlerin döndüğü bir yere dönüştürülmüştür” diyen İzcan, “Tefecilik yapan bir takım patronların da bu işin içinde olduğu bilgisi kamuoyunda konuşulmaktadır” dedi.

Polis Genel Müdürlüğü ve Savcılığı göreve çağıran İzzet İzcan, “Halkı kandırıp olayları soğutmaya çalışanlar ciddi suç işlemektedirler” dedi.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: Bu toplum yalan ve yalancılardan bıkıp usanmıştır.

By birlesikkibrispartisi — June 15th 2020 at 12:51

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP-HP hükümetine, ülkeye özel izin ve karantinasız  giren yolcular hakkında,  kamuoyuna gerçek açıklama yapma çağrısında bulundu.

İzcan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın “Bakanlar Kurulu açık bir şekilde yanıltıldı” demesinin yeterli olmadığını, kimin yalan beyanda bulunarak halkın sağlığı ile oynadığının belirlenerek cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

“Bu toplum yalan ve yalancılardan bıkıp usanmıştır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de 2’ci evre olarak hasta sayısının yeniden yükselişi karşısında, 1 Temmuz itibarı ile Türkiye’den yolcu kabulünün yeniden gözden geçirilmesini talep etti.

UBP-HP hükümetinin en büyük hatasının, çok başlılık yaşayarak, Bilim kurullarını yeterince çalıştırmaması ve ekonomiyi normalleştirme adına, aceleci davranması olduğunu belirten İzzet İzcan, yeniden sil başa dönmenin ciddi bir risk olarak önümüzde durduğunu vurguladı.

Pandemi hastahanesinin bir an önce kurulması gerektiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, aşı bulunup dünyadaki virüs salgını bitmeden, halkımızın gerçek anlamda huzura kavuşamayacağını belirtti.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Sonüstün: Barikatlarda ağlattığınız emekçiler, sizden bunun hesabını soracaktır.

By birlesikkibrispartisi — June 10th 2020 at 11:38

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, UBP-HP Hükümetinin, Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçileri “Gidin ama gelmeyin” diyerek, Güneye göndermesinin siyasi bir entrika olduğunu belirterek “Nedir bu insanımıza karşı beslediğiniz kin” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiyadis’in, 8 Haziran tarihinde karşılıklı geçişlerde anlaşmış olmasına rağmen,  bunu tanımayarak Mustafa Akıncı’yı küçük düşürme, Rum tarafını da retçi bir çizgiye çekme çabası olan bu politikayı kınadıklarını belirten Salih Sonüstün, “3 ay boyunca kapısını çalmadığınız emekçilere reva gördüğünüz bu davranış, sizin  demokrasi ve insan sevgisinden nasibinizi almadığınızın göstergesidir” dedi.

“ Barikatlarda ağlattığınız insanlarımız, bunun hesabını sizden soracaktır” diyen Salih Sonüstün, “Halkımızdan  hak ettiğiniz cevabı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alacaksınız” dedi.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Bir pandemi raporu sunmaktan aciz Tatar, Özersay hükümeti, halka ve barışa düşman, işbirlikçilik yapmaya devam ederken, Kıbrıslılar emekçi kardeşlerine sahip çıkacak ve yaptıklarınız, tarihe kara bir leke olarak geçecektir” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

ADA TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi — June 8th 2020 at 14:12

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 20:30’da ADA TV’de, Derviş Doğan’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: Kuzey Kıbrıs’la Güney arasındaki geçiş kapıları hemen açılmalıdır.

By birlesikkibrispartisi — June 5th 2020 at 08:55

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin ekmek derdinde olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs’la Güney arasındaki geçiş kapılarının açılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiyadis’in, iki toplumlu sağlık komitesiyle istişare içerisinde gerekli kararı almaları çağrısında bulunan İzcan, “Sermaye sahipleri ve onların siyasi temsilcileri, fakirin halinden anlamamaktadır” dedi.

Başbakan Ersin Tatar ve yardımcısı Kudret Özersay’ın,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıyla siyasi polemik yaratma peşinde olduğunu, geçişler konusunda yetki kavgasına tutuşarak süreci engellediğini belirten İzzet İzcan, “Keçi can derdiyle uğraşırken, kasapsa yağ derdinde” dedi.

“Gerekli önlemleri alarak, korona virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Korona virüs ve onun gibi hastalıklar tüm dünyadan yok olmadan, insanlık rahat ve huzura ermeyecektir” dedi.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

AKP hükümetinin izni olmadan, Kıbrıs’ta çivi dahi çakılamaz.

By birlesikkibrispartisi — June 4th 2020 at 10:38

Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC hükümeti arasında imzalanan ekonomik işbirliği protokolünü değerlendirdi.

Ekonomik Protokolün, Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik yapıyı tamamen Ankara’daki AKP hükümetinin emrine verdiğini vurgulayan BKP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP hükümetinin izni olmadan, Kuzey Kıbrıs’ta çivi dahi çakılamaz” dedi. Tüm bakanlıklara atanacak üçer kişilik kayyum heyetinin, her konuda iradeyi ele alacağını, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın izni olmadan bir kuruş harcanmayacağının kesinleştiğini belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Gelinen aşamada Kuzey Kıbrıs, Türkiye’nin bir vilayetine dönüştürülmüştür” dedi.

“İmzalanan ekonomik protokol, 2020 yılının sonuna kadar, kamuda maaşları ödemeye dönüktür” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Kamu yatırımları ve reel sektöre ayrılan pay yok denecek kadar azdır” dedi. “Kuzey Kıbrıs’ta vurgun, talan ve sömürü düzeni yaratılmıştır, bundan kurtulmadan ülkenin kurtulması mümkün değildir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, insanımızı dilenci durumuna düşürüp, bununla öğünenler halkımıza en büyük kötülüğü yapmaktadırlar” dedi.

Limanlar, Kooperatif Merkez Bankası, Elektrik ve Gaz gibi stratejik sektörlerde neo-liberalist özelleştirme politikalarının devam edeceğinin görüldüğünü belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP, Türkiye ekonomisinde yarattığı yıkımın benzerini, Kuzey Kıbrıs’taki yandaşları sayesinde adım adım hayata geçirmektedir” dedi.

