One Radical Planet

🔒
❌ About FreshRSS
There are new available articles, click to refresh the page.
Before yesterdayBirleşik Kıbrıs Partisi

Basın Duyurusu.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin,  9 Eylül Çarşamba akşamı düzenleyeceğini duyurduğu “Pandemi Ortamında Eğitim” paneli,  Covid – 19 vakalarındaki artış ve toplumda oluşan panik gözetilerek ileriki bir tarihe ertelenmiştir.

 

 

          Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İzcan: Pandemi sorunu çözülmeden okullar açılamaz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Covid 19 salgınının hızla kontrolden çıktığını belirterek, bunun sorumlusunun zamanında önlem almayan, bilim kurulunun önerilerini savsaklayan UBP-HP hükümeti olduğunu vurguladı. “UBP-HP hükümeti, süreci çok kötü yönetmiştir” diyen İzzet İzcan, “Karantinasız girişlere onay veren zihniyet, bugün yaşananların sorumlusudur” dedi.

Eğitimin telafisi var,  ancak yaşamın yoktur.

Okulların bu koşullarda açılamayacağına vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, uzaktan eğitime geçilmesi çağrısında bulunarak, öğrenci, öğretmen ve velilerin yaşamlarını tehlikeye atmanın kabul edilemez olduğunu belirtti. “Eğitimin telafisi var, ancak yaşamın yoktur” diyen İzzet İzcan, “Devamlı geç kalan, oy uğruna her şeyi yapan, dik kafalı bir hükümetle karşı karşıyayız” dedi.

BKP olarak,  koşullar düzelene kadar çocukları okula göndermeme çağrısında bulunan İzzet İzcan, “UBP-HP hükümeti sözden değil, eylemden anlamaktadır” dedi.

 

PANEL DAVETİ

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi organizatörlüğünde yapılacak olan “Pandemi Ortamında Eğitim” paneline davetlisiniz. Davetimizin üyelerinize duyurulması ve davetimize katılımınızdan onur  duyacağız.

 

Davetli konuşmacılar:   Şener Elcil  KTÖS Genel Sekreteri                                                                                                                  Tahir Gökçebel  KTOEÖS Genel Başkanı
Dr. Bülent Dizdarlı

Panel Yöneticisi:  Prof. Dr. Mustafa İlkan

Konusu       :  Pandemi  Ortamında Eğitim
Tarih  :  9 Eylül  2020  Çarşamba
Saat    :  19:30
Yer      :  KTÖS Lokali

 

Özgürlük ve barış için mücadeleye devam.

By birlesikkibrispartisi

BKP Merkez Yürütme Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, tüm dünya ve ülkemizin, barışa her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunu belirterek,  Kıbrıs sorununun çözümü ve barışın kökleşmesi için kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.
Her iki toplumdaki milliyetçi ve şoven  hareketlerden yararlanan emperyalist güçlerin doğrudan ve dolaylı müdahalelerinin bir sonucu olan Kıbrıs sorununun yıllardır çözümsüzlüğe mahkum edildiğine dikkat çeken BKP Merkez Yürütme Kurulu, tüm barış ve demokrasi güçlerinin birinci önceliğinin erken çözüm ve 46 yıllık bölünmüşlüğün sonlandırılması olduğunu vurguladı.
“Dünyanın jandarmalığına soyunan küresel terörist ABD, petrol uğruna yaptığı katliamlarla küreselleşme, neo-liberalizm ve kapitalizmin yüzünü açıkça ortaya sermektedir. ABD ve diğer müttefiklerinin, Irak, Suriye, Libya, Afganistan, Yemen, Filistin ve diğer bölge ülkelerine yaşattığı dram, bugüne dek yaptıklarının ve bundan sonra yapabileceklerinin somut delilidir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu,  yerel ve evrensel barış güçleri ile birlikte hareket ederek, emperyalist savaşlara ve kapitalist sömürüye karşı mücadeleye etmeye ve savaşa karşı barış, sömürüye karşı savaş şiarını ileriye taşımaya devam edeceklerini vurguladı.
BKP Merkez Yürütme Kurulu, BKP’nin, özgürlük ve barış için mücadele eden bütün dünya halkları ile dayanışmasını ve barış mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüreceğini vurguladı.

Sonüstün: Ya kendi demokrasimizi kendi ellerimizle kurup yücelteceğiz ya da Türkiye’nin alt yönetimi etiketiyle devletçilik oynayacağız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi  Genel  Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada,  Ankara’nın  Lefkoşa  Büyükelçisi Sn. Ali Murat Başçeri’nin, kendi içinde sorunlar yaşayan,  çözüm ve barış karşıtı UBP Milletvekilleriyle yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük bir yemekte  buluşmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sonüstün,  “Kısa bir süre önce Ankara destekli çözüm ve barış karşıtı UBP-DP ve YDP  Parti başkanları Ankara’ya çağrılmış  ve yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili talimat verilmiştir” dedi

Sonüstün devamla,  “Ankara’nın amacı, dünyanın tek tanıdığı makam olan Cumhurbaşkanlığı makamını, çözüm ve barış karşıtı ayrılıkçı bir adayın kazanmasını sağlamaktır” dedi.

Ankara bir taşla iki kuş vurmak istiyor.

Sonüstün, “Seçimlerin hemen ardından yapılması planlanan BM gözetimindeki barış görüşmelerinde,  birleşmeyi değil ayrılmayı savunan bir görüşmeci heyetinin var olması ile Ankara üzerindeki  uluslararası baskının azalmasına ve ‘Kıbrıslı Türkler Anavatan Türkiye ile bütünleşmek istiyor siz de buna saygı göstermelisiniz’ söylemiyle bir taşla iki kuş vurmaya çalışmaktadır” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi, Doğu Akdeniz’de artan gerginlikten endişe duyduğunu açıkladı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex ilan etmesi ve bunun karşılığında Kıbrıs Rum tarafının ayni alan için yeni bir Navtex yayınlaması, işlerin giderek içinden çıkılmaz bir hal almakta olduğunu  vurguladı. İzzet İzcan, Ankara’daki AKP iktidarını bölgede gerilimi artıracak davranışlardan uzak durmaya çağırdı.

İzcan: Yaşanan sorunlar karşılıklı diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmelidir.

“Doğu Akdeniz’deki sorunlar uluslararası hukuka uygun, karşılıklı diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmelidir” diyen  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yaşanan gelişmeler yurdumuz Kıbrıs’ı içine çekerek yeni felaketlere neden olabilir” dedi.

Türkiye’yi yönetmekte güçlük çeken, ekonomik krize çare üretemeyen AKP hükümeti ve onun Kuzey Kıbrıs’ta sözcülüğünü üstlenen milliyetçi kesimler, gerginlik siyaseti üreterek, kaybettikleri halk desteğini artırmaya çalışıyorlar, bununsa mümkün olmadığını dile getiren İzzet İzcan, “Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halktan hak ettikleri dersi alacaklardır” dedi.

İzcan: Görüşme süreci bir an önce başlamalıdır. Tek çıkar yol diyalog.

Barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin tek çıkar yol olduğunu savunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Görüşme sürecinin bir an önce başlaması ve var olan sorunları diyalog yolu ile çözülmesi, Kıbrıs Türk toplumunun çıkarınadır” dedi.

