One Radical Planet

🔒
❌ About FreshRSS
There are new available articles, click to refresh the page.
Before yesterdayBirleşik Kıbrıs Partisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 12:00’de Radyo Mayıs/Mayıs TV’de.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 12:00’de Radyo Mayıs/Mayıs TV’de İsmet Özgüren’in konuğu olacaktır.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün Radyo Mayıs/Mayıs TV’de.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 12:00’de Radyo Mayıs/ Mayıs TV’de İsmet Özgüren’in konuğu olacaktır.

Birleşik Kıbrıs Partisi AKEL ile görüştü.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi AKEL ile görüştü. Görüşme pandemi nedeniyle telekonferans yöntemiyle gerçekleşti. Görüşmeye  BKP’yi temsilen Genel Başkan İzzet İzcan ve Genel Sekreter Salih Sonüstün katılırken, AKEL’i Genel Sekreter Andros Kipriyanu ile Kıbrıs Masası Şefi Tomas Çelebis temsil etti.

            Taraflar Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı, Şubat sonu gerçekleşmesi beklenen uluslararası konferansı ve pandemi konusunda gelinen aşamayı değerlendirdiler.

            BKP ve AKEL federal çözüm için birlikte çalışacak.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, BKP ve AKEL iki toplumun yakınlaşması ve Kıbrıs sorununun federal çözüm temelinde çözülmesi için birlikte çalışmaya kararlı olduklarını, BM Genel Sekreterinin uluslararası konferansı en geç Mart başı çağırmasının beklendiğini, konferansın başarısı için tarafların BM parametreleri dışına çıkmaması konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı.

            İki devletli çözüm talebi çok ciddi bir sorundur.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan devamla, iki devletli çözüm talebinin çok ciddi bir sorun olduğunu, Kıbrıs Türk tarafı ve Nikos Anastasiyadis’in bu konudaki görüşlerinin sıkıntı yarattığı konusunda görüş birliğine vardıklarını belirterek, bunların aşılması için iki taraftaki barış ve federal çözüm yanlısı güçlerin birlikte çalışmasının önemini vurguladılar.

            BM parametreleri ve bugüne kadar varılan mutabakatlara saygılı olun.

            Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları, Maraş, Mağusa Limanı ve Ercan konusunun sorunun çözümünü engelleyici değil, çözüm yönünde katalizör bir rol oynaması gerektiğini vurgulayan taraflar, tarafları yapıcı davranmaya ve BM parametreleri ile  bugüne kadar varılan mutabakatlara saygılı olmaya çağırdı.

İzcan: BM Genel Sekreteri uluslararası konferansı bir an önce toplamalı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e,  uluslararası konferansı bir an önce toplama çağrısında bulundu.

            Kıbrıs’ın her iki yanında, konferansla ilgili gereksiz tartışmalar yaşandığına dikkat çeken İzzet İzcan, taraflardan, sorunun BM kararları temelinde federal çözüme ulaşması için irade ortaya koymalarını talep etti.

            “İki ayrı devlet temelinde taksimi talep etmek, Kıbrıslılara yapılacak en büyük kötülüktür” diyen İzcan, Ankara’daki AKP hükümeti ve onun Kıbrıs’taki uzantılarının çözüm istemediğini, halkı ve dünyayı aldatmaya çalıştıklarını vurguladı.

            Kıbrıs Türk toplumu, Kıbrıs Cumhuriyeti haklarından vazgeçmeyecektir.

            Kıbrıs Cumhuriyeti  imkanlarını  tepe tepe kullanan Kıbrıs Rum sağı ve şoven çevrelerin ortaya koydukları iki yüzlü politikadan vazgeçmeleri çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun, Kıbrıs’ın siyasi eşit ortağı olduğunu ve 1960 kuruluş antlaşmasından doğan haklarından vazgeçme niyetinde olmadığını hatırlattı.

            Gelecek Federal Birleşik Kıbrıs’tadır. 

            “Gelecek ve kurtuluş Federal Birleşik Kıbrıs’tadır” diyen İzzet İzcan, tüm yurtseverleri kararlı bir şekilde, birlikte çalışmaya çağırdı.

 

İzcan: Ersin Tatar’ın aşı açıklaması saçma ve kabul edilmezdir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, aşıların Kıbrıs Rum tarafından gelmesi durumunda kabul edilmeyeceğini açıklamasının, kabul edilmez olduğu kadar, saçma olduğunu açıkladı.

         Konu ile ilgili açıklama yapan İzzet İzcan, aşıların AB tarafından finanse edildiğini, nerden geleceğinin hiçbir öneminin olmadığını, önemli olanın bu kritik aşamada ihtiyaçlı olan Kıbrıs Türk toplumuna ulaştırılması olduğunu vurguladı.

