One Radical Planet

🔒
❌ About FreshRSS
There are new available articles, click to refresh the page.
Yesterday — May 8th 2021Birleşik Kıbrıs Partisi

Hediye Yiğiter: Ev içi şiddet yasa önerisini görüşüp yasallaştırın.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, 25 Kasım 2020 yılında, dönemin Meclis Başkanına iletilen, ev içi şiddet yasa önerisinin ivedilikle görüşülüp yasallaşması çağrısında bulundu.
Yasa önerisinin medeni haline bakılmaksızın, her türlü şiddeti önlemeye yönelik olduğuna vurgu yapan BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, “Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan ve endişe verici boyutlara ulaşan, ev içi şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için bu yasanın ivedilikle onaylanması şarttır” dedi.
“Ev içi şiddetle mücadelede önemli bir adım olduğuna inandığımız bu yasanın, bir an önce görüşülerek onaylanması talebimizdir” diyen Yiğiter, “Tüm milletvekillerine çağrımız, böylesi önemli ve ivedi bir konuda kararlı davranmalarıdır” dedi.

İzzet İzcan: Statükoyu kimin koruduğu ortaya çıkmıştır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cenevre görüşmelerinde Kıbrıs Rum tarafının, Mağusa limanının AB, Maraş ve Ercan Hava Limanının BM gözetiminde açılması teklifinin, Türkiye tarafından ret edilmesinin kabul edilmez olduğunu açıkladı.
“Statükoyu kimin koruduğu açıkça ortaya çıkmıştır” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıslı Türklerin çıkarları ile, Ankara’nın hedefleri birbirine zıttır” dedi.
Kıbrıslı Türklerin uyanma vakti gelmiştir.
“Ankara’nın bir tek Kıbrıslı Türk kalmasa bile, Kıbrıs bizim elimizde olmalıdır, bölgedeki askeri ve ekonomik çıkarlarımız bunu gerektiriyor anlayışı, bugünkü trajedinin temel kaynağıdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıslı Türklerin uyanma vaktinin geldiğini vurguladı.
Yaşananların garantörlükle ilişkisi olmadığını dile getiren İzcan, “Kıbrıs’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve anayasal düzeni bu şekilde korunamaz” dedi.
Garantörler sorunun parçası olmuştur.
Rusya Federasyonunun zirve sonrası yaptığı “Garantörler sorunun parçası olmuşlardır” açıklamasının tam yerinde olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Kıbrıs halkının, birlikte ortak vatan mücadelesi vermesinden başka çıkar yol yoktur” dedi.
“Bu sorun sokakta çözülecektir” diyen İzcan, BKP’nin üstüne düşeni kararlılıkla yapmaya devam edeceğini vurguladı.

1 Mayıs Mesajı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yayımladığı mesajda, işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı kutladı.
“ Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının yaşandığı dünyada 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının her türlü sömürüye, baskıya karşı direniş ve mücadelesini simgelediği akıllarımızdadır” diyen İzcan, sınıfsız, savaşsız, sömürüsüz bir dünya için mücadelenin devam ettiğini vurguladı.
İzcan, “İçinden geçtiğimiz süreçte toplum sağlığını korumak için tüm imkansızlıklara rağmen canla başla çalışan tüm sağlık emekçilerine teşekkürü bir borç biliriz” diyerek, Emperyalist kapitalizmin her türlü saldırısına karşı direnen, tüm dünya işçi sınıfını ve tüm ezilen halkların şanlı mücadelesini selamladıklarını, uluslararası işçi sınıfı ve ezilen halklar ile dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.
İşçi ve emekçilerin hakları, Kıbrıs’ta barış ve sosyalizm için canlarını feda eden İşçi sınıfı önderlerini saygı ile andıklarını belirten İzzet İzcan, “Derviş Ali Kavazoğlu, Kostas Mişaulis, Fazıl Önder ve daha nice işçi sınıfı öncüsü yoldaşımızı katledenler mücadelemizi geriletmeyi başaramamışladır. Mücadelemiz güçlenerek devam etmektedir” dedi.
“Yurdumuzun bütünlüğünü sağlayıp, tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygılı, birlikte özgürce yaşayacağı günlere ulaşmak ve sosyalizm bayrağını açmak temel amacımızdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “İlhak siyasetine karşı mücadele etmek boynumuzun borcudur, Yaşasın 1 MAYIS! Yaşasın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların Ortak Vatan yaratma mücadelesi! Yaşasın Kıbrıs İşçi Sınıfının Birliği! Yaşasın Sosyalizm!” dedi.

BKP MYK: AKP’nin hazırladığı KKTC’nin tanınmasını talep eden öneri paketi görüşme sürecini havaya uçurdu.

By birlesikkibrispartisi

BKP Merkez Yürütme Kurulu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Cenevre zirvesi sonucunda, tarafların resmi müzakerelere başlaması yönünde yeterli zemin bulamadıklarını açıklamasını esefle karşıladıklarını açıkladı.
“Türkiye’deki AKP hükümeti tarafından hazırlanan 6 maddelik öneri paketinin ilk maddesi süreci havaya uçurmuştur” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Müzakerelerin başlaması için Güvenlik konseyinden, KKTC’nin egemen bir devlet olarak tanınmasını talep etmek, süreci dinamitlemektir” dedi.
Ersin Tatar Ankara’nın papağanıdır.
Sunulan 6 maddelik önerilerin ne Mecliste, ne de Kıbrıs Türk siyasetinde tartışılmadığını, Cenevre’ye taşınan muhalefetin süs bitkisi haline getirildiğini dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, Ersin Tatar’ın tam da söylenildiği gibi Ankara’nın papağanı olduğunu vurguladı.
“Yaşananlar ilhak siyasetinin devamıdır” denilen BKP Merkez Yürütme Kurulu açıklamasında, “Görüşlerimizi kayıt altına aldırdık” gibi saçma sapan açıklamalarla Kıbrıs Türk toplumunun kandırılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.
“Kıbrıs Türk toplumunun iradesini yok sayan, Güvenlik Konseyinden kararlarını değiştirmesini talep eden ve federal çözümü görüşmeyi ret eden bu zihniyet, barışa değil savaşa hizmet eder” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, tüm federalistleri bir araya gelip, ayrılıkçı rejimi ret etmeye ve Birleşik Federal Kıbrıs için kararlılıkla mücadele etmeye çağırdı.