 

Sonüstün: UBP-HP hükümeti tam bir Pinokyo hükümetidir.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, UBP-HP  hükümeti tarafından PCR testi muaf tutularak, Kıbrıs’ın Kuzeyine gelen eski AKP milletvekili ve akrabalarının eyleminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Kurulduğu günden beri söylemleri ve eylemleriyle,  ters hareketlerle  ayyuka çıkan UBP-HP hükümetlerinin, toplumla alay edercesine sergiledikleri tavır, toplumumuz arasında adeta infiale yol açmıştır” dedi.

Salih Sonüstün, devamla “Tam üç ay evlerimize kapatıldığımız  bu pandemi döneminde, toplumun ağır  bedel ödeyip aşsız ve işsiz kaldığı bu süreçte,  hükümetin keyfi uygulamaları ile eski günlere dönülebileceğinin sinyallerini verdiğini belirtti.  “Kumarhane patronlarının baskıları  doğrultusunda ülkeyi  kovit 19 hastalığa karşı  savunmasız bırakanlar,  özel uçakla ülkeye iş adamlarını sokarak yeni skandallara  yol açmıştır” diyen Salih Sonüstün, eski milletvekili ve akrabalarını özel izinle ülkeye sokmalarının kabul edilmez olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin  hiç çekinmeden kendi müsteşarının yazılı talimatını gerçek dışı bir şekilde gizlemeye çalıştığını belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, ülkeyi ekonomik kriz ve kovit 19 hastalığına  karşı  savunmasız bırakanların,  yaklaşan  Cumhurbaşkanlığı  seçimlerinde  sandığa gömüleceklerinin altını çizerek,  kurulduğu günden beri çeşitli sıfatlara maruz kalan UBP-HP hükümetinin bu son yaptıkları  ile adeta bir  Pinokyo hükümetine dönüştüğünü  söyledi.

İzcan: Meclis, UBP’nin çeteleşme ve entrikalarına ortak olmamalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, “Çeteleşme ve entrikalardan dolayı” istifa ettiğini açıklayan UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün istifasının, Meclis tarafından kabul edilmesi çağrısında bulundu.

“6 aydan uzun bir süre Meclis oturumlarına katılmayan ve yaşamını İstanbul’da sürdüren Hüseyin Özgürgün’ün,  bu toplumun vergileriyle beslenip İstanbul’da sefa sürmesi kabul edilemez” diyen İzzet İzcan, “Halka gelince para yok diyenler, 6 aydır Mecliste ağızlarını açıp tek kelime etmemişlerdir” dedi.

Mecliste temsil edilen tüm partilerin suçlu ve sorumlu olduğunu dile getiren İzzet İzcan, UBP ve DP’nin, Mecliste Hüseyin Özgürgün’ün Milletvekilliğinin düşürülmesine karşı çıkacaklarını açıklamalarının tam bir aymazlık olduğunu vurguladı. Hüseyin Özgürgün’ün “Çeteleşme ve entrika içinde olmakla suçladığı  UBP’li Milletvekili arkadaşlarının ne tür entrikalara karıştıkları ortaya çıkmalıdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Hüseyin Özgürgün’ü detaylı açıklama yapmaya çağırdı.

Hüseyin Özgürgün hakkındaki yargı sürecinin ilerletilip sonuçlandırılması çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yolsuzluk ve partizanlık batağına batanlar, kendileri ile birlikte Hüseyin Özgürgün’ü de aklamaya  çalışıyorlar” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Mecliste temsil edilen muhalefet partileri ve HP’ye çağrıda bulaunarak, “UBP ve DP’nin hırsızlık ve yolsuzluklarına daha fazla ortak olmayın” dedi.

Sonüstün: Seçim öncesi usulsüz yapılan istihdamlar kabul edilemez.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, seçim dönemlerinde yapılan usulsüz istihdamların kanayan bir yara olmaya devam ettiğini belirterek, “ Bundan önceki hükümetler dahil hükümette yer alan tüm partiler seçim dönemlerinde eşitlik ilkesinden uzak ve partizanca istihdamlar yapmışlardır. Bu seçim dönemi de aynı senaryo önümüzdedir” dedi.

“Yapılan istihdamlar, ihtiyaç duyulan alanlarda ihtiyaç duyulan kalifiye personel alımı değil, ahbap çavuş ilişkisi ile kişiye göre iş yaratıp partililerine iş imkanı sağlama politikasının bir parçasıdır” diyen Sonüstün, “ Eşitlik ve adaletten uzak istihdam politikaları nedeni ile bir çok gencimiz ekmek parası uğruna ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır” dedi.

Toplumun bir bölümü  partizanca uygulamalarla, ihtiyaç olmayan alanlara sınavsız ve münhalsiz istihdam edilirken, hiçbir siyasi torpili olmayan diğer bölüm ise iş ve aş peşinde ülkesini terk etmek zorunda kalmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan BKP Genel Sekreteri Sonüstün, “ UBP- HP hükümetine çağrımız, yaptıkları yanlıştan geri dönmeleri ve personel ihtiyacı varsa bunu gereken prosedürleri uygulayarak eşitlik ilkesi temelinde gerçekleştirmeleridir” dedi.

İzcan: Maraş’ın Türk idaresinde iskâna açılması tehlikeli ve maceracı bir harekettir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Maraş’ın Türk idaresi  adı altında açılması için  sürdürülen propagandanın çok tehlikeli olduğu kadar, maceracı bir yaklaşım olduğunu vurguladı. UBP – HP hükümetinin bu konuyu istismar ettiğini, seçim kampanyasında kullanma çabası içinde olduğunu belirten İzzet İzcan, “Hükümetin büyük ortağı UBP, Maraş’ın Mağusa – İskele imar planı kapsamına alınmasını talep edecek kadar kendini kaybetmiştir” dedi.

“Maraş’ın statüsü, BM Güvenlik Konseyinin 550 ve 789 sayılı kararlarıyla belirlenmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet izcan, Maraş’ın BM kontrolünde, yasal sahiplerine iade edilmesinin karar altına alındığını belirtti.

“Kıbrıs Türk toplumunu, dünyadan izole ederek, uluslararası hukukla çatıştırarak hiçbir yere varılamaz” diyen İzzet İzcan, “Türkiye’deki AKP iktidarının çatışmacı dış politikasında kullanılmak  halkımızın çıkarlarına aykırıdır” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, statükonun sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak, 11 Şubat 2014  tarihli ortak açıklama ve 30 Haziran 2017 tarihli Guterres  çerçevesinde belirtildiği şekilde, siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli iki toplumlu Federal Cumhuriyetin Berlin’de teyit edildiği gibi, hayata geçirilmesinin tek çıkar yol olduğunu vurguladı.

Ekim ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin  bu açıdan hayati önemi olduğunu belirten İzzet İzcan, Federal  çözüm ve barışa inanan Mustafa Akıncı’nın kazanmasının barış sürecine önemli katkı yapacağını belirtti. Halkımızı bu yönde irade ortaya koymaya çağırdı.

 

 

İzcan: Ankara’nın boyunduruğundan kurtulmadığımız sürece bu tür hakaretlere maruz kalacağız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’yı görüşme yapma gerekçesi ile ayağına çağırmasının, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine açık bir müdahale olduğunu vurguladı. “Yeni hükümet senaryolarının konuşulduğu, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının başladığı böyle bir dönemde gerçekleşen bu şaibeli buluşma, TC yetkililerinin Kuzey Kıbrıs’a bakışını yansıtmaktadır” diyen İzcan, “Kıbrıs Türk toplumu, Ankara’nın boyunduruğundan kurtulmadığı sürece bu tür hakaretlere maruz kalacaktır” dedi.