         “Kendi toplum sağlığını hiçe sayan, milliyetçilik ve fanatizm batağına saplanmış bir zihniyetle karşı karşıyayız” diyen İzzet İzcan, “21. Yüzyılda statükocu, şoven bir liderlik tarafından yönetilmek utanç kaynağıdır” dedi.

         “BKP, bu ırkçı politikanın devam etmesi durumunda, Kıbrıs Rum tarafıyla temasa geçecek ve aşıların ara bölgede belirlenecek noktalarda, Kıbrıslı Türklere yapılması için inisiyatif üstlenecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve onun gibi düşünenleri “Aklı selim” yoluna davet etti.

 

İzcan: Demokrasi mücadelesi veren, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin yanındayız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Üniversiteye kurum dışından siyasi rektör atanması nedeniyle düzenledikleri gösterilere destek belirtti.

         BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de AKP-MHP iktidarı sayesinde baskıcı, otoriter bir rejim oluşturulduğunu belirterek, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren Türkiye halklarının yanında olduklarını vurguladı.

         “Protesto eden öğrencilere yönelik ev baskınların ve göz altıların sürmesi, okul kapısına kelepçe vurulması kabul edilemez” diyen İzzet İzcan, yaşananların, Kıbrıs’ta AKP’nin temsilciliğine soyunanların kulağına küpe olması gerektiğini belirtti.

         Melih Bulu’nun siyasi bir kararla ‘Kayyum Rektör’ olarak atanmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren İzzet İzcan, akademik yöneticilerin, öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından demokratik  yöntemlerle  belirlenmesinin en doğru yol olduğunu vurguladı.

 

İzcan: Çin yapımı Sinovac aşısı konusunda ciddi kuşkular bulunmaktadır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkeye getirileceği açıklanan Çin yapımı Sinovac aşısı hakkında ciddi kuşkular bulunduğunu belirterek, UBP-DP-YDP hükümetini bu konuda doyurucu açıklama yapmaya çağırdı.

         “Sinovac aşısını üreten şirketin rüşvet karşılığı izinler aldığı, Sinovac aşısının üçüncü faz denemelerinin yapılmadığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmadığı bilinmektedir” diyen İzzet İzcan, böyle bir şirketin ürettiği aşı konusunda ciddi endişeleri bulunduğunu vurguladı.

         AB tarafından kaynak yaratılarak, Güney Kıbrıs’a gönderilen ve içerisinde Kıbrıs Türk toplumunun da payı bulunan, Dünya Sağlık Örgütü onaylı, üçüncü faz denemeleri sonuçlanmış aşılar konusunda, hangi aşamada olunduğunu soran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, hükümeti elini çabuk tutmaya ve kararlı adımlar atmaya çağırdı.

         Ara bölgede kurulacak merkezlerde, Kıbrıslı Türklerin aşılanabileceğini, sürecin hızlanması ile normalleşmenin yaşanabileceğini dile getiren İzzet İzcan, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin yerle bir olduğu bu günlerde, toplumun sağlığını düşünürken, ekonomik toparlanmanın planlanmasının gerekli olduğunu vurguladı.

İzcan: Tüm yurttaşlarımızın yeni yılı kutlu olsun. Halkımızın iradesine yapılan saldırıları ve ilhak siyasetini şiddetle kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 2021 yılının ülkemize barış ve huzur getirmesini diledi.

“BKP, birleşik federal Kıbrıs için, kararlı mücadelesine devam edecektir” diyen İzcan, toplumsal yok oluş tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Kıbrıslı Türkler için tek çıkış yolunun, erken federal çözüm olduğunu vurguladı.

            Emek, demokrasi ve barış mücadelesinin bir bütün olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Özgür olmadan,  refah ve huzura kavuşmak mümkün değildir” dedi. Kıbrıs’ın kuzeyinde izlenen ilhak siyasetinin kabul edilmez olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını belirtti.

            “BKP, dünyanın değişik bölgelerinde, emperyalizme karşı özgürlük mücadelesi veren halkların yanında olmaya devam edecektir” diyen İzcan, Anglo-Amerikan emperyalizminin,  Ortadoğu başta olmak üzere, dünyanın değişik bölgelerinde gerçekleştirdiği katliam ve vahşetler ile halklara zulüm uyguladığını belirterek, 2021 yılının dünya halkları ve yurdumuza barış ve huzur getirmesini dileyerek, yurttaşlarımızın yeni yılını kutladı.