Kurtuluşun, üretimi hedefleyen kamucu sol politikalarda olduğunu vurgulayan BKP Merkez Yürütme Kurulu, barış, çözüm ve kendi kendini yönetme mücadelesinin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: ” Halkımızın Ramazan Bayramı’nı kutlar barış ve sağlık dolu aydınlık yarınlar dilerim”

By birlesikkibrispartisi — May 23rd 2020 at 10:59

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, yayımladığı bayram mesajında, halkın Ramazan Bayramı’nı kutlayarak barış ve sağlık dolu aydınlık yarınlar diledi.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgının yansımalarının katlanarak arttığı bu dönemde, Kıbrıs Türk toplumunun Ramazan Bayramı’nı büyük ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlar ile boğuşarak karşıladığını belirtti.

Çözümsüzlük ve Kıbrıs sorununda belirsizliğin neden olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal zorluklara küresel salgının yansımalarının da eklendiğini vurgulayan İzcan, içinden geçilen bu zor dönemde de Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğini koruma mücadelesinde kararlılıkla hareket etmenin önemli olduğunu belirtti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Tüm yurtseverlerin öncelikli görevi, insanlarımızın kardeşliği temelinde yurdumuzun bütünlüğünü sağlamaktır. Birleşik Kıbrıs Partisi çıktığı yolda kararlılıkla ilerlemeye devam edecektir” dedi.
Halkımızın Ramazan Bayramını kutladığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Tüm kardeşlerimizin bayramını kutlarken, önümüzdeki bayramların yurdumuz Kıbrıs ve bölge halklarına barış, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Sonüstün “Emekçi kesimlerin yaşam kalitesi dibe vurmuştur”

By birlesikkibrispartisi — May 22nd 2020 at 10:25

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Pandeminin ekonomik yansımalarının her gün büyüyerek geniş halk kitlelerini dibe doğru çektiğini belirterek, Aralık 2019 sonu itibari ile Çin merkezli sonra sırasıyla İran ve  İtalya üzerinden diğer Avrupa ülkelerine ve dünyaya yayılan, Mart 2020 itibari ile ülkemizi saran salgın ve onun getirdiği ekonomik bunalımın başta emekli ve küçük esnaf olmak üzere geniş halk kesimlerinin yasam kalitesini dibe vurmasına neden olduğunu belirtti.

Sonüstün, “Hükûmet aldığı sözde ekonomik tedbirlerle büyük sermaye kesiminin çıkarlarını korurken, sabit gelirli ve küçük esnafı açlığa itmiştir. Süpermarket,  Benzinci  ve Eczaneler harici tüm sektörlerin çalışamaz olması, evine ekmek götürme gayretinde olan çalışanların ve emeklilerin ekonomik çöküşlerinin da başlangıcı olmuştur” diyen Sonüstün, gıda ithalatçıları ve toptancıları ve süpermarketlerin krizi fırsata çevirip, tüketim mallarına fahiş fiyat uygulamalarına göz yumulmasının çok zor yasam koşulları ile geçinmeye çalışan issiz ve aşsız insanların, ekonomik olarak bunalımına bunalım kattığını dile getirdi.

Ekonomisi üretimden kopuk  sadece kumar  turizmi  ve paralı  eğitim üzerine kurgulanan bu sağlıksız ekonomik  yapının salgınla birlikte  bacaklarının kırılmasına  ve  paket programlarla yönetilmeye çalışılan ekonominin de çökmesine neden olduğuna dikkat çeken Sonüstün,  Acil olarak atılması gereken adımlar olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs sorununa acil çözüm bulunması için tüm katmanların zorlanması ve uluslararası denetime acık demokratik bir yapının Birleşik Federal bir Kıbrıs zeminine ulaşması bu bağlamda uluslararası kimliği ve uluslararası tanınmışlığı ile dünyayla bütünleşmesi için cabaların hızlandırılmasının şart olduğuna vurgu yapan Sonüstün,  “Her şeyden önce Kıbrıs’ın kuzeyindeki yapay ve talimatlarla yönetilen ekonomik programlardan vazgeçilip ithalata,  hazırcılığa dayalı ekonomi değil, üretimin esas alındığı bir ekonomik  yapının desteklenerek hayata geçirilmesi şarttır” dedi.

Sonüstün, “ Nüfusumuzun  saklanmadan  açıklanması ve ekonominin nüfusa göre planlanıp programlandırılması, stabil bir para birimi ile stabil bir ekonomiye ulaşılması gerekir. Hükûmet edenlerin vergi adaletini sağlayarak sadece çalışanlardan değil büyük sermayeden de vergi almaya becerisini göstermesi ve siyasi rant kapısı olan harcamalardan vazgeçip tasarrufa en tepeden başlaması gerekir” diyerek, kumara dayalı turizmden ve ticarete dayalı eğitimden vazgeçilip uluslararası kalitede gerçek  eğitim ve turizmin yollarının bulunması. Kuzey Kıbrıs adının,  kara para aklanma  ile kirletilmesinin önüne geçilmesinin şart olduğuna vurgu yaptı.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan “Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin eylemini destekliyoruz.

By birlesikkibrispartisi — May 15th 2020 at 12:31

Birleşik Kıbrıs Partisi, Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin, Kermiya geçiş kapısında gerçekleştirdikleri eyleme destek belirtti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, insanları eve hapsetmenin çözüm olmadığını, devletin, toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu belirterek, UBP-HP hükümetinin ise bunun tersini yaparak çalışanların maaşlarını kestiğini belirtti.

Servet vergisi adı altında, esas sermaye sahipleri ve bu krizden ekonomik çıkar sağlayan kesimlerden fedakârlık istenmesi gerektiğini vurgulayan İzzet İzcan, “Hani nerede Üniversite, Otel ve Kumarhane patronları, Banka sahipleri, Gıda Şirket sahipleri, başlarını kuma sokmuş krizin geçmesini mi bekliyorlar?” diye sordu.