İzzet İzcan: Devlet Bahçeli’nin, Mustafa Akıncı’yı hedef alan küfür dolu sözlerini kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Devlet Bahçeli’nin, Mustafa Akıncı’yı hedef alan küfür dolu sözlerini kınadıklarını açıkladı.
“Türkiye’de siyaset sürdüren bir partinin Genel Başkanı, Kıbrıs Türk insanına ve onun Cumhurbaşkanlığı görevine getirdiği Mustafa Akıncı’ya,ağıza alınmayacak küfürlerle saldırması kabul edilmez” diyen İzzet İzcan, yapılan küfür dolu açıklamaları, aynen kendisine iade ettiklerini belirtti.
Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslıların ana yurdu olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Dün Anayasa Mahkemesi Başkanına, bugün Sn: Akıncı’ya, yarınsa başka bir yöneticimize saldırarak verilmek istenen mesaj, buraların kendilerine ait olduğudur ve her istediklerini yapabilecekleri imajıdır” dedi.
Devlet Bahçeli istenmeyen kişi ilan edilip, ülkemize girişi yasaklanmalıdır.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP-DP-YDP hükümetine çağrıda bulunarak, Devlet Bahçeli’nin istenmeyen kişi ilan edilmesi ve ülkemize girişinin yasaklanmasını talep etti.

BKP: Kıbrıs’ta federal çözümü talep ediyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, bugün Cenevre’de başlayan Kıbrıs zirvesine başarılar diledi.
Kıbrıs halkının sokaklara inerek federal çözüm talebini ortaya koyduğunu, Kıbrıs’ta ortak bir gelecek istediğini ve “Bölünme buraya kadar” diyerek iradesini tüm dünyaya duyurduğunu dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, tarafları bu iradeye saygılı olmaya çağırdı.
Görüşme zemininin, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Guterres Belgesi olduğunun altını çizen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Bunun dışında arayışlara gitmek, çözüm istememekle eş anlamlıdır” dedi.
BKP, BM zemininde görüşme sürecinin devam etmesi gerektiğine inanmaktadır, denilen açıklamada, “Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslıların ortak yurdu olduğunun hatırdan çıkarılmaması gerektiğini hatırlatmakta yarar görür” dedi.
BKP Merkez Yürütme Kurulu, çözümsüzlüğün Kıbrıs için felaket olacağını, Kıbrıs Türk toplumunun varlığının tehlikeye soktuğunu belirterek, ilhak siyasetinin asla kabul edilmez olduğunu vurguladı.
Gelinen aşamada, ortada ilhak veya federasyon seçeneği kaldığını dile getiren BKP Merkez yürütme Kurulu, barış, sevgi ve kardeşlik yolunda kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Before yesterdayBirleşik Kıbrıs Partisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, 23 Nisan 1962 yılında, faşist katiller tarafından katledilen Ayhan Hikmet ve Ahmet Gürkan’ı saygı ile andıklarını açıkladı.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “59 yıl önce bugün, sırf kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaşamasını istediler diye Ayhan Hikmet ve Ahmet Gürkan hunharca katledilmişlerdir” dedi. “Katillerin kim olduğunu biliyoruz, er veya geç yargılanmaları için elimizden geleni yapacağız” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkemizin birliği, halkımızın kardeşliği için toprağa düşen bu yiğit insanların mücadelemize ışık tutmaya devam edeceklerini vurguladı.
“Onların öldürüldüğü bugün, ülkemize hâla barış ve özgürlük gelmiş değildir” diyen İzzet İzcan, “Bedel ödemeden demokrasi, barış ve özgürlüğe ulaşmak mümkün değildir” dedi.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 24 Nisan Cumartesi, İnönü meydanında düzenlenecek barış şöleninin önemli olduğuna dikkat çekerek, tüm barış yanlılarını eyleme katılmaya davet etti.
Rejimin engelleme çalışmalarının farkında olduklarını dile getiren İzzet İzcan, korkusuz bir şekilde alanlarda olacaklarını vurguladı.

İzzet İzcan başkanlığındaki BKP heyeti, Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin düzenlediği eyleme katılarak, destek belirtti.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, etkinlik sonrası basına yaptığı açıklamada, yaşananların Kıbrıs Türk toplumuna yönelik bir saldırıya dönüştüğünü, bununsa kabul edilmez olduğunu vurguladı.
“Hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı direkt saldırı altındadır” diyen İzzet İzcan, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, KKTC yargısına talimat veremeyeceğini belirtti.
“Kuzey Kıbrıs’taki UBP-YDP-DP hükümetinin ne yapacağını bilmez durumda, şükran edebiyatına devam etmesi, rejimin niteliğini gözler önüne sermektedir” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs Türk toplumu, demokratik laik bir devlette özgürce yaşamak istemektedir” dedi.
Bağımsız yargının geleceğimizin teminatı olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını vurguladı.

İzzet İzcan: TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi Başkanını tehdit etmesini kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Anayasa Mahkemesi’nin kuran kursları konusunda verdiği kararı selamladıklarını belirtti.
“Kıbrıs Türk toplumu, laik anlayışa sahip, din ve vicdan hürriyetinin olduğu bir toplumdur. Kuzey Kıbrıs’ta uygulamada olan Anayasa, din eğitiminin nasıl düzenleneceğini kayıt altına almıştır” diyen İzzet İzcan, bundan geri adım atılamayacağını vurguladı.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın bu yanlıştan dönmesi gerektiğini, dönmediği takdirde ise atacakları adımların farklı olacağını belirterek, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı tehdit etmesini şiddetle kınadıklarını vurguladı.
“Türkiye’de uygulanan neyse, Kuzey Kıbrıs’ta da o olmalıdır” anlayışı, Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğine açık bir saldırı olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bu memleket bizimdir ve Erdoğan’ın tehditlerini ret ediyoruz” dedi.
“Türkiye’yi batağa sürükleyen İhvancı Erdoğan, ellerini Kıbrıs’tan çek” diyen İzzet İzcan, KKTC Anayasa Mahkemesi kararı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın yanında durmaya devam edeceklerini vurguladı.