İzcan: Hüseyin Özgürgün’ün istifasının kabul edilmeyişi skandaldır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Meclisteki Milletvekilliği görevinden istifa eden Hüseyin Özgürgün’ün istifasının,  KKTC Meclisi tarafından kabul edilmeyişinin skandal olarak tarihe geçeceğini belirtti.

            Böyle bir şey dünyada görülmüş değildir.

            “Böyle bir şey dünyada görülmüş değildir” diyen İzzet İzcan, uzun bir süreden beri İstanbul’da yaşayan Hüseyin Özgürgün’ün,  KKTC maliyesinden maaş çektiğini, yüzlerce milyon maaş çeken Hüseyin Özgürgün’ün, Kıbrıslı Türk vergi yükümlülerinin kaynaklarını tükettiğini,  bunun siyasi ahlaka uymadığını vurguladı.

            Yaşananları utanç ve ibretle izliyoruz.

            “Yaşananların sorumluluğu, Hüseyin Özgürgün’ün istifasını kabul etmeyen milletvekillerinin omuzlarındadır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Fakire, dar gelirliye gelince para yok diyenler, kendi yandaşlarına cömertçe davranıyorlar” diyen İzzet İzcan, “Yaşananları utanç ve ibretle izliyoruz” dedi.

            Tüm milletvekillerinin mal beyanı açılıp incelenmelidir.

            Tüm milletvekillerinin mal beyanlarının açılıp incelenmesini talep eden İzzet İzcan, “Bunu yapmıyorsanız en az Hüseyin Özgürgün kadar sizler de sorumlu ve suçlusunuz” dedi.

 

İzcan: TC Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türkler adına konuşamaz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, BM Genel Sekreteri temsilcisi bayan Lute ile yaptığı görüşmede, ayrı egemenliğe dayalı iki devletli çözüm istediklerini söylemesinin kabul edilmez olduğunu vurguladı. “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’taki hakkı, Garanti ve İttifak antlaşmaları ile sınırlıdır” diyen İzzet İzcan, “Bu antlaşmalar Sn. Çavuşoğlu’na, Kıbrıs Türk toplumu adına konuşma ve çözüm şeklini belirleme hakkı vermemektedir” dedi.

         Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulan anayasal düzenini tesis etme, toprak bütünlüğü ve egemenliğini koruma adı altında Kıbrıs’a müdahale eden TC, tam tersini yapmış, Kıbrıs’ın kuzeyine nüfus aktararak, Kıbrıs’ın  kuzeyini ilhak etmek için örgütlenmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bunun kabul edilmez olduğu gibi, uluslararası hukuk bağlamında suç olduğunu belirtti.

         Kıbrıs’ın geleceğini Kıbrıs halkı belirlemelidir

         “Kıbrıs’ın geleceğini Kıbrıs halkı belirlemelidir” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs’ta bulunacak çözüm, BM parametreleri temelinde, iki toplumlu iki bölgeli federal çözüm olmalıdır” dedi.

         Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan saldırılara kararlılıkla karşı çıkacaklarını belirten İzzet İzcan,  ülkenin birliği ve bütünlüğü için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

          

İzcan: Bölgede barış ve istikrar istiyorsak, Kıbrıs sorunu çözülmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, AB Zirvesi sonuçları ve ABD Senatosunda, Türkiye’ye karşı benimsenen yaptırımların, Kıbrıs sorununda çözümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti.

         Akdeniz’deki kıta sahanlığı konusunun çözülmesi, Türk-AB ilişkilerindeki krizin aşılması için Kıbrıs sorununun çözülmesinin şart olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “Bölgede barış ve istikrar istiyorsak, Kıbrıs sorunu çözülmelidir” dedi. “Kıbrıs’ta çözüm BM parametreleri temelinde, iki toplumlu iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı, federal çözüm çerçevesinde olması kaçınılmazdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Türkiye’deki AKP iktidarının ray değiştirerek, iki ayrı devlet temelinde, BM kararlarını ret eden, taksim ve ilhak politikaları, Türkiye ve Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmemektedir” dedi.

         “Kıbrıs’ta barış ve çözüm isteyen kesimlerin güçlerini birleştirerek, iradelerini ortaya koyması, dış dinamiklerin de hareketlenmesine yardımcı olacaktır” diyen  İzzet İzcan, Ocak ayında toplanması muhtemel uluslararası konferans öncesi, federal çözüm  iradesinin ortaya konmasının önemine dikkat çekti.

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Dünyada ve yurdumuz Kıbrıs’ta, İnsan Hakları Günü olarak kutlanan günümüzde sayısız insan hakları ihlalleri yaşandığını belirterek, “Dünya geçmişe göre çok daha güvensiz, acımasız bir yer olmuştur” dedi.