AKP’nin maceracı  politikaları,  insanımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır.

Ankara’daki AKP hükümetinin, bölgeye yönelik maceracı dış politikasına devam etmekte olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Maraş’ın açılması,  Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri ve Kuzey Kıbrıs’ı vilayetleştirme politikaları tüm insanımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır” dedi.

“Yaşananlar, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok daha çirkin tablolarla karşılaşacağımızın habercisidir” diyen İzzet İzcan, çözüm, barış ve demokrasi yanlısı güçleri birlikte hareket etmeye çağırdı.

 

İzcan: Bilişim Yasası, insan haklarını ihlal eden bir yasadır.

By birlesikkibrispartisi

  Birleşik Kıbrıs Partisi, Bilişim Yasası hakkında seminer düzenledi. KTÖS lokalinde  gerçekleşen semineri hukukçu Öncel Polili verdi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, baskıcı iktidarların, halkı denetim altında tutmak için nerde duracağı belli olmayan yasalar çıkardığını vurgulayarak, “Temel insan haklarını ihlal eden, özgürlük karşıtı bir yasa ile karşı karşıyayız” dedi. BKP’nin,  Bilişim Yasasına karşı olduğunu belirten İzcan, iptali için süren yargı sürecine destek verdiklerini söyledi.

Kıbrıs Türk toplumunun en büyük sorununun, doğru bilgi alma hakkı olduğuna dikkat çeken İzzet İzcan, “Gerici iktidarlar,  medyayı bir silah olarak kullanmakta ve bunu bozacak her türlü harekete karşı çıkmaktadırlar” dedi.

Polili: Bilişim Yasası, insanları baskı altına alıp susturmaya yöneliktir.

Avukat Öncel Polili ise Bilişim Yasasının bilgi eksikliğine dayandığını, teknik olarak uygulanması mümkün olmayan maddeler içerdiğini belirtti. Bilişim Yasasının ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu dile getiren Öncel Polili, “İnsanları baskı altına alıp susturmaya yöneliktir” dedi. Yasanın kendi içinde belirsizlikler içerdiğini ve anlaşılmaz noktalarla dolu olduğunu belirten Polili, “Bu yasa  karakteri nedeniyle istenilen noktalara çekilebileceği gibi, yeni suçlamalara olanak sağlar” dedi. “İnsanların sosyal örgütlenme hakkını ortadan kaldırması, hükümetlerin sosyal medyadan korktukları anlamına gelir” diyen Avukat Öncel Polili, “Hükümetler, kendilerine karşı gelişen bir hareketi istedikleri an cezalandırma yoluna gidebilirler” dedi.

Bilişim Yasası bilgi vermekten uzak, neyin suç olup olmadığı belli olmayan, insanların özel bilgilerinin kopyalanmasına imkan tanıyan bir yasa olduğunu belirten Öncel Polili, özel hayatın gizliliği ihlal edilmekte, toplumu koruyucu değil, yasaklayıcı ve cezalandırıcı bir karakter taşımakta olduğunu vurguladı.

 

BKP- Bayram Mesajı.

By birlesikkibrispartisi

Kıbrıs Türk toplumunun Kurban Bayramını büyük ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlar ile boğuşarak karşıladığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Suç cennetine dönüştürülmüş  Kuzey Kıbrıs’ta, suçlular elini kolunu sallayarak gezmekte, uyuşturucu baronları gençlerimizin kanını emerken, gece kulübü adı altında kadın ticareti yapılmaktadır. Dünyayı saran korona salgını, ülkemizde de kendini hissettirmiştir. Yaşanan ekonomik yıkım halkımızın büyük bir bölümünü sefalet içinde yaşamaya mahkum etmiştir”dedi.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,  Kıbrıs Türk toplumunun ezici çoğunluğunun değişim ve çözüm istediğini,  parlamentoda temsil edilen statükocu partilere inanç ve güvenin kalmadığını ve halkın değişim iradesini berhava edeceğini sananların başarısız olmaya mahkum olduğunu vurguladı.
Kıbrıslı Türkler için tek kurtuluşun kendi ülkesinde egemen olacağı federal çözüme bir an evvel ulaşmak olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin barış ve çözüm yönünde atılacak her türlü adıma destek vereceğini vurguladı.
Barış ve kardeşliğin tüm Kıbrısa egemen olacağı yarınların yakın olması temennisinde bulunan İzcan, Kurban Bayramı’nın barış ve huzur içinde geçmesini diledi ve halkımızın bayramını kutladı.

Seminer Daveti.

By birlesikkibrispartisi

 

Birleşik Kıbrıs Partisi organizatörlüğü ve Sn Öncel Polili’nin de davetli konuşmacı olacağı seminerimize davetlisiniz. Davetimizin üyelerinize duyurulması ve davetimize katılımınızdan onur duyacağız.

 

Seminer

Davetli konuşmacı:  Av Öncel Polili

Konusu:   Bilişim Suçları Yasası

Tarih: 29 Temmuz  2020  Çarşamba

Saat:  19:30

Yer: KTÖS Lokali

İzcan: Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın tehdit edilmesini şiddetle kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın tehdit edilmesine kadar vardırılan linç kampanyasını kınadı. “Kıbrıs’ın Kuzeyinde bilinçli bir tahrik ve terör estirilmeye çalışılıyor” diyen İzcan, “Bu kampanyayı yürütenler, ayrılıkçı ve taksimci hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar” dedi.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ilaç kaçakçısı ilan ettiğini, ayar çekmeye çalışacağını açıkladığını hatırlatan İzzet İzcan, Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay’ın ise Cumhurbaşkanının meşruluğunu tartışmaya açarak, bugünkü ortama çanak tutuğunu vurguladı.

“Türkiye’deki AKP iktidarı ve onun Türkiye ve Kıbrıs’taki yerli işbirlikçileri yürütülen tehdit ve linç kampanyasında aktif görev almaktadır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Niyetleri çözüm, barış ve demokrasi sürecini engellemek, şantaj siyasetlerini hayata geçirerek, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde avantaj sağlamaktır” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin her türlü faşist tehdittin karşısında ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

BKP Kadın Meclisi, ülkede yaşanan şiddet olaylarını kınadı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının toplumda büyük kaygı ve endişeye yol açtığını belirtti..

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter,“ Basında iki siyahi kadın öğrencinin polis tarafından şiddete uğradığı haberlerinin yer alması, toplumda büyük infiale neden olmuştur. Toplumun can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlü polis teşkilatının, şiddetle anılması dahi toplumun güvenlik duygusunu zedeler” diyerek, Bu noktada “ Polis Genel Müdürlüğünün konu ile ilgili net bir açıklama yapması şarttır” dedi.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, toplumda kaygı ve endişeye yol açan şiddet olaylarının her geçen gün daha da artmasının, toplumun içinde bulunduğu travmanın en açık göstergesi olduğunu belirterek, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde çeteleşme, uyuşturucu kullanımında artış, hırsızlık, gasp ve şiddet olaylarının artması, toplumun içinde bulunduğu travmanın göstergesidir. İnsanımıza dayatılanlar karşısında, olanı biteni acizlik içerisinde seyretmekle yetinen tüm makamlar bundan  sorumludur” dedi.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Yiğiter, Yıllardır süre gelen bir sorun olan ülkeye giriş çıkışların bir an evvel düzenlenmesi, nüfus politikasının ciddi anlamda gözden geçirilmesi ve Kıbrıs’ın kuzeyinin sorma gir hanı olmaktan kurtulması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması talebinde bulundu.