UBP-HP hükümetinin, sermaye sahiplerine  rica ve minnetle yaklaşmasının kabul edilmez olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Düzenin bekçilerinden başka türlü de hareket etmesi  beklenmezdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve İki Toplumlu Sağlık Komitesine çağrıda bulunan İzcan, Kıbrıs Rum liderliği ile temasa geçip, birlikte, emekçilerin sorunları ile ilgili çözüm üretmeleri talebinde bulunarak, gerekli çalışmaların bir an önce başlatılmasını talep etti.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan “Güney ve Kuzey Kıbrıs arasındaki geçiş kapılarının açılması vakti geldi”

By birlesikkibrispartisi — May 11th 2020 at 12:27

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya çağrıda bulunarak, Güney ve Kuzey Kıbrıs geçiş kapılarının birlikte açılabilmesi için, Kıbrıslı Rum lider Nicos Anastasiyadis ile temas kurmasını istedi.

Güney Kıbrıs’ta çalışan 1500 üzerinde Kıbrıslı Türkün ciddi sıkıntılar çektiğini, işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını belirten İzzet İzcan, bu konuda atılacak bir adımın ülke ekonomisine de ciddi yararlar sağlayacağını belirtti.

Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören, üniversite sınavlarına hazırlanan yüzlerce öğrencinin bulunduğunu, hastahanelerde tedavi gören başta kanser hastaları olmak üzere birçok vatandaşın mağdur olduğuna dikkat çeken İzcan, “Bunun yanında ülke ticaretinin kalkınması, başta Arasta esnafı olmak üzere ticari hayatın canlanması,  geçiş kapılarının açılmasına bağlıdır” dedi.

Kapıların ayni anda birlikte açılmasının önemine vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Böylece gereksiz gerginlikler önlenecek, iki toplumun yakınlaşmasına önemli katkısı olacaktır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı inisiyatif almaya çağırdı.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: “ İdam edilişlerinin 48. yılında saygı ile anıyoruz”

By birlesikkibrispartisi — May 6th 2020 at 13:08

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden 68 kuşağının temsilcileri Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’i, idam edilişlerinin 48. yıldönümünde saygıyla andıklarını belirtti.

“ 6 Mayıs 1972’de tam bağımsız Türkiye, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren 3 genç devrimciyi idam ederek Türkiye’deki devrimci hareketi bitireceğini hesaplayan otoriter rejim 3 fidana kıymıştır” diyen İzcan, “ Dünyanın hiçbir yerinde devrimci hareket, önderleri katledilerek sona erdirilemedi. Tam tersine verilen mücadelenin haklılığı kanıtlandı” dedi.

“ Bağımsızlık, demokrasi ve özgürlük mücadelesi bu gün de devam ediyor. Devrimci mücadele başarıya ulaşıncaya kadar devam edecektir” diyen İzcan, “ 1970’li yıllardaki otoriter rejim bu gün hala devam etmektedir. Gazeteciler, Milletvekilleri, Parti liderleri hapsedilerek kralın çıplak olduğu gizlenmeye çalışılmaktadır” dedi.

Türkiye’deki AKP- MHP iktidarının yarattığı otoriter rejimin Kıbrıs’ın kuzeyine yansımasının özgürlüklerin kısıtlanması ve bağımsız yargının ortadan kaldırılma çabası olduğuna vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Birleşik Kıbrıs Partisi, demokrasi, özgürlük ve bağımsız yargı mücadelesine kararlılıkla devam etmektedir. Devrimci mücadele başarıya ulaşıncaya kadar da devam edecektir” dedi.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: “Emperyalist kapitalizmin her türlü saldırısına karşı direnen, tüm dünya işçi sınıfını ve tüm ezilen halkların şanlı mücadelesini selamlarız”

By birlesikkibrispartisi — April 30th 2020 at 11:52

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yayımladığı mesajda işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı kutladı.

“ Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeni ile bu yıl meydanlarda olamasak da 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının her türlü sömürüye, baskıya karşı direniş ve mücadelesini simgelediği akıllarımızdadır” diyen İzcan, sınıfsız, savaşsız, sömürüsüz bir dünya için mücadelenin devam ettiğini vurguladı.

İzcan, “İçinden geçtiğimiz süreçte toplum sağlığını korumak için tüm imkansızlıklara rağmen canla başla çalışan tüm sağlık emekçilerine teşekkürü bir borç biliriz” diyerek,  “Emperyalist kapitalizmin her türlü saldırısına karşı direnen, tüm dünya işçi sınıfını ve tüm ezilen halkların şanlı mücadelesini selamladıklarını, uluslararası işçi sınıfı ve ezilen halklar ile dayanışma içerisinde olduklarının altını çizdi.

İşçi ve emekçilerin hakları, Kıbrıs’ta barış ve sosyalizm için canlarını feda eden İşçi sınıfı önderlerini saygı ile andıklarını belirten İzzet İzcan, “Derviş Ali Kavazoğlu, Kostas Mişaulis, Fazıl Önder ve daha nice işçi sınıfı öncüsü yoldaşımızı katledenler mücadelemizi geriletmeyi başaramamışladır. Mücadelemiz güçlenerek devam etmektedir” dedi.

“Yurdumuzun bütünlüğünü sağlayıp, tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygılı, birlikte özgürce yaşayacağı günlere ulaşmak ve sosyalizm bayrağını açmak temel amacımızdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “İnsanlık ve dünya “YA SOSYALİZM, YA BARBARLIK” ikilemi ile yüz yüzedir. Sosyalizm evrensel barışın ilk adımı olacak, barbarlık yenilecektir! Yaşasın 1 MAYIS! Yaşasın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların Ortak Vatan yaratma savaşımları! Yaşasın Kıbrıs İşçi Sınıfının Birliği! Yaşasın Sosyalizm!” dedi.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Sonüstün, “BKP, nükleer santrallere karşıdır. Dünyada nükleer santrallere alternatif temiz enerji kaynaklarının kurulmasını desteklemektedir”

By birlesikkibrispartisi — April 27th 2020 at 14:57

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Ankara’nın 1986 ve 2011 yıllında yaşanan Çernobil ve Fukuşima nükleer felaketinden ders almadığını belirterek, sadece Çernobil nükleer felaketinin 200000’den fazla insanın doğrudan veya dolaylı ölümüne yol açarken bugün hala çevresel etkileşimin devam ettiğini vurguladı.