İzcan, “Saygı ve özelmele anıyoruz”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaoulis’in yıldönümünde, kendilerini saygı ile andıklarını açıkladı.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaoulis’in Kıbrıs’ın içine düştüğü trajediyi önceden görerek engellemeye çalıştıklarını, köy köy gezerek halkı aydınlatmaya çalıştıkları sırada, faşist katiller tarafından katledildiklerini belirterek, ” Açtıkları yolda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.
Derviş Ali Kavazoğlunun yaptığı son konuşmasında Kıbrıs halkına seslenerek, ” Bu yıkıma son ver, tarihi görevin seni bekliyor, harekete geç, ama bu gün, çünkü yarın belki de çok geç olacak” dediğini hatırlatan İzcan, ” Kıbrıs’ın bu yiğit evlatlarına kulak verilseydi, ülkemiz parçalanmamış, binlerce insanımız yaşamını yitirmemiş olacaktı” dedi.
Gelinen aşamada Kıbrıslı tüm yurtseverlerin bir araya gelerek ortak vatan mücadelesi vermesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 27 Nisan’da Cenevre’de gerçekleşecek zirve öncesinde, federal çözüm ve barış mücadelesinin yükseltilmesi çağrısında bulundu.
Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaoulis’in yaşamlarını feda ettikleri mücadelenin sürdüğünü belirten İzcan, ” Bu iki yoldaşımızı saygı ve özelmele anarken, yurdumuz Kıbrıs’a barış ve özgürlüğü getirmek için her türlü fedakarlığı yapmaya devam edeceğimizi vurgulayın” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi, EL-SEN’in düzenlediği eyleme destek belirtti.

By birlesikkibrispartisi

“KIB-TEK yıllar boyu arpalık gibi kullanılmış, iktidarların rant aracına dönüştürülmüştür” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ihalesiz akaryakıt alımı diye bir şeyin olamayacağını, bunun her türlü suistimale açık olduğunu vurguladı.

         KIB-TEK’in devasa bütçesi ile bu memlekette yolsuzlukların merkezinde bulunduğunu belirten İzzet İzcan, “Çin’den mal getirip bunu Avrupa malı diye fahiş fiyatlarla kuruma satanlar, elleri kolları serbest dolaşırken, şaibeli sayaç ve aydınlatma ihaleleri ile halkı soyanlar, hiç bir şey yokmuş gibi nutuk atmaya devam ediyorlar” dedi.

         Hangi yüzle bugünkü eylemlere destek veriyorsunuz.

         Geçmiş iktidarları döneminde partizanca istihdam yapıp, hiçbir yolsuzluğu ortaya çıkarmayan siyasi partiler, hangi yüzle bugünkü eylemlere destek veriyorlar? diye soran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kuzey Kıbrıs’ta kökten bir temiz eller operasyonuna ihtiyaç olduğunu vurguladı.

         Arif Hocanın dediği gibi “Ayni yolu yürüyenler farklı yere varamazlar” diyen İzzet İzcan, polis, savcılık ve yargıyı göreve davet etti.

 

İzcan: Film galasına yüzlerce insan toplayan zihniyetin insan yaşamına saygısı yok.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ülkemizdeki Covit-19 salgını devam ederken, Türkiye ve ülkemizden yüzlerce seçkin davetlinin katılacağı gala gecesi düzenlemek, salgına davetiye çıkarmaktır” dedi.

         Tüm üretici sektörlerin iflas ettiği, insanımızın iki yakasını bir araya getiremediği koşullarda, milliyetçilik kokan, Kıbrıs’ın gerçek tarihi ve kültürüne uymayan filmler çekmek ve şovenizmi körükleyerek statükoyu kalıcılaştırmayı hedefleyen politikaları kınadıklarını vurgulayan İzzet İzcan, “Toplum canını kurtarmaya çalışırken, sizler keyf çatıyorsunuz” dedi.

         “UBP-YDP-DP hükümetinin öncelikli görevi, başta öğretmenler olmak üzere tüm çalışanları aşılayarak hayatın normalleşmesini sağlamaktır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, vatandaşa pandemi tedbirlerini uygularken, film galasına yüzlerce insan toplayan zihniyeti, insanımızın yaşam hakkına saygılı olmaya çağırdı.

         “Sözümüz sizedir” diyen İzzet İzcan, halka karşı girişilen her türlü eylemin karşısında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

 

İzcan: Kıbrıs Türk toplumu Türkiye’ye ilhakı kabul etmiyor.

By birlesikkibrispartisi

           Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhak siyasetinin, yıllardır yürütülen entegrasyon  politikalarının sonucu olduğunu ve giderek Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğini tehdit ettiğini vurguladı.

         Ankara’daki AKP hükümetinin müdahalesi ile federasyon tezinden vazgeçilmesi ve iki devletli çözüm şeklinde ortaya atılan tezlerin, toplumu ilhaka hazırlama hedefi taşıdığını belirten İzzet İzcan, Kıbrıslı Türklerin çoğunluğunun ilhak politikalarını benimsemediğini vurguladı.

         Türkiye’den Kıbrıs’ın kuzeyine nüfus aktararak, demografik yapının bilerek ve isteyerek değiştirildiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunun insan hakları adı altında dünyaya yutturulmaya çalışılması kabul edilmez” dedi. “Gelinen aşamada sorunun çözümü aciliyet taşımaktadır” diyen İzzet İzcan, “Çözüm BM kararları temelinde Birleşik Federal Kıbrıs olarak hayata geçmelidir” dedi.

         “Yurdunu seven tüm ilerici ve yurtsever kesimlerin, ortak vatan mücadelesi vermekten başka çıkar yolu yoktur” diyen İzzet İzcan, ilhak karşıtı kesimlere, birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.

     

BKP ve AKEL heyetleri, BKP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

By birlesikkibrispartisi

BKP ve AKEL heyetleri, BKP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İki parti Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı değerlendirdi.

         BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cenevre zirvesi öncesi, federal çözüme inanan partilerin birlikte hareket etmesinin önemine dikkat çekerek, sorunun çözümünün BM kararları temelinde, Federal Birleşik Kıbrıs olacağını belirtti.

İki ayrı devlet politikasının hayata geçmesinin mümkün olmadığını dile getiren İzzet İzcan, “Kıbrıs halkını yeni maceralara sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

         Bulunacak çözümün, tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygılı olması gerektiğini belirten İzzet İzcan, Cenevre konferansı öncesi çözüme inananların ortak etkinlikler düzenlemesi gerektiği üzerinde durdu.

         “Kıbrıs, bütün Kıbrıslıların ortak evidir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, AKEL ve BKP’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çözüm ve barış yolunda birlikte hareket edeceğini vurguladı.

BKP ve AKEL yarın BKP Genel Merkezi’nde bir araya geliyor.

By birlesikkibrispartisi

 

            Birleşik Kıbrıs Partisi ve AKEL  24.03.21tarihinde, saat13:00’de BKP Genel Merkezi’nde bir araya geliyor. Görüşmede, ülkemizin içinde bulunduğu son siyasi gelişmeler ve 27 Nisan 2021’de Cenevre’de gerçekleştirilecek Kıbrıs zirvesi konuları değerlendirilecektir.