Yiğiter, UBP- HP hükümetinin kendinden öncekiler gibi ülkenin temel sorunlarını çözecek icraatlar yapmak yerine, içi boş söylemlerle toplumu oyaladığını vurguladı.

Nereye Gidiyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün  yaptığı açıklamada,  ülke ve Kıbrıslı değerler olarak nereye gidiyoruz sorusunu ülkeyi yönettiğini iddia edenlere sordu.

Sonüstün,  Ortadoğudaki yasam alanlarının tahribatı  neticesinde, kendi yurtlarını terk edip, yabancı  ellerde çocukları için gelecek arayan insanlara silahla  mukavemet etmek en başta insani değerlerimize, sonra da uluslararası mülteci haklarına aykırı bir eylem içinde olmayı kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Sonüstün. yaptığı  açıklamada, “Polisin imkanlarının sınırsız olduğunu,  eldeki yasal imkanlar neticesinde bu ve buna benzer olaylarda tutuklamalar yapabilirken, silahla müdahale etmek ancak totaliter rejimlerin başvurduğu,  insan hak ve özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı rejimlerin uyguladığı yöntemdir” dedi.

Sonüstün  devamla,  polisin silahla mukavemetini ve bu eylemin emrini verenlerin soruşturulması  gerektiğini ve  her demokratik ülke gibi Mülteci haklarına saygılı  olmanın  bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

 

KIBRIS TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bugün saat 15:30’da KIBRIS TV’de, Halil Esendağlı’nın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

İzcan: Ülkeyi hukuk dışı yönettiniz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nin, Bakanlar Kurulu kararlarını Yüksek Mahkemeye taşımasının ardından, UBP-HP hükümetinin, pandemi sürecinde ülkeyi hukuk dışı yönettiğinin ortaya çıktığını vurguladı.

UBP-HP hükümet üyeleri yargılanmalıdır.

“Ben yaparım olur mantığıyla, yasadışı kararnamelerle ülkeyi yönetenler suç işlemişlerdir” diyen İzcan, UBP-HP hükümet üyelerinin yargılanmasını talep etti.

“4 ay sonra Coronavirüsü tehlikeli salgın hastalık ilan eden Tatar-Özersay hükümeti, halkla alay etmektedir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, aldıkları bütün kararları Mahkeme iptal etmesin diye kendileri iptal ederek, Sağlık Bakanlığı aracılığıyla  aynilerini hayata geçirmeye çalışmaktadırlar” dedi.

“BKP, ülkenin hukuka uygun, bilimsel kararlarlar  temelinde yönetilmesini talep etmektedir” diyen İzcan, süratle gerekli komiteler oluşturulmalı, ek personel takviyesiyle,  eksik araç ve gereçler tamamlanarak, Pandemi Hastanesi inşa edilmelidir”dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,  BKP’nin, uygun önlemler alınarak ülkenin dışa açılımını desteklediğini, burada gerekli karantina koşullarına herkesin uymasının

şart olduğunu belirterek, bir tek vatandaşın yaşamının tehlikeye atılamayacağını vurguladı.

İzcan: UBP – HP hükümeti, 1 Temmuz kararını yeniden gözden geçirmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de korona virüsü taşıyan hasta sayısının tavan yaptığı bir dönemde, karantina şartı aranmadan, yolcu kabulüne başlanmasının yanlış ve tehlikeli olduğunu belirti. “Gelen yolcuya PCR testi yapmak yeterli değildir” diyen İzcan, geçen süre içerisinde birçok insana hastalık bulaşabileceğini, hastanın takip ve kontrolünün  çok zor olacağını vurguladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut’un, yoğun bakımdaki yatak sayısının yetersiz olduğunu, PCR laboratuvarında kit, tüp, swap ve personel olmadığını, olan cihazların az ve bozuk olduğunu, pandemi hastanesinin henüz temellerinin atılmadığını belirterek, acil önlem alınmasını talep ettiği bir dönemde, UBP – HP hükümetinin  yurtdışından yolcu kabulüne başlamasının kabul edilmez olduğunu vurguladı.

“Kaybedilecek her hayattan siz sorumlu olacaksınız” diyen İzzet İzcan, UBP-HP hükümetini, kararlarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

İkinci bir kapanmanın, ülke ekonomisini bitireceğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, halkımızın kendini izole ederek, gerekli sağlık tedbirlerine önemle dikkat etmesini istedi.

 

Sonüstün: Tüm sınır kapıları açılmalıdır.

By birlesikkibrispartisi

           Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, kapılar konusunda her iki tarafın da samimiyet ve işlevsellikten uzak olduğunu belirterek, “ Bir tarafın açtığı kapının diğer taraf tarafından kapatılması kabul edilemez” dedi.
Yaşanan bu  olumsuz süreçte bu ve buna benzer uygulamalar, sadece her iki toplumun egemenlerinin çıkarlarına hizmet eder diyen Sonüstün, “ İçinden geçtiğimiz süreçte kaybeden  her iki toplumun emekçileri ve geniş halk tabakalarıdır” dedi.
Özellikle UBP-HP hükümetinin, salgınla ilgili yaptığı uygulamanın gerçeklerden çok uzak olduğunun altını çizen Sonüstün, “1 Temmuz itibarı ile Türkiye’den gelişleri tamamen karantina kapsamından çıkaran UBP- HP hükümetinin, toplumu salgından korumak gerekçesi ile kuzey güney arasındaki kapıları tedrici açtığını belirtmesi, söylem ve eylemlerinin ne kadar çelişkili olduğunun göstergesidir” dedi.
Son günlerde dünyada covid 19 vaka sayısının artış gösterdiğine dikkat çeken BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Türkiye’nin vaka sayısının yeniden artışa geçtiği ülkeler sıralamasında en ön sıralarda yer aldığını hatırlattı. UBP- HP hükümetinin karantina şartını kaldırarak Türkiye ile karşılıklı uçuşları açmasının, halk sağlığı açısından önemli bir risk oluşturacağını ifade eden Sonüstün, “Turizm adı  altında  asıl hedef,  kumarhanelerin açılması ve rulet masalarının dönmesi ile hükûmetin kasasına da birazcık kırıntı akmasıdır” dedi
İkinci bir salgının olması halinde Kıbrıslılar için bir felaket olacağını ve güneyle olan yakınlaşmanın da berhava edilebileceğini belirten Sonüstün, “ Halen pandemi hastanesinin yapılmamış olması yeni bir salgında daha büyük kayıpların yaşanmasına yol açacaktır” diyerek, pandemi sürecinde bir kez daha hükümet edenlerin en tepeden başlayıp en alt sıralarına kadar defolu olduğu ortaya çıkmıştır” dedi

İzcan: Polis Genel Müdürlüğü ve Savcılığı göreve davet ediyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, bir bakanlar kurulu değişikliğini dahi yapamayan Ersin Tatar hükümeti tarafından yönetilmenin, talihsizlik olduğunu belirtti.

Ülkeye yası dışı bir şekilde giriş yapan kafilenin ardından, hâlâ gerçeklerin ortaya çıkmadığını, ziyaretin turistik arazi seçimi ile ilgili yapıldığını, aracıların komisyon peşinde olduklarına dair ciddi iddialar bulunduğunu vurgulayan İzzet İzcan, Başbakan Ersin Tatar’ı kamuoyuna doyurucu açıklama yapmaya çağırdı.