“ Diğer tarafta dünyanın en ileri teknolojisine sahip Japonya’da 2011 yılında yaşanan deprem ve sonrasındaki tusunami ile çöken Fukuşima nükleer santrali milyarlarca dolar zarar ve bugün hala denize akan sızıntısı ile yarattığı çevresel felaketle gündemdedir diyen Sonüstün. “ Hal böyleyken aktif kuzey Anadolu Ecemiş fay hattına çok yakın bir bölge olan Mersin ilinin Akkuyu bölgesinde yapımı devam eden nükleer santral gelecekte yeni bir Çernobil ve Fukuşima felaketine zemin olacaktır” dedi.

“ BKP,  nükleer santrallere karşıdır. Dünyada nükleer santrallere alternatif temiz enerji kaynaklarının kurulmasını desteklemektedir” diyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Ankara’nın Rusya ile çıkar ilişkilerinden dolayı bölgesel CED raporu dahi alınmadan  Akkuyu nükleer santralinin inşaatına başlanmasının yalnız kendi halklarına değil bölge halklarına karşı da yapılan en büyük nükleer tehdidin zeminine harç koymak olduğunu vurguladı.

“ Birleşik Kıbrıs Partisi, anti nükleer karşıtı tüm sivil toplum kuruluşları ile dayanışmasını yineler” diyen Sonüstün,  Ankara’nın bir an evvel bu santralin yapımını durdurup  yerine temiz enerji kaynaklarına yönelmesini talep ettiklerini vurguladı.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: “ Katledilişlerinin 58. Yıldönümünde Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet’i Saygıyla Anıyoruz”

By birlesikkibrispartisi — April 22nd 2020 at 12:09

Birleşik Kıbrıs Partis Genel Başkanı İzzet İzcan avukat, gazeteci, fikir ve siyaset insanları Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet’i katledilişlerinin 58. Yıl dönümünde saygı ile andıklarını belirterek, “23 Nisan 1962 tarihinde Ahmet Muzaffer Gürkan’ı arabası içerisinde, aynı gece geç saatlerde fikir arkadaşı ve yoldaşı Ayhan Hikmet’i de yatağında uyurken katleden faşist ve şovenist zihniyetin tek amacı Birleşik bir vatan için mücadele eden yurtseverlerin gücünü kırmaktı. Ancak ne o gün ne de bu gün bunu yapmayı başaramadılar, başaramayacaklar” dedi.

“ Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet sadece Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarları olarak değil, aynı zamanda “Kıbrıs Türk Halk Partisi” kurucuları olarak da faşist ve şoven örgütlenmelere karşı siyasi muhalefeti partisel alanda örgütlemeye çalışıyorlardı. Hem Taksim’e, hem de Enosis’e karşı mücadele ediyorlardı” diyen İzcan, “ O gün onların verdiği mücadele tüm yurtseverlere rehber olmaya devam etmektedir. Birleşik ortak bir vatana ulaşana değin onların rehberliğinde ortak vatan mücadelesine devam etmek tüm yurtseverlerin boynunun borcudur” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: “ Başbakan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı Akıncı’yı kaçakçı ilan etmesi ayıp olduğu kadar, siyasi etiğe aykırı saçma bir davranıştır”

By birlesikkibrispartisi — April 18th 2020 at 12:45

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP- HP hükümetinin böylesi bir dönemde dahi siyasi hesaplarla milliyetçilik ve şovenizm peşinde koşmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“ İnsanımız bir yandan sağlık endişesi diğer yandan da ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır. Hükümet, toplumun kaygı ve sıkıntılarını giderecek adımlar atmak yerine siyasi kavgalarla gündem değiştirmenin peşindedir” diyen İzcan, “  Kıbrıslı Türklerin UBP- HP hükümetinin kendi aralarındaki kavga ve çok başlılığına tahammülü kalmamıştır” dedi.

“ Sürecin başladığı ilk günden buyana sağlık çalışanlarının ortak görüşü acil olarak bir Pandemi Hastanesi’ne ihtiyaç duyulduğu, ilaç ve ekipman ihtiyacının bir an önce giderilmesinin şart olduğudur” diyen İzcan, “ İster Güney Kıbrıs’tan ister Avrupa Birliği’nden ister Türkiye’den gelsin gelecek tıbbi malzeme, ilaç ve ekipmana ihtiyacımız olduğu ortadadır. Hal böyleyken toplum sağlığını hiçe sayarak siyasi kaygılar peşinde koşmak topluma ihanettir” dedi.

“ Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimleri ile Güney Kıbrıs’tan tedarik edilen ilaçların KKTC’ye yasal olmayan yollardan getirildiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı’na açıkça kaçakçı demiştir. Israrla da bu söyleminden geri adım atmamaktadır. BKP olarak Sn. Tatar’ı bu talihsiz açıklamalarından dolayı kınarız” diyen İzcan, “ Söz konusu toplum sağlığıdır. Siyasi hesaplarınızı artık bir kenara bırakın” dedi.

“ Birleşik Kıbrıs Partisi, UBP- HP hükümetini bir an önce toplumun sağlık ve ekonomik endişeleri ve sıkıntılarına çözüm üretmeye çağırır” diyen İzcan, “ Hükümet esas işini yapsın, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirerek toplumsal mutabakata uygun hareket etsin” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: “ Irkçılık ve fanatizmin tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tarihin çöplüğünü boylamış düşüncelere Kıbrıs’ta yer yoktur”

By birlesikkibrispartisi — April 13th 2020 at 13:29

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Korona virüs salgınından sonra dünyanın eski dünya olmayacağını vurgulayarak, bunu anlamayanların toplumların sağlık alanında işbirliği yapmasına karşı çıktıklarını belirtti.

Irkçılık ve fanatizmin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirten İzcan, tarihin çöplüğünü boylamış düşüncelere Kıbrıs’ta yer olmadığını belirtti.

Geçmişte ilik nakli konusunda işbirlikleri sayesinde canların kurtulduğunu, kanser hastalarının tedavi edildiğini,  4200 kişinin Güney Kıbrıs’tan emekli maaşı aldığın, binlerce kişinin güneyde çalıştığını, güneyden gelen turistler sayesinde kuzeydeki ticaret ve turizmin canlandığını hatırlatan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP ve onun gibi çağdışı zihniyet taşıyan kesimlere taviz verilmemesini istedi.