         Dünyayı parselleyen emperyalist güçlerin, bölgesel savaşlar çıkartarak soykırımlara sebep olduğunu belirten İzzet İzcan, “Kâr hırsıyla yanan çok uluslu tekeller ve onları destekleyen otoriter rejimlerin uyguladıkları insan haklarına aykırı politikalar, halkların acı çekmesine neden olmaktadır” dedi.

         “Kuzey Kıbrıs’taki rejim, insan hakları açısından sınıfta kalmıştır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, başta çağdaş bir anayasa olmak üzere, demokratikleşme ve sivilleşme alanında yapılacak çok işler olduğunu vurguladı.

         Başta yaşam hakkı olmak üzere, kadın, erkek, çocuk ayrımı yapmadan ülkemize ve tüm insanlara  sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun layık olduğu yere gelmesi için kararlılıkla çalışacaklarını vurguladı

İzcan: İlhakçı siyasetlere boyun eğmeyeceğiz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Kıbrıs’ta federal çözümü görüşmeyeceğini açıklamasının kabul edilmez olduğunu belirtti.

          “Sn. Tatar BM temsilcisi bayan Lute’a,  açık biçimde BM parametreleri temelinde bir çözümü kabul etmeyeceğini, iki devletli çözüm adı altında ilhakı talep ettiğini söylemiştir” diyen İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunu, dünyada yalnızlaştıracak bu davranışın, macera peşinde koşmaktan başka bir şey olmadığını vurguladı.

         Sn: Tatar seçilmiş olsa bile meşru değildir.

         “Şimdi Sn. Ersin Tatar’ın, zorla Cumhurbaşkanlığı koltuğuna neden  oturtulduğu anlaşılmaktadır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Sn. Tatar seçilmiş olsa bile meşru değildir ve Kıbrıs Türk toplumunun iradesini temsil etmemektedir” dedi.

         Türkiye’deki AKP iktidarı, izlediği gerginliğe dayalı dış politikasını, Kıbrıs’ta da uygulamaya çalışmakta olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Türkiye’de olduğu gibi, burada da bu politikanın başarı şansı yoktur” dedi.

         Saraylar onlarınsa meydanlar bizimdir.

         “Saraylar onlarınsa meydanlar da bizimdir” diyen İzzet İzcan, çözüm ve barış yanlılarının, ilhakçı siyasetlere boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Yiğiter: Engelleri, sevgi ve empati kurarak aşabiliriz

By birlesikkibrispartisi

         Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, en büyük engelin sevgisizlik ve empati eksikliği olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler tarafından, 1992 yılında 3 Aralık’ın engelliler farkındalık günü olarak kabul edildiğini belirten BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, özel gereksinimli bireylerin hayat boyu karşılaştıkları en büyük engelin sevgisizlik ve empati eksikliği olduğuna vurgu yaptı.

        ” Sosyal devlet olmanın temeli, toplumdaki her bireyin fırsat eşitliğinden faydalanmasıdır” diyen Yiğiter, özel ihtiyaçları olan bireylerin çalışma hayatı ve sosyal yaşamda toplumdaki herkes kadar aktif yer almasını sağlamanın hükümetlerin sorumluluğu olduğunu vurgu yaptı. ” Yasal düzenlemeler tek başına yeterli değildir” diyen Yiğiter, ” Özel gereksinimli bireylerin topluma kazandırılmasını sağlayacak eğitim kurumları oluşturulmalı ve geliştirmelidir” dedi. ” Sevgi ve empati ile engelleri aşabiliriz” diyen Yiğiter, ” Toplum ve birey olarak biz engel olmazsak engelleri aşmak daha kolay olur” dedi.

 

İzcan: Müzakereler kaldığı yerden yeniden başlamalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Danışmanı Jane Holl Lute’un, Kıbrıs konusunda uluslararası konferansın toplanması için yürüttüğü çalışmaların önemine dikkat çekerek, müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlamasını talep etti.

         “Görüşmelerin, BM kararları temelinde federal çözümü hayata geçirme hedefiyle başlaması tek çıkar yoldur” diyen İzzet İzcan,  “Taksim ve ayrılıkçı politikaların peşinde koşmak, çözümsüzlüğün devamına hizmet eder” dedi.

         BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden, Guterres önerileri doğrultusunda başlaması şeklindeki görüşünün doğru ve yerinde olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Ankara’daki AKP hükümetinin, çatışmaya dayalı dış politikasının yanlış olduğunu vurguladı.