Temiz toplum, temiz yönetim diye yola çıkanların, boğazlarına kadar bataklığa  battığına işaret eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yapacağınız en hayırlı iş, bir an önce tümünüzün istifa etmesidir” dedi.

“Uluslararası hukukun dışında suç cennetine dönüştürülen Kuzey Kıbrıs,  kirli işlerin döndüğü bir yere dönüştürülmüştür” diyen İzcan, “Tefecilik yapan bir takım patronların da bu işin içinde olduğu bilgisi kamuoyunda konuşulmaktadır” dedi.

Polis Genel Müdürlüğü ve Savcılığı göreve çağıran İzzet İzcan, “Halkı kandırıp olayları soğutmaya çalışanlar ciddi suç işlemektedirler” dedi.

 

İzcan: Bu toplum yalan ve yalancılardan bıkıp usanmıştır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP-HP hükümetine, ülkeye özel izin ve karantinasız  giren yolcular hakkında,  kamuoyuna gerçek açıklama yapma çağrısında bulundu.

İzcan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın “Bakanlar Kurulu açık bir şekilde yanıltıldı” demesinin yeterli olmadığını, kimin yalan beyanda bulunarak halkın sağlığı ile oynadığının belirlenerek cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

“Bu toplum yalan ve yalancılardan bıkıp usanmıştır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de 2’ci evre olarak hasta sayısının yeniden yükselişi karşısında, 1 Temmuz itibarı ile Türkiye’den yolcu kabulünün yeniden gözden geçirilmesini talep etti.

UBP-HP hükümetinin en büyük hatasının, çok başlılık yaşayarak, Bilim kurullarını yeterince çalıştırmaması ve ekonomiyi normalleştirme adına, aceleci davranması olduğunu belirten İzzet İzcan, yeniden sil başa dönmenin ciddi bir risk olarak önümüzde durduğunu vurguladı.

Pandemi hastahanesinin bir an önce kurulması gerektiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, aşı bulunup dünyadaki virüs salgını bitmeden, halkımızın gerçek anlamda huzura kavuşamayacağını belirtti.

 

Sonüstün: Barikatlarda ağlattığınız emekçiler, sizden bunun hesabını soracaktır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, UBP-HP Hükümetinin, Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçileri “Gidin ama gelmeyin” diyerek, Güneye göndermesinin siyasi bir entrika olduğunu belirterek “Nedir bu insanımıza karşı beslediğiniz kin” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiyadis’in, 8 Haziran tarihinde karşılıklı geçişlerde anlaşmış olmasına rağmen,  bunu tanımayarak Mustafa Akıncı’yı küçük düşürme, Rum tarafını da retçi bir çizgiye çekme çabası olan bu politikayı kınadıklarını belirten Salih Sonüstün, “3 ay boyunca kapısını çalmadığınız emekçilere reva gördüğünüz bu davranış, sizin  demokrasi ve insan sevgisinden nasibinizi almadığınızın göstergesidir” dedi.

“ Barikatlarda ağlattığınız insanlarımız, bunun hesabını sizden soracaktır” diyen Salih Sonüstün, “Halkımızdan  hak ettiğiniz cevabı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alacaksınız” dedi.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Bir pandemi raporu sunmaktan aciz Tatar, Özersay hükümeti, halka ve barışa düşman, işbirlikçilik yapmaya devam ederken, Kıbrıslılar emekçi kardeşlerine sahip çıkacak ve yaptıklarınız, tarihe kara bir leke olarak geçecektir” dedi.

ADA TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 20:30’da ADA TV’de, Derviş Doğan’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

İzcan: Kuzey Kıbrıs’la Güney arasındaki geçiş kapıları hemen açılmalıdır.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin ekmek derdinde olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs’la Güney arasındaki geçiş kapılarının açılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiyadis’in, iki toplumlu sağlık komitesiyle istişare içerisinde gerekli kararı almaları çağrısında bulunan İzcan, “Sermaye sahipleri ve onların siyasi temsilcileri, fakirin halinden anlamamaktadır” dedi.

Başbakan Ersin Tatar ve yardımcısı Kudret Özersay’ın,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıyla siyasi polemik yaratma peşinde olduğunu, geçişler konusunda yetki kavgasına tutuşarak süreci engellediğini belirten İzzet İzcan, “Keçi can derdiyle uğraşırken, kasapsa yağ derdinde” dedi.

“Gerekli önlemleri alarak, korona virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Korona virüs ve onun gibi hastalıklar tüm dünyadan yok olmadan, insanlık rahat ve huzura ermeyecektir” dedi.

 

AKP hükümetinin izni olmadan, Kıbrıs’ta çivi dahi çakılamaz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC hükümeti arasında imzalanan ekonomik işbirliği protokolünü değerlendirdi.

Ekonomik Protokolün, Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik yapıyı tamamen Ankara’daki AKP hükümetinin emrine verdiğini vurgulayan BKP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP hükümetinin izni olmadan, Kuzey Kıbrıs’ta çivi dahi çakılamaz” dedi. Tüm bakanlıklara atanacak üçer kişilik kayyum heyetinin, her konuda iradeyi ele alacağını, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın izni olmadan bir kuruş harcanmayacağının kesinleştiğini belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Gelinen aşamada Kuzey Kıbrıs, Türkiye’nin bir vilayetine dönüştürülmüştür” dedi.

“İmzalanan ekonomik protokol, 2020 yılının sonuna kadar, kamuda maaşları ödemeye dönüktür” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Kamu yatırımları ve reel sektöre ayrılan pay yok denecek kadar azdır” dedi. “Kuzey Kıbrıs’ta vurgun, talan ve sömürü düzeni yaratılmıştır, bundan kurtulmadan ülkenin kurtulması mümkün değildir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, insanımızı dilenci durumuna düşürüp, bununla öğünenler halkımıza en büyük kötülüğü yapmaktadırlar” dedi.

Limanlar, Kooperatif Merkez Bankası, Elektrik ve Gaz gibi stratejik sektörlerde neo-liberalist özelleştirme politikalarının devam edeceğinin görüldüğünü belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP, Türkiye ekonomisinde yarattığı yıkımın benzerini, Kuzey Kıbrıs’taki yandaşları sayesinde adım adım hayata geçirmektedir” dedi.

Kurtuluşun, üretimi hedefleyen kamucu sol politikalarda olduğunu vurgulayan BKP Merkez Yürütme Kurulu, barış, çözüm ve kendi kendini yönetme mücadelesinin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti

İzcan: ” Halkımızın Ramazan Bayramı’nı kutlar barış ve sağlık dolu aydınlık yarınlar dilerim”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, yayımladığı bayram mesajında, halkın Ramazan Bayramı’nı kutlayarak barış ve sağlık dolu aydınlık yarınlar diledi.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgının yansımalarının katlanarak arttığı bu dönemde, Kıbrıs Türk toplumunun Ramazan Bayramı’nı büyük ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlar ile boğuşarak karşıladığını belirtti.