Korona virüsün dünyaya hakim olan kapitalist düzeni yerle bir ettiğini dile getiren İzcan, kar daha fazla kar hırsıyla yanan özelleştirmeci anlayışın çare olamayacağı, kamunun güçlendirilerek özellikle sağlık sistemi ve tarımın sil baştan dizayn edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyalist Küba’nın dünyanın yardımına gönderdiği 50000 sağlık çalışanıyla tarih yazdığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan bunun tüm emperyalist ve kapitalist dünyaya ders olduğunu vurguladı.

 

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: “ Katledilişlerinin 55. yıldönümünde Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile anıyoruz”.

By birlesikkibrispartisi — April 11th 2020 at 13:49

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, katledilişlerinin 55. yıldönümünde Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile andıklarını belirtti.

Anglo-Amerikan emperyalizminin ve milliyetçi şoven fanatiklerin tüm baskı ve tehditlerine rağmen ortak vatan ve barış mücadelesini kararlıkla sürdüren Kavazoğlu ve Mişaulis’in Kıbrıs’ı bölmeye ant içmiş faşistler tarafından hunharca katlettiklerini vurgulayan İzcan, “  Kıbrıs’ta ki toplumları birbirinden ayırmaya çalışanlara rağmen ortak vatan mücadelesi veren iki halk kahramanının anısı önünde saygı ile eğiliriz” dedi.

“Kavazoğlu ve Mişaulis, köy köy gezip taksime karşı çıktılar. Kıbrıs halkına karşı düzenlenen emperyalist komplolara karşı halkı bilinçlendirip, bağımsızlığı savundular” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Kavazoğlu ve Mişaulis’i öldürerek mücadeleyi durdurduğunu sananlar yanılmıştır. Bu gün yüzlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum yurtsever onların açtığı yoldan ilerlemeye devam etmektedir” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin Kavazoğlu ve Mişaulis’in yıllar önce savundukları değerlere sahip çıkmaya ve onların açtığı yoldan ilerlemeye devam edeceğinin altını çizen İzzet İzcan,” Yeniden birleşme ve federal çözüm mücadelesi kararlı bir şekilde sürdürülecek ve başarıya ulaştırılacaktır” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

UBP- HP hükümeti sosyal devlet anlayışıyla hareket etmekten çok uzaktır.

By birlesikkibrispartisi — April 8th 2020 at 15:00

 

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, krizi fırsata çevirmeyi alışkanlık haline getirmiş büyük sermayenin içinde bulunduğumuz olağan üstü süreci de fırsata çevirmekten geri kalmadığını vurguladı.

Gıda toptancı ve ithalatçılarının her geçen gün yeni zamlar yaparak karlarına kar katmaya devam ettiklerini ifade eden Sonüstün, “ Böylesi zor bir süreçte dahi kar daha çok kar hırsıyla, denetimsizliği de fırsat bilerek, temel gıda maddelerine acımasızca yapılan zamlar zaten büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olan halkın alım gücünü daha da düşürmektedir” dedi.

“ İlerleyen günlerde ekonomik krizin daha da büyüyeceği, işsizliğin artacağı ortadadır. Bu durum sosyal patlamalara neden olacaktır. Bu süreçte toplum yaşanacak sosyal patlamaları kaldıracak durumda değildir” diyen Sonüstün, “UBP- HP hükümeti sosyal devlet anlayışıyla hareket etmekten çok uzaktır. Ekonomik tedbir adı altında alınan kararlar tamamen büyük sermayeyi korumaya yöneliktir. Her zamanki gibi krizin bedeli emekçi ve küçük esnafa ödetilmeye çalışılmaktadır” dedi.

UBP- HP hükümetine çağrıda bulunan Sonüstün, “ Bir an önce esas görevinizi yerine getirin. İçinden geçtiğimiz bu zor süreçte ekonomik kriz ve işsizliğin yol açacağı sosyal patlamaları önleyecek ekonomik ve sosyal tedbirleri hayata geçirin” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: Özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren tüm devrimcilere baş sağlığı dileriz. Işıklar yoldaşın olsun Helin Bölek

By birlesikkibrispartisi — April 5th 2020 at 12:37

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 288 gün süren ölüm orucunun sonucunda hayatını kaybeden Gurup Yorum üyelerinden devrimci sanatçı Helin Bölek’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“ Başta devrimci sanatçının ailesi olmak üzere tüm gurup üyelerine, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren tüm devrimcilere baş sağlığı dileriz. Işıklar yoldaşın olsun Helin Bölek” diyen İzcan, sanatın ve sanatçının tutsak edilemeyeceğini vurguladı.

Türkiye’deki totaliter rejimin birçok sanatçı, gazeteci, yazar ve siyasetçiyi düşünce suçuyla hapsetmeye devam ettiğini ifade eden İzcan, “ AKP- MHP iktidarı her geçen gün derinleşen baskıcı, otoriter rejimin devamına tehlike gördüğü herkesi terörist ilan edip hapsederek rejimin devamını sağlamayı hedeflemektedir” dedi.

İzcan, “ Helin Bölek gibi daha nice devrimci, aydın ve mücadeleci insan rejime karşı direniş ve mücadelesine devam etmektedir. Bu noktada tüm devrimci duygu ve dayanışmamızla onları ve direnişlerini selamlarız” dedi.

“ Daha özgür, daha demokratik bir Türkiye’nin oluşturulması daha özgür ve daha demokratik bir Kıbrıs’ın oluşmasına yardımcı olacaktır” diyen İzcan, Bu noktada, Kıbrıslı Türk ve Türkiyeli devrimcilerin dayanışmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan, “ Sermayenin temsilcisi, halk düşmanı kapitalist yönetimlerden kurtulmak öncelikli görevimizdir”

By birlesikkibrispartisi — March 26th 2020 at 11:30

Birleşik Kıbrıs Partisi, UBP- HP hükümetinin hazırladığı ekonomik paketi değerlendirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan yaşananların kapitalizmin yapısal bir krizi olduğunu, sorunun sistemin kendisinden kaynaklandığını ve dünyanın 2008 krizinden daha büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

“ Normal ekonomiler böyle durumlarda ekonominin çarklarının dönmesi için sisteme mali destek sağlar ve üretici sektörleri ayakta tutar” diyen İzcan, “ Biz de ise tam tersi yapılarak çalışan ve emekçiler haraca bağlanmaktadır” dedi.