 

Yiğiter, “İstanbul sözleşmesine yeniden taraf olunmalıdır “

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, İstanbul sözleşmesinin imzacı devletlere kadınları her türlü şiddete karşı korumak, ayrımcılığın önüne geçmek ve kadınların güçlendirilmesi yoluyla eşitliğin sağlanması bakımından yükümlülükler getirdiğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2011 yılında İstanbul sözleşmesine imza attığını vurguladı.
” İstanbul Sözleşmesine atılan imzanın varlığına rağmen uygulanmadığı, kadının eşit, özgür ve güvenli yaşam hakkının sağlanmadığı açıkça ortadayken, Cumhurbaşkanlığı tarafından imzanın geri çekilmesinin esas amacı kadınların yükselen örgütlü eşitlik, özgürlük ve güvenli bir yaşam mücadelesinin önüne geçmektir” diyen BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, ” Tüm dünyada kadınların örgütlü mücadelesi her geçen gün güçlenmektedir. Tüm engelleme çabalarına rağmen de güçlenmeye devam edecektir” dedi.
” Türkiye, İstanbul sözleşmesine bir an önce yeniden yeniden taraf olmalı ve etkin bir biçimde uygulanması sağlanmalıdır” diyen Yiğiter, ” BKP Kadın Meclisi olarak, Türkiye’de eşitlik, özgürlük ve güvenli bir yaşam mücadelesi veren tüm kadın örgütleriyle dayanışmaya içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

BKP, HDP’ye yapılan saldırıları kınamaktadır.

By birlesikkibrispartisi

Türkiye’deki AKP iktidarı, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milletvekilliğini düşürmüş, HDP’nin kapatılması için Anayasa

Mahkemesindeki süreci başlamıştır.
         BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Türkiye halkının iradesini yok sayan, HDP’ye oy veren 6 Milyon kişinin iradesine saldıran bu tavrı kınar, Türkiye halklarının verdiği demokrasi ve özgürlük mücadelesi ile en yüksek dayanışmayı vurgular” dedi.

         BKP Merkez Yürütme Kurulu, HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’a dayanışma mesajı göndermiş,  Kuzey Kıbrıs’taki demokrasi güçlerinin dayanışmasını vurgulamıştır.

         Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, AK Parti iktidarının meclisten attığı 14’üncü Milletvekili olduğunu belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, düşünce ile mücadele edemeyen bu baskıcı ve otoriter rejimin yıkılmaya mahkum olduğunu belirterek, yaşananların Kıbrıs’ta AKP’den medet uman şükrancı kesimlerin kulağına küpe olmasını istedi.

 

İzcan:Halk iradesine dayanmayan bu hükümet yıkılmaya mahkumdur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP-DP-YDP hükümetinin her yönüyle döküldüğünü, yasa ve hukuk dışı işlere el attığını belirterek, “Halk iradesine dayanmayan bu hükümet yıkılmaya mahkumdur” dedi.

            LAÜ’ye atanan ve ‘Sahte evrak düzenleme/tedavüle sürme’ suçlarından hüküm giyen Okan Erdemsiz olayının, hükümetin karakterini ortaya koyduğunu dile getiren

İzzet İzcan, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı’nın, “Ben yaparım olur, vefa borcumu ödedim” şeklindeki açıklamasının siyasi etik kurallarına aykırı olduğunu ve suç teşkil ettiğini vurguladı.

            “Bu atamanın sorumlusu Başbakan Ersan Saner olduğu kadar, bu atamayı onaylayan Vakıflar idaresi yönetim kuruludur” diyen İzzet İzcan, “Her yanından yolsuzluk ve yüzsüzlük fışkıran bir düzen içinde yaşıyoruz” dedi.

            Ekonominin tüm sektörlerinin iflas tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, ülkede açlık baş gösterdiğini, üreticilerin ürünlerinin elinde kaldığını, eğitim ve turizm sektörünün can çekiştiğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “AKP iktidarının anti demokratik müdahalesi ile kurulan bu hükümetin, kendisi siyasi ahlağa aykırı bir şekilde oluşmuştur” dedi.

İzcan: AK Parti Gençlik Örgütü gibi örgütler yasa dışıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin,  kuzey Kıbrıs’taki örgütlenmesinin yasalara aykırı olduğunu belirterek bu konuda girişim üstleneceklerini açıkladı.

         KKTC Siyasi Partiler yasasında, yabancı bir ülkenin siyasi partilerinin ülkede temsilcilik açabileceklerine ilişkin bir düzenleme bulunmadığını, Dernekler yasasında ise spor, sağlık, çevre ve engellilere yönelik eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla dernek kurulabileceğini ancak bu derneklerin mevcut bir siyasi partinin adını, amblemini, rozetini ve benzeri işaretleri kullanmasını yasakladığını belirten İzzet İzcan, AKP Gençlik Örgütü gibi örgütlenmelerin yasadışı olduğunu vurguladı.

         Yasadışı örgütlenmeler konusunda suskun kalan yöneticilerin de suç işlediğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, işlem yapılmaması durumunda bu yöneticiler hakkında  suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

         Kökü dışarıda bulunan bu tür örgütlenmelerin, ülkede huzuru bozduğunu, başka ülkelerin menfaatleri doğrultusunda faaliyet yürüttüklerini dile getiren İzzet İzcan, suç işleyen bu tür örgütler karşısında sessiz kalmanın ileriki dönemde çok daha büyük sıkıntılar yaratacağını vurguladı.

 

 

Sonüstün, “Birleşik Kıbrıs Partisi, anti demokratik ve Goebbels tipi tüm faşizan yapılanmaları şiddetle protesto eder”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Ankara’daki AKP hükümetinin Kıbrıs’ın kuzey parçasına atadığı azınlık hükümeti ile Ekonomik ve Mali işbirliği protokolü adı altında Kıbrıs Türk toplumunu ekonomik olarak kendine bağımlı ve biatci bir yapıya dönüştürmek istediğini belirterek, bu yapılanlara karşı direnmeye çalışan toplumun aydınlık yüzlerini devlet gücü kullanarak diz çöktürmeye çalıştığını vurguladı.
” AKP Türkiye’de kendi iktidarına ve yaptıklarına karşı çıkan tüm kesimleri etiketleyip tutuklatan zihniyetin bire bir aynısını Kıbrıs’ın kuzeyine getirmeye çalışmaktadır” diyen Sonüstün, ” Yürürlükteki yasalar izin vermemesine rağmen atanmış hükümetin göz yumması ile özellikle buraya taşıdığı nüfus arasında siyasi örgütlenme çabasında olan AKP’ nin bu uygulamalarına dur demek her Kıbrıslı yurtseverin görevidir” dedi.
” Birleşik Kıbrıs Partisi, bu ve buna benzer anti demokratik ve Goebbels tipi faşizan yapılanmaları şiddetle protesto eder” diyen BKP Genel Sekreteri Sonüstün, ” Buna karşı tüm yurtsever güçleri ortak mücadeleye ve direnmeye çağırırız” dedi.