Çözümsüzlük ve Kıbrıs sorununda belirsizliğin neden olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal zorluklara küresel salgının yansımalarının da eklendiğini vurgulayan İzcan, içinden geçilen bu zor dönemde de Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğini koruma mücadelesinde kararlılıkla hareket etmenin önemli olduğunu belirtti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Tüm yurtseverlerin öncelikli görevi, insanlarımızın kardeşliği temelinde yurdumuzun bütünlüğünü sağlamaktır. Birleşik Kıbrıs Partisi çıktığı yolda kararlılıkla ilerlemeye devam edecektir” dedi.
Halkımızın Ramazan Bayramını kutladığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Tüm kardeşlerimizin bayramını kutlarken, önümüzdeki bayramların yurdumuz Kıbrıs ve bölge halklarına barış, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim” dedi.

Sonüstün “Emekçi kesimlerin yaşam kalitesi dibe vurmuştur”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Pandeminin ekonomik yansımalarının her gün büyüyerek geniş halk kitlelerini dibe doğru çektiğini belirterek, Aralık 2019 sonu itibari ile Çin merkezli sonra sırasıyla İran ve  İtalya üzerinden diğer Avrupa ülkelerine ve dünyaya yayılan, Mart 2020 itibari ile ülkemizi saran salgın ve onun getirdiği ekonomik bunalımın başta emekli ve küçük esnaf olmak üzere geniş halk kesimlerinin yasam kalitesini dibe vurmasına neden olduğunu belirtti.

Sonüstün, “Hükûmet aldığı sözde ekonomik tedbirlerle büyük sermaye kesiminin çıkarlarını korurken, sabit gelirli ve küçük esnafı açlığa itmiştir. Süpermarket,  Benzinci  ve Eczaneler harici tüm sektörlerin çalışamaz olması, evine ekmek götürme gayretinde olan çalışanların ve emeklilerin ekonomik çöküşlerinin da başlangıcı olmuştur” diyen Sonüstün, gıda ithalatçıları ve toptancıları ve süpermarketlerin krizi fırsata çevirip, tüketim mallarına fahiş fiyat uygulamalarına göz yumulmasının çok zor yasam koşulları ile geçinmeye çalışan issiz ve aşsız insanların, ekonomik olarak bunalımına bunalım kattığını dile getirdi.

Ekonomisi üretimden kopuk  sadece kumar  turizmi  ve paralı  eğitim üzerine kurgulanan bu sağlıksız ekonomik  yapının salgınla birlikte  bacaklarının kırılmasına  ve  paket programlarla yönetilmeye çalışılan ekonominin de çökmesine neden olduğuna dikkat çeken Sonüstün,  Acil olarak atılması gereken adımlar olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs sorununa acil çözüm bulunması için tüm katmanların zorlanması ve uluslararası denetime acık demokratik bir yapının Birleşik Federal bir Kıbrıs zeminine ulaşması bu bağlamda uluslararası kimliği ve uluslararası tanınmışlığı ile dünyayla bütünleşmesi için cabaların hızlandırılmasının şart olduğuna vurgu yapan Sonüstün,  “Her şeyden önce Kıbrıs’ın kuzeyindeki yapay ve talimatlarla yönetilen ekonomik programlardan vazgeçilip ithalata,  hazırcılığa dayalı ekonomi değil, üretimin esas alındığı bir ekonomik  yapının desteklenerek hayata geçirilmesi şarttır” dedi.

Sonüstün, “ Nüfusumuzun  saklanmadan  açıklanması ve ekonominin nüfusa göre planlanıp programlandırılması, stabil bir para birimi ile stabil bir ekonomiye ulaşılması gerekir. Hükûmet edenlerin vergi adaletini sağlayarak sadece çalışanlardan değil büyük sermayeden de vergi almaya becerisini göstermesi ve siyasi rant kapısı olan harcamalardan vazgeçip tasarrufa en tepeden başlaması gerekir” diyerek, kumara dayalı turizmden ve ticarete dayalı eğitimden vazgeçilip uluslararası kalitede gerçek  eğitim ve turizmin yollarının bulunması. Kuzey Kıbrıs adının,  kara para aklanma  ile kirletilmesinin önüne geçilmesinin şart olduğuna vurgu yaptı.

İzcan “Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin eylemini destekliyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin, Kermiya geçiş kapısında gerçekleştirdikleri eyleme destek belirtti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, insanları eve hapsetmenin çözüm olmadığını, devletin, toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu belirterek, UBP-HP hükümetinin ise bunun tersini yaparak çalışanların maaşlarını kestiğini belirtti.

Servet vergisi adı altında, esas sermaye sahipleri ve bu krizden ekonomik çıkar sağlayan kesimlerden fedakârlık istenmesi gerektiğini vurgulayan İzzet İzcan, “Hani nerede Üniversite, Otel ve Kumarhane patronları, Banka sahipleri, Gıda Şirket sahipleri, başlarını kuma sokmuş krizin geçmesini mi bekliyorlar?” diye sordu.

UBP-HP hükümetinin, sermaye sahiplerine  rica ve minnetle yaklaşmasının kabul edilmez olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Düzenin bekçilerinden başka türlü de hareket etmesi  beklenmezdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve İki Toplumlu Sağlık Komitesine çağrıda bulunan İzcan, Kıbrıs Rum liderliği ile temasa geçip, birlikte, emekçilerin sorunları ile ilgili çözüm üretmeleri talebinde bulunarak, gerekli çalışmaların bir an önce başlatılmasını talep etti.

İzcan “Güney ve Kuzey Kıbrıs arasındaki geçiş kapılarının açılması vakti geldi”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya çağrıda bulunarak, Güney ve Kuzey Kıbrıs geçiş kapılarının birlikte açılabilmesi için, Kıbrıslı Rum lider Nicos Anastasiyadis ile temas kurmasını istedi.

Güney Kıbrıs’ta çalışan 1500 üzerinde Kıbrıslı Türkün ciddi sıkıntılar çektiğini, işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını belirten İzzet İzcan, bu konuda atılacak bir adımın ülke ekonomisine de ciddi yararlar sağlayacağını belirtti.

Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören, üniversite sınavlarına hazırlanan yüzlerce öğrencinin bulunduğunu, hastahanelerde tedavi gören başta kanser hastaları olmak üzere birçok vatandaşın mağdur olduğuna dikkat çeken İzcan, “Bunun yanında ülke ticaretinin kalkınması, başta Arasta esnafı olmak üzere ticari hayatın canlanması,  geçiş kapılarının açılmasına bağlıdır” dedi.

Kapıların ayni anda birlikte açılmasının önemine vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Böylece gereksiz gerginlikler önlenecek, iki toplumun yakınlaşmasına önemli katkısı olacaktır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı inisiyatif almaya çağırdı.

 

İzcan: “ İdam edilişlerinin 48. yılında saygı ile anıyoruz”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden 68 kuşağının temsilcileri Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’i, idam edilişlerinin 48. yıldönümünde saygıyla andıklarını belirtti.

“ 6 Mayıs 1972’de tam bağımsız Türkiye, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren 3 genç devrimciyi idam ederek Türkiye’deki devrimci hareketi bitireceğini hesaplayan otoriter rejim 3 fidana kıymıştır” diyen İzcan, “ Dünyanın hiçbir yerinde devrimci hareket, önderleri katledilerek sona erdirilemedi. Tam tersine verilen mücadelenin haklılığı kanıtlandı” dedi.

“ Bağımsızlık, demokrasi ve özgürlük mücadelesi bu gün de devam ediyor. Devrimci mücadele başarıya ulaşıncaya kadar devam edecektir” diyen İzcan, “ 1970’li yıllardaki otoriter rejim bu gün hala devam etmektedir. Gazeteciler, Milletvekilleri, Parti liderleri hapsedilerek kralın çıplak olduğu gizlenmeye çalışılmaktadır” dedi.