“ Krizin tüm yükünü çalışanların ve emekçilerin sırtına yükleyen UBP- HP hükümetinin, Kıbrıslı Rumların malları üzerinde devlet eliyle andrez oynayıp, turizm adı altında kumarhanelerden ceplerini şişirenlere, dünya zenginler kulübünde sıraya girenlere, birleşik faiz uygulamaları ile zenginliklerine zenginlik katan bankalara, zam yaparak karına kar katan mobil telefon şirketlerine, krizi fırsata dönüştüren iktidarın destekçisi sermaye guruplarına hiç dokunmaması kabul edilemezdir” diyen İzcan, “ Aynı gemide değiliz, emekçi ve üretici yığınlar haklarını korumak için kararlı davranmalıdır” dedi.

“ Dünyadan izole olmuş Kuzey Kıbrıs’taki statüko sorunların kaynağıdır” diyen İzcan, “ Öksüz bir çocuk gibi sokağa atılan insanımız canını yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi.

Emek, barış ve özgürlük mücadelesinin tek çıkar yol olduğunu belirten İzzet İzcan, “ Sermayenin temsilcisi, halk düşmanı kapitalist yönetimlerden kurtulmak öncelikli görevimizdir” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Kızıl yıldız yoldaşın Olsun Kamil Ahmet.

By birlesikkibrispartisi — March 24th 2020 at 15:25

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yayınladığı başsağlığı mesajında Londra’da hayatını kaybeden Kamil Ahmet’in yaslı ailesine başsağlığı diledi.

Kamil Ahmet’in Birleşik Federal Kıbrıs, barış ve demokrasi mücadelesine ömrünü adadığına vurgu yapan İzcan, “ Hayatını diğer yoldaşları Ahmet Sadi, Nurettin Seferoğlu, Mehmet Salih Gimişi, Sedat Ahmet, Hulus İbrahim ve daha niceleri gibi Kıbrıs’ta barış ve demokrasi mücadelesine adayan Kamil Ahmet’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Kamil Ahmet’in, Kıbrıs Türk yer altı örgütleri ve onların paramiliter uzantıları tarafından çok sevdiği ülkesini terk etmek zorunda bırakıldığını belirten İzcan, Kamil Ahmet ve yoldaşlarının barış ve demokrasi mücadelesini kararlıkla sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

“ BKP olarak Kamil Ahmet abimizin ailesine baş sağlığı ve sabır dileriz. Kızıl yıldız yoldaşın Olsun Kamil Ahmet” dedi

 

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: “Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım”

By birlesikkibrispartisi — March 14th 2020 at 12:26

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile yayımladığı mesajda, tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

“ Tüm dünyada insan sağlığını ve hayatını tehdit eden Corana Virüs salgının hızla yayıldığı bu günlerde sağlık emekçileri her zamankinden daha fazla özveri gösteren, toplum sağlığını korumak adına en fazla mesai harcayan kesimdir” dedi.

“ Zor koşullar ve imkânsızlıklara rağmen özveriyle çalışan sağlık emekçilerine yaşamamızı borçlu olduğumuzu akıldan çıkarmamız gerekir” diyen İzcan,  Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan halka Corona virüsüne karşı sağlık bakanlığı ve sağlık örgütlerinin öneri ve tavsiyelerine aynen uyma çağrısı yaparak, panik yapmadan birlikte hareket edilerek bu sorunun üstesinden gelinebileceğini vurguladı.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

ADA TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi — March 10th 2020 at 12:10

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 14:00’de ADA TV’de Mustafa Ertanın’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

ADA TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi — March 9th 2020 at 14:03

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 20:30’da ADA TV’de, Derviş Doğan’ın Basın Gündemi adlı  programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

8 Mart kadınların insanca yaşam ve eşitlik için verdikleri mücadelenin ve dayanışmanın günüdür.

By birlesikkibrispartisi — March 7th 2020 at 10:40

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ın kuzeyinde de erkek egemen ve kapitalist sömürü sisteminin kadının özgürleşmesinin ve eşitliğinin önündeki en büyük engel olduğunu belirtti.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, 8 Mart 1857 yılında New York’ ta tekstil sektöründe çalışan kadınların düşük ücret ve insanlık dışı çalışma koşulları karşısında greve gittiklerini, protestolar ve grev sonucu 100 kadının katledildiğini, II. Enternasyonal’in 1910’daki kongresinde Clara Zetkin’in de önerisiyle 8 Mart’ın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü ilan edildiğini belirterek, her 8 Mart’ın kadınların insanca yaşam ve eşitlik için verdikleri mücadelenin ve dayanışmanın günü olduğunu vurguladı.

“İçinde yaşadığımız ve kadınların işte, evde, sokakta, kısaca hayatın her alanında, ezildiği, dışlandığı ve güvenlikten yoksun yaşadığı bu ataerkil kapitalist dünyayı reddediyoruz. Toplumsal cinsiyet algılarının adaletsizce, tek bir cinsiyet, yani erkek olan lehine yaşanmadığı bir dünyayı kurmanın bugünden mümkün olduğuna inanıyoruz. Cinsiyetçi olmayan, çok kültürlü, çok kimlikli, özgür, eşit, sınıfsız, sömürüsüz bir toplum hedefini hayata geçirme mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

“Kadının ‘ev kölesi’ olmaktan kurtarılması ve toplumsal yaşamda aktif ve saygın yerini alabilmesi için gerekli her türlü destek sağlanmalıdır. İkinci sınıf muamelesi gören kadının, özellikle de emekçi kadınların özgürleşmesini amaçlayan örgütlenmeler desteklenip, teşvik edilmelidir. Yasalar tüm baskıcı gelenek, töre ve çağdışı unsurlardan ayıklanarak kadının sosyal yaşama erkekle eşit biçimde katılımını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir” diyen Yiğiter, Ülkemizdeki kadın ticareti ve seks köleliğinin engellenmesi ve gece kulüplerinin kapatılması için kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Hediye Yiğiter açıklamasına devamla; “Cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kalkması için ve her iki cinsiyet içinde yıllarca benimsenen geleneksel rolleri aşana kadar mücadele sürdürülecektir. Kıbrıs’ın özgürlüğü için verdiğimiz mücadeleyi, kadının özgürlüğünü de kapsayacak şekilde genişleterek, geleneksel ‘kadın’ ve ‘erkek’ rollerini ortadan kaldırmakta kararlıyız” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi — March 3rd 2020 at 11:03

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 14:00’te ADA TV’de Mustafa Ertanın’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan “Kapattığınız geçiş kapılarını hemen açın”

By birlesikkibrispartisi — March 2nd 2020 at 11:57

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Rum liderliğine çağrıda bulunarak, kapattığı geçiş kapılarını açmasını talep etti.