Yiğiter: 8 Mart, kadınların insanca yaşam ve eşitlik için verdikleri mücadele ve dayanışmanın günüdür.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ın kuzeyinde de erkek egemen kapitalist sömürü sisteminin, kadının özgürleşmesi ve eşitliğinin önündeki en büyük engel olduğunu vurguladı.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, 8 Mart’ın kadınların insanca yaşam ve eşitlik için verdikleri mücadele ve dayanışmanın günü olduğunu belirterek,  “Kadınlar olarak mücadelemizin temeli her türlü ayrımcılık ve cinsiyetçilikten arındırılmış eşit, özgür, sınıfsız ve sömürüsüz bir toplum ve dünyayı kurmaktır” dedi.

“İçinde yaşadığımız ve kadınların işte, evde, sokakta, kısaca hayatın her alanında eşitlik ve özgürlük mücadelesi verdiği ataerkil kapitalist dünyayı reddediyoruz” diyen Yiğiter, BKP Kadın Meclisi olarak Kıbrıs’ın kuzeyinde kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin yanında, Kıbrıs’ta federal çözüm, barış ve demokrasi mücadelesine de karalılıkla devam edeceklerini vurguladı.

İzcan: Bu tarihi fırsatı kaçırmayın.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, 27-29 Nisan tarihleri arasında İsveç’in Cenevre kentinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gayrı resmi 5+1 konferansının düzenleneceğini açıklamasının tarihi bir fırsat olduğunu vurguladı.

            Ayrılıkçı politikalarla sonuç almak mümkün değidir.

            Bu tarihi fırsatın iyi değerlendirilmesi çağrısında bulunan İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, iki devletin egemen eşitliği ve işbirliğine dayanan politikasıyla sonuç almanın mümkün olmadığını belirtti.

            “Ankara’daki AKP iktidarının arkasına saklanan ErsinTatar,  Kıbrıs Türk toplumunu rehine durumuna indirgeyen taksimci siyasetlerle halkımızın geleceğini çalmaktadır” diyen İzzet İzcan, görüşmelerin BM kararları temelinde yapıldığını, bu kararların, iki toplum birlikte istemediği sürece değişemeyeceği gerçeğini halktan gizleyerek, Federal Birleşik Kıbrıs siyasetini değiştirmenin mümkün olmadığını vurguladı.

            Ortak vatan sesi dünyaya duyurulmalıdır.

            Kıbrıs’taki federal çözüm yanlısı kesimlerin birlikte hareketinin önemine dikkat çeken BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ortak vatan sesinin  dünyaya yayılması ve halkın egemenliği adına konuştuğunu söyleyen işbirlikçi sınıfların deşifre edilmesi, çözümün önünü açacaktır” dedi.

 

İzcan: Hükümet kriz yönetiminde sınıfta kalmıştır.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP-DP-YDP hükümetinin pandemi  sürecini kötü yönettiğini, ülkeyi büyük bir ekonomik kriz içerisine soktuğunu belirterek, “Hükümet kriz yönetiminde sınıfta kalmıştır” dedi.

         Hakkında soruşturma yürütülen 6 Bakan kimdir.

         Başbakan Ersan Saner’in yaptığı bir açıklamada, 6 Bakan hakkında Savcılığın soruşturma yürüttüğünü söylediğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bunların hangi suçlarla ilgili ve kimler olduğunu sordu.

         Toplumun gerçekleri bilme hakkına sahip olduğunu belirten İzzet İzcan, eski Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin  görevden alınması adı altında, yapay gündemler yaratarak gerçeklerin gizlenemeyeceğini vurguladı.

         Kamu sağlığı ekonomiden önde gelir.

         Kamu sağlığının ekonomiden önde geldiğini, pandemi süreci kontrol altına alınmadan, ekonominin planlanamayacağını belirten İzzet İzcan, ülkede başta finans çevreleri olmak üzere, krizi fırsata çeviren kesimler bulunduğuna işaret ederek, hükümeti emekçi kesimleri rahatlatmaya çağırdı.

         Ersan Saner hükümetinin, sermaye ve yandaş çevrelerle içli dışlı olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “Görevden alma ve açılım adı altında yaşananlar bu kesimlerin istekleri doğrultusunda şekillenmiştir” dedi.

 

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 12:00’de Radyo Mayıs/Mayıs TV’de.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 12:00’de Radyo Mayıs/Mayıs TV’de İsmet Özgüren’in konuğu olacaktır.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün Radyo Mayıs/Mayıs TV’de.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 12:00’de Radyo Mayıs/ Mayıs TV’de İsmet Özgüren’in konuğu olacaktır.

Birleşik Kıbrıs Partisi AKEL ile görüştü.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi AKEL ile görüştü. Görüşme pandemi nedeniyle telekonferans yöntemiyle gerçekleşti. Görüşmeye  BKP’yi temsilen Genel Başkan İzzet İzcan ve Genel Sekreter Salih Sonüstün katılırken, AKEL’i Genel Sekreter Andros Kipriyanu ile Kıbrıs Masası Şefi Tomas Çelebis temsil etti.

            Taraflar Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı, Şubat sonu gerçekleşmesi beklenen uluslararası konferansı ve pandemi konusunda gelinen aşamayı değerlendirdiler.

            BKP ve AKEL federal çözüm için birlikte çalışacak.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, BKP ve AKEL iki toplumun yakınlaşması ve Kıbrıs sorununun federal çözüm temelinde çözülmesi için birlikte çalışmaya kararlı olduklarını, BM Genel Sekreterinin uluslararası konferansı en geç Mart başı çağırmasının beklendiğini, konferansın başarısı için tarafların BM parametreleri dışına çıkmaması konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı.