Türkiye’deki AKP- MHP iktidarının yarattığı otoriter rejimin Kıbrıs’ın kuzeyine yansımasının özgürlüklerin kısıtlanması ve bağımsız yargının ortadan kaldırılma çabası olduğuna vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Birleşik Kıbrıs Partisi, demokrasi, özgürlük ve bağımsız yargı mücadelesine kararlılıkla devam etmektedir. Devrimci mücadele başarıya ulaşıncaya kadar da devam edecektir” dedi.

 

İzcan: “Emperyalist kapitalizmin her türlü saldırısına karşı direnen, tüm dünya işçi sınıfını ve tüm ezilen halkların şanlı mücadelesini selamlarız”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yayımladığı mesajda işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı kutladı.

“ Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeni ile bu yıl meydanlarda olamasak da 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının her türlü sömürüye, baskıya karşı direniş ve mücadelesini simgelediği akıllarımızdadır” diyen İzcan, sınıfsız, savaşsız, sömürüsüz bir dünya için mücadelenin devam ettiğini vurguladı.

İzcan, “İçinden geçtiğimiz süreçte toplum sağlığını korumak için tüm imkansızlıklara rağmen canla başla çalışan tüm sağlık emekçilerine teşekkürü bir borç biliriz” diyerek,  “Emperyalist kapitalizmin her türlü saldırısına karşı direnen, tüm dünya işçi sınıfını ve tüm ezilen halkların şanlı mücadelesini selamladıklarını, uluslararası işçi sınıfı ve ezilen halklar ile dayanışma içerisinde olduklarının altını çizdi.

İşçi ve emekçilerin hakları, Kıbrıs’ta barış ve sosyalizm için canlarını feda eden İşçi sınıfı önderlerini saygı ile andıklarını belirten İzzet İzcan, “Derviş Ali Kavazoğlu, Kostas Mişaulis, Fazıl Önder ve daha nice işçi sınıfı öncüsü yoldaşımızı katledenler mücadelemizi geriletmeyi başaramamışladır. Mücadelemiz güçlenerek devam etmektedir” dedi.

“Yurdumuzun bütünlüğünü sağlayıp, tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygılı, birlikte özgürce yaşayacağı günlere ulaşmak ve sosyalizm bayrağını açmak temel amacımızdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “İnsanlık ve dünya “YA SOSYALİZM, YA BARBARLIK” ikilemi ile yüz yüzedir. Sosyalizm evrensel barışın ilk adımı olacak, barbarlık yenilecektir! Yaşasın 1 MAYIS! Yaşasın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların Ortak Vatan yaratma savaşımları! Yaşasın Kıbrıs İşçi Sınıfının Birliği! Yaşasın Sosyalizm!” dedi.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Sonüstün, “BKP, nükleer santrallere karşıdır. Dünyada nükleer santrallere alternatif temiz enerji kaynaklarının kurulmasını desteklemektedir”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Ankara’nın 1986 ve 2011 yıllında yaşanan Çernobil ve Fukuşima nükleer felaketinden ders almadığını belirterek, sadece Çernobil nükleer felaketinin 200000’den fazla insanın doğrudan veya dolaylı ölümüne yol açarken bugün hala çevresel etkileşimin devam ettiğini vurguladı.

“ Diğer tarafta dünyanın en ileri teknolojisine sahip Japonya’da 2011 yılında yaşanan deprem ve sonrasındaki tusunami ile çöken Fukuşima nükleer santrali milyarlarca dolar zarar ve bugün hala denize akan sızıntısı ile yarattığı çevresel felaketle gündemdedir diyen Sonüstün. “ Hal böyleyken aktif kuzey Anadolu Ecemiş fay hattına çok yakın bir bölge olan Mersin ilinin Akkuyu bölgesinde yapımı devam eden nükleer santral gelecekte yeni bir Çernobil ve Fukuşima felaketine zemin olacaktır” dedi.

“ BKP,  nükleer santrallere karşıdır. Dünyada nükleer santrallere alternatif temiz enerji kaynaklarının kurulmasını desteklemektedir” diyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Ankara’nın Rusya ile çıkar ilişkilerinden dolayı bölgesel CED raporu dahi alınmadan  Akkuyu nükleer santralinin inşaatına başlanmasının yalnız kendi halklarına değil bölge halklarına karşı da yapılan en büyük nükleer tehdidin zeminine harç koymak olduğunu vurguladı.

“ Birleşik Kıbrıs Partisi, anti nükleer karşıtı tüm sivil toplum kuruluşları ile dayanışmasını yineler” diyen Sonüstün,  Ankara’nın bir an evvel bu santralin yapımını durdurup  yerine temiz enerji kaynaklarına yönelmesini talep ettiklerini vurguladı.

 

İzcan: “ Katledilişlerinin 58. Yıldönümünde Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet’i Saygıyla Anıyoruz”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partis Genel Başkanı İzzet İzcan avukat, gazeteci, fikir ve siyaset insanları Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet’i katledilişlerinin 58. Yıl dönümünde saygı ile andıklarını belirterek, “23 Nisan 1962 tarihinde Ahmet Muzaffer Gürkan’ı arabası içerisinde, aynı gece geç saatlerde fikir arkadaşı ve yoldaşı Ayhan Hikmet’i de yatağında uyurken katleden faşist ve şovenist zihniyetin tek amacı Birleşik bir vatan için mücadele eden yurtseverlerin gücünü kırmaktı. Ancak ne o gün ne de bu gün bunu yapmayı başaramadılar, başaramayacaklar” dedi.

“ Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet sadece Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarları olarak değil, aynı zamanda “Kıbrıs Türk Halk Partisi” kurucuları olarak da faşist ve şoven örgütlenmelere karşı siyasi muhalefeti partisel alanda örgütlemeye çalışıyorlardı. Hem Taksim’e, hem de Enosis’e karşı mücadele ediyorlardı” diyen İzcan, “ O gün onların verdiği mücadele tüm yurtseverlere rehber olmaya devam etmektedir. Birleşik ortak bir vatana ulaşana değin onların rehberliğinde ortak vatan mücadelesine devam etmek tüm yurtseverlerin boynunun borcudur” dedi.

İzcan: “ Başbakan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı Akıncı’yı kaçakçı ilan etmesi ayıp olduğu kadar, siyasi etiğe aykırı saçma bir davranıştır”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP- HP hükümetinin böylesi bir dönemde dahi siyasi hesaplarla milliyetçilik ve şovenizm peşinde koşmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“ İnsanımız bir yandan sağlık endişesi diğer yandan da ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır. Hükümet, toplumun kaygı ve sıkıntılarını giderecek adımlar atmak yerine siyasi kavgalarla gündem değiştirmenin peşindedir” diyen İzcan, “  Kıbrıslı Türklerin UBP- HP hükümetinin kendi aralarındaki kavga ve çok başlılığına tahammülü kalmamıştır” dedi.

“ Sürecin başladığı ilk günden buyana sağlık çalışanlarının ortak görüşü acil olarak bir Pandemi Hastanesi’ne ihtiyaç duyulduğu, ilaç ve ekipman ihtiyacının bir an önce giderilmesinin şart olduğudur” diyen İzcan, “ İster Güney Kıbrıs’tan ister Avrupa Birliği’nden ister Türkiye’den gelsin gelecek tıbbi malzeme, ilaç ve ekipmana ihtiyacımız olduğu ortadadır. Hal böyleyken toplum sağlığını hiçe sayarak siyasi kaygılar peşinde koşmak topluma ihanettir” dedi.

“ Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimleri ile Güney Kıbrıs’tan tedarik edilen ilaçların KKTC’ye yasal olmayan yollardan getirildiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı’na açıkça kaçakçı demiştir. Israrla da bu söyleminden geri adım atmamaktadır. BKP olarak Sn. Tatar’ı bu talihsiz açıklamalarından dolayı kınarız” diyen İzcan, “ Söz konusu toplum sağlığıdır. Siyasi hesaplarınızı artık bir kenara bırakın” dedi.

“ Birleşik Kıbrıs Partisi, UBP- HP hükümetini bir an önce toplumun sağlık ve ekonomik endişeleri ve sıkıntılarına çözüm üretmeye çağırır” diyen İzcan, “ Hükümet esas işini yapsın, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirerek toplumsal mutabakata uygun hareket etsin” dedi.

İzcan: “ Irkçılık ve fanatizmin tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tarihin çöplüğünü boylamış düşüncelere Kıbrıs’ta yer yoktur”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Korona virüs salgınından sonra dünyanın eski dünya olmayacağını vurgulayarak, bunu anlamayanların toplumların sağlık alanında işbirliği yapmasına karşı çıktıklarını belirtti.

Irkçılık ve fanatizmin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirten İzcan, tarihin çöplüğünü boylamış düşüncelere Kıbrıs’ta yer olmadığını belirtti.

Geçmişte ilik nakli konusunda işbirlikleri sayesinde canların kurtulduğunu, kanser hastalarının tedavi edildiğini,  4200 kişinin Güney Kıbrıs’tan emekli maaşı aldığın, binlerce kişinin güneyde çalıştığını, güneyden gelen turistler sayesinde kuzeydeki ticaret ve turizmin canlandığını hatırlatan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP ve onun gibi çağdışı zihniyet taşıyan kesimlere taviz verilmemesini istedi.

Korona virüsün dünyaya hakim olan kapitalist düzeni yerle bir ettiğini dile getiren İzcan, kar daha fazla kar hırsıyla yanan özelleştirmeci anlayışın çare olamayacağı, kamunun güçlendirilerek özellikle sağlık sistemi ve tarımın sil baştan dizayn edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyalist Küba’nın dünyanın yardımına gönderdiği 50000 sağlık çalışanıyla tarih yazdığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan bunun tüm emperyalist ve kapitalist dünyaya ders olduğunu vurguladı.

 

 

İzcan: “ Katledilişlerinin 55. yıldönümünde Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile anıyoruz”.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, katledilişlerinin 55. yıldönümünde Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile andıklarını belirtti.

Anglo-Amerikan emperyalizminin ve milliyetçi şoven fanatiklerin tüm baskı ve tehditlerine rağmen ortak vatan ve barış mücadelesini kararlıkla sürdüren Kavazoğlu ve Mişaulis’in Kıbrıs’ı bölmeye ant içmiş faşistler tarafından hunharca katlettiklerini vurgulayan İzcan, “  Kıbrıs’ta ki toplumları birbirinden ayırmaya çalışanlara rağmen ortak vatan mücadelesi veren iki halk kahramanının anısı önünde saygı ile eğiliriz” dedi.

“Kavazoğlu ve Mişaulis, köy köy gezip taksime karşı çıktılar. Kıbrıs halkına karşı düzenlenen emperyalist komplolara karşı halkı bilinçlendirip, bağımsızlığı savundular” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Kavazoğlu ve Mişaulis’i öldürerek mücadeleyi durdurduğunu sananlar yanılmıştır. Bu gün yüzlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum yurtsever onların açtığı yoldan ilerlemeye devam etmektedir” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin Kavazoğlu ve Mişaulis’in yıllar önce savundukları değerlere sahip çıkmaya ve onların açtığı yoldan ilerlemeye devam edeceğinin altını çizen İzzet İzcan,” Yeniden birleşme ve federal çözüm mücadelesi kararlı bir şekilde sürdürülecek ve başarıya ulaştırılacaktır” dedi.

UBP- HP hükümeti sosyal devlet anlayışıyla hareket etmekten çok uzaktır.

By birlesikkibrispartisi

 

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, krizi fırsata çevirmeyi alışkanlık haline getirmiş büyük sermayenin içinde bulunduğumuz olağan üstü süreci de fırsata çevirmekten geri kalmadığını vurguladı.

Gıda toptancı ve ithalatçılarının her geçen gün yeni zamlar yaparak karlarına kar katmaya devam ettiklerini ifade eden Sonüstün, “ Böylesi zor bir süreçte dahi kar daha çok kar hırsıyla, denetimsizliği de fırsat bilerek, temel gıda maddelerine acımasızca yapılan zamlar zaten büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olan halkın alım gücünü daha da düşürmektedir” dedi.

“ İlerleyen günlerde ekonomik krizin daha da büyüyeceği, işsizliğin artacağı ortadadır. Bu durum sosyal patlamalara neden olacaktır. Bu süreçte toplum yaşanacak sosyal patlamaları kaldıracak durumda değildir” diyen Sonüstün, “UBP- HP hükümeti sosyal devlet anlayışıyla hareket etmekten çok uzaktır. Ekonomik tedbir adı altında alınan kararlar tamamen büyük sermayeyi korumaya yöneliktir. Her zamanki gibi krizin bedeli emekçi ve küçük esnafa ödetilmeye çalışılmaktadır” dedi.

UBP- HP hükümetine çağrıda bulunan Sonüstün, “ Bir an önce esas görevinizi yerine getirin. İçinden geçtiğimiz bu zor süreçte ekonomik kriz ve işsizliğin yol açacağı sosyal patlamaları önleyecek ekonomik ve sosyal tedbirleri hayata geçirin” dedi.

İzcan: Özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren tüm devrimcilere baş sağlığı dileriz. Işıklar yoldaşın olsun Helin Bölek

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 288 gün süren ölüm orucunun sonucunda hayatını kaybeden Gurup Yorum üyelerinden devrimci sanatçı Helin Bölek’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“ Başta devrimci sanatçının ailesi olmak üzere tüm gurup üyelerine, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren tüm devrimcilere baş sağlığı dileriz. Işıklar yoldaşın olsun Helin Bölek” diyen İzcan, sanatın ve sanatçının tutsak edilemeyeceğini vurguladı.

Türkiye’deki totaliter rejimin birçok sanatçı, gazeteci, yazar ve siyasetçiyi düşünce suçuyla hapsetmeye devam ettiğini ifade eden İzcan, “ AKP- MHP iktidarı her geçen gün derinleşen baskıcı, otoriter rejimin devamına tehlike gördüğü herkesi terörist ilan edip hapsederek rejimin devamını sağlamayı hedeflemektedir” dedi.

İzcan, “ Helin Bölek gibi daha nice devrimci, aydın ve mücadeleci insan rejime karşı direniş ve mücadelesine devam etmektedir. Bu noktada tüm devrimci duygu ve dayanışmamızla onları ve direnişlerini selamlarız” dedi.

“ Daha özgür, daha demokratik bir Türkiye’nin oluşturulması daha özgür ve daha demokratik bir Kıbrıs’ın oluşmasına yardımcı olacaktır” diyen İzcan, Bu noktada, Kıbrıslı Türk ve Türkiyeli devrimcilerin dayanışmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

❌