“Bilimsel değerlendirmeden uzak alınan kapatma kararı sorunları çözmez” diyen İzcan, “Eğer 8 kapının 4’ü kapatılarak Korona virüsü önlenecekse, diğer 4 kapı niye açık tutuldu?” diye sordu.

Anastasiyadis hükümetinin, federal çözüme karşı olduğunu, attığı her adımda iki toplumun birlikte hareketini engellediğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Öyle olmasaydı İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi çalıştırılırdı” diyerek, bunun büyük bir hata olduğunu vurguladı.

Esas kontrolün ülkeye giriş limanlarında olması gerektiğini belirten İzzet İzcan, İki Toplumlu Sağlık Komitesini göreve çağırarak, gerekli bilimsel önlemlerin birlikte alınmasını istedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin, vatandaşlar arasında güvensizlik yaratacak taksimci politikalara karşı kararlılıkla duracağını ve tüm Kıbrıslılarla birlikte demokratik direniş hakkını kullanacağını vurguladı.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Radyo Mayıs’tayız.

By birlesikkibrispartisi — February 25th 2020 at 10:17

Aycan Saraçoğlu moderatörlüğünde, bugün saat 16:00’da yayınlanacak olan BİRLEŞİK KIBRIS’A DOĞRU programının  konuğu BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün olacaktır.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün: “Kıbrıs’ın kuzeyinde, emeğin ve emekçinin sömürüldüğü bir düzen yaratılmıştır”

By birlesikkibrispartisi — February 20th 2020 at 11:49

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yabancı işçilerin insanlık dışı şartlarda barındırıldığı Kermiya’daki şantiyeyi mühürlediğini ancak kayıt dışı olarak çalıştırılan, pasaportlarına el konulan işçilerin, hala şantiye içerisindeki barakalarda yaşadığının basında yer aldığını belirtti.

“ Yaşananlar bir insanlık dramıdır” diyen Sonüstün, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde, emeğin ve emekçinin sömürüldüğü bir düzen yaratılmıştır. İnsan onuru ayaklar altına alınmakta emekçiler sömürülmektedir. Ancak sonuçta yaşanan ihmallerin bedelini de yine emekçiler ödemektedir” dedi.

Yıllardır oluşturulan bu düzene göz yumulduğunu belirten Sonüstün, “ Hiçbir hükümet ucuz iş gücü olarak sömürülen emekçilerin hangi koşullarda çalıştırıldığını ve yaşatıldığını sorgulamamıştır. Kar daha çok kar hırsıyla hareket eden sermayenin yanında yer almış, yaşanan insanlık dramına ortak olmuştur” diyerek, Yerli iş gücü ülkeden göç ederken yabancı iş gücünün ülkeye gelmesine ve insanlık dışı koşullarda çalıştırılmasına ve yaşatılmasına göz yumulduğunu vurguladı.

Emekçilerin yıllardır kötü koşullarda barındırıldıkları, dört aydır da maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle Pazartesi günü polise gidip eylem yaptıklarını hatırlatan Sonüstün, “ Olayın altından bir insanlık dramı çıkmıştır. İşçilerin hiçbir insanın istemeyeceği koşullarda yaşatıldığı gözler önüne serilmiştir” dedi.

“ Hiçbir makam bu konuda sorumluluk almayı kabul etmiyor. Emekçiler kaderine terk edilmiş durumdadır” diyen Sonüstün, Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi — February 19th 2020 at 11:45

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu akşam saat 17:30’da ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Yeni Kıbrıs Partisi, yarın Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecektir.

By birlesikkibrispartisi — February 18th 2020 at 12:12

 

          Yeni Kıbrıs Partisi, 19.02.2020 tarihinde (Çarşamba) saat 10:30’da Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecektir.
Görüşme BKP Genel Merkezinde gerçekleştirilecek olup, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve son siyasi gelişmeler üzerinde görüş alış verişinde bulunulacaktır.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Radyo Mayıs’tayız.

By birlesikkibrispartisi — February 18th 2020 at 10:09

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün moderatörlüğünde,  bugün saat 16:00’da yayınlanacak olan BİRLEŞİK KIBRIS’A DOĞRU programının bu günkü konuğu,  BKP Eğitim Sekreteri Hüseyin Demirel olacaktır.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: Maraş konusunda yapılmak istenen ortamı gererek görüşme sürecini berhava etmektir.

By birlesikkibrispartisi — February 14th 2020 at 13:14

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 14.02.2020 tarihinde ( Cumartesi) günü Kapalı Maraş’ta gerçekleşecek ‘Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı’ başlıklı yuvarlak masa toplantısı ile yapılmak istenenin, Maraş’ın ilhakı yönünde adımlar atılması olduğunu belirtti.

İzcan, Kıbrıs sorununu bütün yönleriyle çözmeyi hedefleyen Uluslararası konferansın toplanması öncesinde yapılmaya çalışılanın, ortamı gererek görüşme sürecini berhava etmeye yönelik olduğunu vurguladı.

BKP Genel Başkanı İzcan BM Güvenlik Konseyi karalarında Maraş’ın statüsünün açıkça belirtilmiş olduğunu belirterek, “ Bu kararlara göre Maraş’ın BM nezaretinde yasal sakinlerine iade edilmesi karara bağlanmış ve Maraş’ın ilhakı yönünde adımlar atılması yasaklanmıştır. Buna rağmen BM kararları ve Uluslararası hukuk çiğnenerek tek taraflı hareket edilmesi kabul edilemez” dedi.