            İki devletli çözüm talebi çok ciddi bir sorundur.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan devamla, iki devletli çözüm talebinin çok ciddi bir sorun olduğunu, Kıbrıs Türk tarafı ve Nikos Anastasiyadis’in bu konudaki görüşlerinin sıkıntı yarattığı konusunda görüş birliğine vardıklarını belirterek, bunların aşılması için iki taraftaki barış ve federal çözüm yanlısı güçlerin birlikte çalışmasının önemini vurguladılar.

            BM parametreleri ve bugüne kadar varılan mutabakatlara saygılı olun.

            Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları, Maraş, Mağusa Limanı ve Ercan konusunun sorunun çözümünü engelleyici değil, çözüm yönünde katalizör bir rol oynaması gerektiğini vurgulayan taraflar, tarafları yapıcı davranmaya ve BM parametreleri ile  bugüne kadar varılan mutabakatlara saygılı olmaya çağırdı.

İzcan: BM Genel Sekreteri uluslararası konferansı bir an önce toplamalı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e,  uluslararası konferansı bir an önce toplama çağrısında bulundu.

            Kıbrıs’ın her iki yanında, konferansla ilgili gereksiz tartışmalar yaşandığına dikkat çeken İzzet İzcan, taraflardan, sorunun BM kararları temelinde federal çözüme ulaşması için irade ortaya koymalarını talep etti.

            “İki ayrı devlet temelinde taksimi talep etmek, Kıbrıslılara yapılacak en büyük kötülüktür” diyen İzcan, Ankara’daki AKP hükümeti ve onun Kıbrıs’taki uzantılarının çözüm istemediğini, halkı ve dünyayı aldatmaya çalıştıklarını vurguladı.

            Kıbrıs Türk toplumu, Kıbrıs Cumhuriyeti haklarından vazgeçmeyecektir.

            Kıbrıs Cumhuriyeti  imkanlarını  tepe tepe kullanan Kıbrıs Rum sağı ve şoven çevrelerin ortaya koydukları iki yüzlü politikadan vazgeçmeleri çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun, Kıbrıs’ın siyasi eşit ortağı olduğunu ve 1960 kuruluş antlaşmasından doğan haklarından vazgeçme niyetinde olmadığını hatırlattı.

            Gelecek Federal Birleşik Kıbrıs’tadır. 

            “Gelecek ve kurtuluş Federal Birleşik Kıbrıs’tadır” diyen İzzet İzcan, tüm yurtseverleri kararlı bir şekilde, birlikte çalışmaya çağırdı.

 

İzcan: Ersin Tatar’ın aşı açıklaması saçma ve kabul edilmezdir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, aşıların Kıbrıs Rum tarafından gelmesi durumunda kabul edilmeyeceğini açıklamasının, kabul edilmez olduğu kadar, saçma olduğunu açıkladı.

         Konu ile ilgili açıklama yapan İzzet İzcan, aşıların AB tarafından finanse edildiğini, nerden geleceğinin hiçbir öneminin olmadığını, önemli olanın bu kritik aşamada ihtiyaçlı olan Kıbrıs Türk toplumuna ulaştırılması olduğunu vurguladı.

         “Kendi toplum sağlığını hiçe sayan, milliyetçilik ve fanatizm batağına saplanmış bir zihniyetle karşı karşıyayız” diyen İzzet İzcan, “21. Yüzyılda statükocu, şoven bir liderlik tarafından yönetilmek utanç kaynağıdır” dedi.

         “BKP, bu ırkçı politikanın devam etmesi durumunda, Kıbrıs Rum tarafıyla temasa geçecek ve aşıların ara bölgede belirlenecek noktalarda, Kıbrıslı Türklere yapılması için inisiyatif üstlenecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve onun gibi düşünenleri “Aklı selim” yoluna davet etti.

 

İzcan: Demokrasi mücadelesi veren, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin yanındayız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Üniversiteye kurum dışından siyasi rektör atanması nedeniyle düzenledikleri gösterilere destek belirtti.

         BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de AKP-MHP iktidarı sayesinde baskıcı, otoriter bir rejim oluşturulduğunu belirterek, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren Türkiye halklarının yanında olduklarını vurguladı.

         “Protesto eden öğrencilere yönelik ev baskınların ve göz altıların sürmesi, okul kapısına kelepçe vurulması kabul edilemez” diyen İzzet İzcan, yaşananların, Kıbrıs’ta AKP’nin temsilciliğine soyunanların kulağına küpe olması gerektiğini belirtti.

         Melih Bulu’nun siyasi bir kararla ‘Kayyum Rektör’ olarak atanmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren İzzet İzcan, akademik yöneticilerin, öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından demokratik  yöntemlerle  belirlenmesinin en doğru yol olduğunu vurguladı.

 

İzcan: Çin yapımı Sinovac aşısı konusunda ciddi kuşkular bulunmaktadır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkeye getirileceği açıklanan Çin yapımı Sinovac aşısı hakkında ciddi kuşkular bulunduğunu belirterek, UBP-DP-YDP hükümetini bu konuda doyurucu açıklama yapmaya çağırdı.

         “Sinovac aşısını üreten şirketin rüşvet karşılığı izinler aldığı, Sinovac aşısının üçüncü faz denemelerinin yapılmadığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmadığı bilinmektedir” diyen İzzet İzcan, böyle bir şirketin ürettiği aşı konusunda ciddi endişeleri bulunduğunu vurguladı.

         AB tarafından kaynak yaratılarak, Güney Kıbrıs’a gönderilen ve içerisinde Kıbrıs Türk toplumunun da payı bulunan, Dünya Sağlık Örgütü onaylı, üçüncü faz denemeleri sonuçlanmış aşılar konusunda, hangi aşamada olunduğunu soran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, hükümeti elini çabuk tutmaya ve kararlı adımlar atmaya çağırdı.

         Ara bölgede kurulacak merkezlerde, Kıbrıslı Türklerin aşılanabileceğini, sürecin hızlanması ile normalleşmenin yaşanabileceğini dile getiren İzzet İzcan, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin yerle bir olduğu bu günlerde, toplumun sağlığını düşünürken, ekonomik toparlanmanın planlanmasının gerekli olduğunu vurguladı.

İzcan: Tüm yurttaşlarımızın yeni yılı kutlu olsun. Halkımızın iradesine yapılan saldırıları ve ilhak siyasetini şiddetle kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 2021 yılının ülkemize barış ve huzur getirmesini diledi.

“BKP, birleşik federal Kıbrıs için, kararlı mücadelesine devam edecektir” diyen İzcan, toplumsal yok oluş tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Kıbrıslı Türkler için tek çıkış yolunun, erken federal çözüm olduğunu vurguladı.