İzcan, “ Ankara’daki AKP- MHP hükümeti ve Kıbrıs’ta onları temsil eden federal çözüm karşıtı UBP- HP hükümeti tarafından konunun gündeme getirilmesi, 26 Nisan tarihinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine açık bir müdahale amacı taşımaktadır” dedi.

“ Kıbrıs Türk toplumu yaşananları yakından takip etmeli ve halkımız yaratılmak istenen şoven ve ayrılıkçı politikalardan uzak durmalıdır” diyen İzcan, “Gelecek Birleşik Federal Kıbrıs’tadır. Halkımızı Cumhurbaşkanlığı seçiminde iradesini federal çözüm yönünde kullanarak oynanmak istenen oyunları bozmaya çağırırız” dedi.

 

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi — February 14th 2020 at 11:25

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bugün saat 17:15’te KANAL T’de Okan Veli Şafaklı ve Deniz Gürgöze’nin sunduğu programa katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: BKP Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı aldı.

By birlesikkibrispartisi — February 12th 2020 at 13:43

Birleşik Kıbrıs Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili kararını BKP Genel Merkezinde bu gün saat 10:30’da düzenlenen basın toplantısı ile kamu oyuna duyurdu.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP yetkili kurullarında yapılan tartışmaların ardından dün akşam toplanan Parti Meclisinin oy birliği ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıyı destekleme kararı aldığını açıkladı.

İzcan, “ Partimizin bu kararı almasındaki en büyük neden Sn. Akıncı’nın BM kararları temelinde birleşik federal Kıbrıs’a olan bağlılığıdır.  BM Genel Sekreteri Antonio Guterress 25 Kasım 2019’da gerçekleşen Berlin zirvesinde Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerden hemen sonra inisiyatif alarak sorunun çözümü için uluslar arsı bir konferans çağıracağını açıklamıştır. Sorunun BM kararları temelinde çözümü muhtemeldir. Seçimler bu konferansta Kıbrıs Türk tarafını kimin temsil edeceğini belirleyecektir” dedi.

Barışa ve federal çözüme inanmayanların seçimi kazanması durumunda konferansın gerçekleşmeyeceğinin altını çizen İzcan, “ Kıbrıs Türk toplumu kaderine terk edilecektir. Bu da Kıbrıs Türk toplumunun yok olması demektir. Sn. Akıncı siyasette bulunduğu süre içerisinde Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığına saygı gösteren, iradesine sahip çıkan temiz ve dürüst bir yönetim sergilemiştir. Türkiye’deki AKP- MHP iktidarının Cumhurbaşkanı Akıncı’yı tasfiye temek için siyasi etik ve ahlaka aykırı bir şekilde yürüttüğü kampanya niyetlerinin çözüm değil ilhak olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

“ Bu Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan ne ilk ne de son müdahaledir” diyen İzcan, Birleşik Kıbrıs Partisi’nin Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğini her şeyin üstünde tuttuğunu vurguladı.

Sözlerine devamla, “ Biz ülkemize barış ve huzurun gelmesini siyasetin merkezine koyduk. Bizim için aslolan halkımızın geleceğidir. BKP, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik kimden ve nerden gelirse gelsin her türlü saldırı ve müdahaleye karşıdır. Ve en geniş dayanışmanın sağlanması için kararlıkla mücadele edecektir” diyen İzcan, “ Kıbrıs’ta verilmekte olan mücadele barış, demokrasi ve özgürlük kavgasıdır. Bu koşullar altında partimiz aday çıkarmak yerine oy birliği ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı almıştır” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin seçim süreci boyunca aktif biçimde görev alacağına ve Sn. Akıncı’nın kazanması için el birliği ile çalışacağına da vurgu yaptı.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

İzcan: Ankara’daki AKP- MHP iktidarı Kıbrıslı Türklerin iradesine saygılı olmayı öğrenmelidir.

By birlesikkibrispartisi — February 11th 2020 at 13:20

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı aleyhine sürdürülen karalama kampanyasının nedeninin siyasi farklılıklar ve anlaşmazlıklar olduğunu vurguladı. Ankara’nın meseleye amir memur ilişkisi temelinde baktığının bir kez daha gün yüzüne çıktığını belirten İzcan, “ Esas mesele Sn Akıncı’nın bu tarz bir ilişki biçimini kabul etmemesi ve Ankara’nın istediği gibi ayrılıkçı ve taksimci bir politika izlememesidir” dedi.

İzcan, “ Türkiye’deki AKP- MHP ortaklığının niyeti, Kıbrıs’ın kuzeyinde federal çözüm karşıtı, ayrılıkçı bir Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlamaktır.  Bu nedenle Sn Akıncı’ya karşı bir cephe oluşturulmuştur. Murad edilen Sn. Akıncı’yı devre dışı bırakmaktır” dedi.

“Yapılan açıklamalar açıkça bir linç kampanyasına dönüşmüştür” diyen İzcan, Sn Cumhurbaşkanına karşı izlenilen saldırgan, siyasi etik ve ahlaka uymayan hakaretler aynı zamanda Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesine yapılan bir müdahale ve saygısızlıktır” dedi.

Ankara’daki hükümetin Kıbrıs Türk toplumunun iradesine saygı duyması gerektiğinin altını çizen İzcan, “Esas olan Kıbrıslı Türklerin iradesidir. Ankara’daki AKP- MHP iktidarı bu iradeye saygılı olmayı öğrenmelidir” dedi.

✇ Birleşik Kıbrıs Partisi

BKP Parti Meclisi bu akşam saat 19:00’da toplanıyor.

By birlesikkibrispartisi — February 11th 2020 at 11:32

Birleşik Kıbrıs Partisi Parti Meclisi bu gün ( 11.02.2020) tarihinde saat 19:00’da toplanarak Cumhur Başkanlığı seçimlerine yönelik parti kararını alacaktır. Toplantı BKP Genel Merkezi’nde yapılacak olup alınan karar 12.02.2020 tarihinde ( Çarşamba) saat 10:30’da Parti Genel Merkezi’nde düzenlenecek basın toplantısı ile duyurulacaktır.

Basına ve kamu oyuna saygı ile duyrulur.

 

❌