            Emek, demokrasi ve barış mücadelesinin bir bütün olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Özgür olmadan,  refah ve huzura kavuşmak mümkün değildir” dedi. Kıbrıs’ın kuzeyinde izlenen ilhak siyasetinin kabul edilmez olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını belirtti.

            “BKP, dünyanın değişik bölgelerinde, emperyalizme karşı özgürlük mücadelesi veren halkların yanında olmaya devam edecektir” diyen İzcan, Anglo-Amerikan emperyalizminin,  Ortadoğu başta olmak üzere, dünyanın değişik bölgelerinde gerçekleştirdiği katliam ve vahşetler ile halklara zulüm uyguladığını belirterek, 2021 yılının dünya halkları ve yurdumuza barış ve huzur getirmesini dileyerek, yurttaşlarımızın yeni yılını kutladı.

İzcan: Hüseyin Özgürgün’ün istifasının kabul edilmeyişi skandaldır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Meclisteki Milletvekilliği görevinden istifa eden Hüseyin Özgürgün’ün istifasının,  KKTC Meclisi tarafından kabul edilmeyişinin skandal olarak tarihe geçeceğini belirtti.

            Böyle bir şey dünyada görülmüş değildir.

            “Böyle bir şey dünyada görülmüş değildir” diyen İzzet İzcan, uzun bir süreden beri İstanbul’da yaşayan Hüseyin Özgürgün’ün,  KKTC maliyesinden maaş çektiğini, yüzlerce milyon maaş çeken Hüseyin Özgürgün’ün, Kıbrıslı Türk vergi yükümlülerinin kaynaklarını tükettiğini,  bunun siyasi ahlaka uymadığını vurguladı.

            Yaşananları utanç ve ibretle izliyoruz.

            “Yaşananların sorumluluğu, Hüseyin Özgürgün’ün istifasını kabul etmeyen milletvekillerinin omuzlarındadır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Fakire, dar gelirliye gelince para yok diyenler, kendi yandaşlarına cömertçe davranıyorlar” diyen İzzet İzcan, “Yaşananları utanç ve ibretle izliyoruz” dedi.

            Tüm milletvekillerinin mal beyanı açılıp incelenmelidir.

            Tüm milletvekillerinin mal beyanlarının açılıp incelenmesini talep eden İzzet İzcan, “Bunu yapmıyorsanız en az Hüseyin Özgürgün kadar sizler de sorumlu ve suçlusunuz” dedi.

 

İzcan: TC Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türkler adına konuşamaz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, BM Genel Sekreteri temsilcisi bayan Lute ile yaptığı görüşmede, ayrı egemenliğe dayalı iki devletli çözüm istediklerini söylemesinin kabul edilmez olduğunu vurguladı. “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’taki hakkı, Garanti ve İttifak antlaşmaları ile sınırlıdır” diyen İzzet İzcan, “Bu antlaşmalar Sn. Çavuşoğlu’na, Kıbrıs Türk toplumu adına konuşma ve çözüm şeklini belirleme hakkı vermemektedir” dedi.

         Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulan anayasal düzenini tesis etme, toprak bütünlüğü ve egemenliğini koruma adı altında Kıbrıs’a müdahale eden TC, tam tersini yapmış, Kıbrıs’ın kuzeyine nüfus aktararak, Kıbrıs’ın  kuzeyini ilhak etmek için örgütlenmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bunun kabul edilmez olduğu gibi, uluslararası hukuk bağlamında suç olduğunu belirtti.

         Kıbrıs’ın geleceğini Kıbrıs halkı belirlemelidir

         “Kıbrıs’ın geleceğini Kıbrıs halkı belirlemelidir” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs’ta bulunacak çözüm, BM parametreleri temelinde, iki toplumlu iki bölgeli federal çözüm olmalıdır” dedi.

         Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan saldırılara kararlılıkla karşı çıkacaklarını belirten İzzet İzcan,  ülkenin birliği ve bütünlüğü için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

          

İzcan: Bölgede barış ve istikrar istiyorsak, Kıbrıs sorunu çözülmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, AB Zirvesi sonuçları ve ABD Senatosunda, Türkiye’ye karşı benimsenen yaptırımların, Kıbrıs sorununda çözümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti.

         Akdeniz’deki kıta sahanlığı konusunun çözülmesi, Türk-AB ilişkilerindeki krizin aşılması için Kıbrıs sorununun çözülmesinin şart olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “Bölgede barış ve istikrar istiyorsak, Kıbrıs sorunu çözülmelidir” dedi. “Kıbrıs’ta çözüm BM parametreleri temelinde, iki toplumlu iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı, federal çözüm çerçevesinde olması kaçınılmazdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Türkiye’deki AKP iktidarının ray değiştirerek, iki ayrı devlet temelinde, BM kararlarını ret eden, taksim ve ilhak politikaları, Türkiye ve Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmemektedir” dedi.

         “Kıbrıs’ta barış ve çözüm isteyen kesimlerin güçlerini birleştirerek, iradelerini ortaya koyması, dış dinamiklerin de hareketlenmesine yardımcı olacaktır” diyen  İzzet İzcan, Ocak ayında toplanması muhtemel uluslararası konferans öncesi, federal çözüm  iradesinin ortaya konmasının önemine dikkat çekti.

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Dünyada ve yurdumuz Kıbrıs’ta, İnsan Hakları Günü olarak kutlanan günümüzde sayısız insan hakları ihlalleri yaşandığını belirterek, “Dünya geçmişe göre çok daha güvensiz, acımasız bir yer olmuştur” dedi.

         Dünyayı parselleyen emperyalist güçlerin, bölgesel savaşlar çıkartarak soykırımlara sebep olduğunu belirten İzzet İzcan, “Kâr hırsıyla yanan çok uluslu tekeller ve onları destekleyen otoriter rejimlerin uyguladıkları insan haklarına aykırı politikalar, halkların acı çekmesine neden olmaktadır” dedi.

         “Kuzey Kıbrıs’taki rejim, insan hakları açısından sınıfta kalmıştır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, başta çağdaş bir anayasa olmak üzere, demokratikleşme ve sivilleşme alanında yapılacak çok işler olduğunu vurguladı.

         Başta yaşam hakkı olmak üzere, kadın, erkek, çocuk ayrımı yapmadan ülkemize ve tüm insanlara  sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun layık olduğu yere gelmesi için kararlılıkla çalışacaklarını vurguladı

İzcan: İlhakçı siyasetlere boyun eğmeyeceğiz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Kıbrıs’ta federal çözümü görüşmeyeceğini açıklamasının kabul edilmez olduğunu belirtti.

          “Sn. Tatar BM temsilcisi bayan Lute’a,  açık biçimde BM parametreleri temelinde bir çözümü kabul etmeyeceğini, iki devletli çözüm adı altında ilhakı talep ettiğini söylemiştir” diyen İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunu, dünyada yalnızlaştıracak bu davranışın, macera peşinde koşmaktan başka bir şey olmadığını vurguladı.

         Sn: Tatar seçilmiş olsa bile meşru değildir.

         “Şimdi Sn. Ersin Tatar’ın, zorla Cumhurbaşkanlığı koltuğuna neden  oturtulduğu anlaşılmaktadır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Sn. Tatar seçilmiş olsa bile meşru değildir ve Kıbrıs Türk toplumunun iradesini temsil etmemektedir” dedi.

         Türkiye’deki AKP iktidarı, izlediği gerginliğe dayalı dış politikasını, Kıbrıs’ta da uygulamaya çalışmakta olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Türkiye’de olduğu gibi, burada da bu politikanın başarı şansı yoktur” dedi.

         Saraylar onlarınsa meydanlar bizimdir.

         “Saraylar onlarınsa meydanlar da bizimdir” diyen İzzet İzcan, çözüm ve barış yanlılarının, ilhakçı siyasetlere boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Yiğiter: Engelleri, sevgi ve empati kurarak aşabiliriz

By birlesikkibrispartisi

         Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, en büyük engelin sevgisizlik ve empati eksikliği olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler tarafından, 1992 yılında 3 Aralık’ın engelliler farkındalık günü olarak kabul edildiğini belirten BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, özel gereksinimli bireylerin hayat boyu karşılaştıkları en büyük engelin sevgisizlik ve empati eksikliği olduğuna vurgu yaptı.

        ” Sosyal devlet olmanın temeli, toplumdaki her bireyin fırsat eşitliğinden faydalanmasıdır” diyen Yiğiter, özel ihtiyaçları olan bireylerin çalışma hayatı ve sosyal yaşamda toplumdaki herkes kadar aktif yer almasını sağlamanın hükümetlerin sorumluluğu olduğunu vurgu yaptı. ” Yasal düzenlemeler tek başına yeterli değildir” diyen Yiğiter, ” Özel gereksinimli bireylerin topluma kazandırılmasını sağlayacak eğitim kurumları oluşturulmalı ve geliştirmelidir” dedi. ” Sevgi ve empati ile engelleri aşabiliriz” diyen Yiğiter, ” Toplum ve birey olarak biz engel olmazsak engelleri aşmak daha kolay olur” dedi.

 

İzcan: Müzakereler kaldığı yerden yeniden başlamalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Danışmanı Jane Holl Lute’un, Kıbrıs konusunda uluslararası konferansın toplanması için yürüttüğü çalışmaların önemine dikkat çekerek, müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlamasını talep etti.

         “Görüşmelerin, BM kararları temelinde federal çözümü hayata geçirme hedefiyle başlaması tek çıkar yoldur” diyen İzzet İzcan,  “Taksim ve ayrılıkçı politikaların peşinde koşmak, çözümsüzlüğün devamına hizmet eder” dedi.

         BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden, Guterres önerileri doğrultusunda başlaması şeklindeki görüşünün doğru ve yerinde olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Ankara’daki AKP hükümetinin, çatışmaya dayalı dış politikasının yanlış olduğunu vurguladı.

         “Kıbrıs sorununu rayından çıkartarak, bizi maceraya sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur” diyen İzzet İzcan,  “Barış, demokrasi ve özgürlük peşinde koşan tüm kesimlerin, her türlü demokratik hakkı kullanarak mücadele etmesi kaçınılmazdır” dedi.

Yiğiter: Polisiye tedbirlerle şiddetin önüne geçmek mümkün değildir.

By birlesikkibrispartisi

        Önleyici yasal düzenlemeler yapılmadan, polisiye tedbirlerle şiddetin önüne geçmek mümkün değildir.

        Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının toplumda büyük endişe yarattığını dile getirerek, “Toplumda şiddet eğiliminin arttığını kaygıyla gözlemlemekteyiz. İçinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal, siyasal koşullar ve insanımıza dayatılan toplumsal dönüşüm politikalarının karşısında acizlik içinde olanı biteni seyretmekle yetinen tüm makamlar yaşananlardan sorumludur” dedi.

        BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter “Hükümet, şiddetin önüne geçebilecek yapısal, hukuksal tedbirleri almak ve vatandaşlarının temel insan haklarını korumak, vücut bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Her geçen gün artan şiddet olayları önleyici ve caydırıcı tedbirlerin yeterince alınmadığının ve ülkede güvenlik sorununun kaygı verici bir noktaya ulaştığının en açık göstergesidir.” dedi.

        BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter,“ Yıllardır süre gelen bir sorun olan ülkeye giriş çıkışların düzenlenmesi, nüfus politikasının ciddi anlamda gözden geçirilmesi ve Kıbrıs’ın kuzeyinin sorma gir hanı yapısından bir önce kurtulması şarttır” diyerek kontrol mekanizması doğru çalışmadan, önleyici yasal düzenlemeler yapılmadan sadece tüm sorumluluğu polis ve yargıya yüklemekle sorunların çözülemeyeceğinin ortada olduğuna vurgu yaptı.  

İzcan: Özker Özgür yaşamı boyunca Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmiştir.Saygı ve özlemle anıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP kurucusu Özker Özgür’ün 15. ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

“ Özker Özgür yaşamı boyunca Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmiştir” diyen İzcan, Özker Özgür’ü saygı ve özlemle andıklarını vurguladı.

Özker Özgür’ün Kıbrıs Türk toplumunun karşı karşıya olduğu tehlikeleri önceden görerek uyardığını, kurtuluş için barış, demokrasi ve özgürlüğü işaret ettiğini dile getiren İzcan, Onu en çok “ davul bizim boynumuzda, tokmak başkasının elinde olmaz” söylemiyle hatırladıklarını belirtti.

BKP’nin Özker Özgür’ün açtığı yolda kararlılıkla ilerleyeceğini, ideallerini yaşatmak için birleşik federal Kıbrıs’a ulaşma mücadelesini sürdüreceklerini belirten İzcan, halkımızı 22 Kasım Pazar sabah saat 9:30’da kabri başında düzenlenecek törene katılmaya çağırdı.

 

 

❌