         “Kıbrıs sorununu rayından çıkartarak, bizi maceraya sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur” diyen İzzet İzcan,  “Barış, demokrasi ve özgürlük peşinde koşan tüm kesimlerin, her türlü demokratik hakkı kullanarak mücadele etmesi kaçınılmazdır” dedi.

Yiğiter: Polisiye tedbirlerle şiddetin önüne geçmek mümkün değildir.

By birlesikkibrispartisi

        Önleyici yasal düzenlemeler yapılmadan, polisiye tedbirlerle şiddetin önüne geçmek mümkün değildir.

        Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının toplumda büyük endişe yarattığını dile getirerek, “Toplumda şiddet eğiliminin arttığını kaygıyla gözlemlemekteyiz. İçinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal, siyasal koşullar ve insanımıza dayatılan toplumsal dönüşüm politikalarının karşısında acizlik içinde olanı biteni seyretmekle yetinen tüm makamlar yaşananlardan sorumludur” dedi.

        BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter “Hükümet, şiddetin önüne geçebilecek yapısal, hukuksal tedbirleri almak ve vatandaşlarının temel insan haklarını korumak, vücut bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Her geçen gün artan şiddet olayları önleyici ve caydırıcı tedbirlerin yeterince alınmadığının ve ülkede güvenlik sorununun kaygı verici bir noktaya ulaştığının en açık göstergesidir.” dedi.

        BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter,“ Yıllardır süre gelen bir sorun olan ülkeye giriş çıkışların düzenlenmesi, nüfus politikasının ciddi anlamda gözden geçirilmesi ve Kıbrıs’ın kuzeyinin sorma gir hanı yapısından bir önce kurtulması şarttır” diyerek kontrol mekanizması doğru çalışmadan, önleyici yasal düzenlemeler yapılmadan sadece tüm sorumluluğu polis ve yargıya yüklemekle sorunların çözülemeyeceğinin ortada olduğuna vurgu yaptı.  

İzcan: Özker Özgür yaşamı boyunca Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmiştir.Saygı ve özlemle anıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP kurucusu Özker Özgür’ün 15. ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

“ Özker Özgür yaşamı boyunca Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmiştir” diyen İzcan, Özker Özgür’ü saygı ve özlemle andıklarını vurguladı.

Özker Özgür’ün Kıbrıs Türk toplumunun karşı karşıya olduğu tehlikeleri önceden görerek uyardığını, kurtuluş için barış, demokrasi ve özgürlüğü işaret ettiğini dile getiren İzcan, Onu en çok “ davul bizim boynumuzda, tokmak başkasının elinde olmaz” söylemiyle hatırladıklarını belirtti.

BKP’nin Özker Özgür’ün açtığı yolda kararlılıkla ilerleyeceğini, ideallerini yaşatmak için birleşik federal Kıbrıs’a ulaşma mücadelesini sürdüreceklerini belirten İzcan, halkımızı 22 Kasım Pazar sabah saat 9:30’da kabri başında düzenlenecek törene katılmaya çağırdı.

 

 

İzcan: Hükümeti kuramıyorsan görevi iade et.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, hükümeti kurmakla görevlendirilen Ersan Saner’in, azınlık hükümeti kurma çabalarının kaos yaratmaya dönük, başarısız bir çalışma olacağını belirterek, bencil ve çıkarcı yaklaşımlardan uzak durulmasını talep etti.

         Kriz ve kaos yaratmaya çalışıyorlar.

         Yapılmak istenenin kriz yaratıp, yeni oldu bittilere  zemin yaratmak olduğunu dile getiren İzzet İzcan, Türkiye’deki AKP iktidarının önderliğinde, ilhak siyasetlerinin ileriye taşınmakta olduğunu vurguladı.

         Azınlık hükümeti kurma çabası içinde olan Ersan Saner’e, parlamentodan çoğunlukla güven oyu alacak hükümeti kuramıyorsan, görevi Cumhurbaşkanına iade et çağrısında bulunan İzzet İzcan, “Zorlama ve oyunla yeni senaryolar peşinde koşmak, sizlere hiçbir şey kazandırmayacaktır” dedi.

         AKP, Kıbrıs’ı şantajcı politikasının parçası yapmıştır.

         Ankara’daki AKP hükümetinin, Kıbrıs’ın Kuzeyini dünyadan kopartarak, şantajcı dış politikasının parçası yaptığını, Türkiye’deki ekonomik iflasını gizlemek için kullandığını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek suç işlediğini vurguladı.

         “Kıbrıs Türk toplumunun geleceği, insan haklarına saygılı, federal, birleşik Kıbrıs’tadır ” diyen İzzet İzcan, Kıbrıs’ta oynanan oyunlar karşısında halkımızı uyanık olmaya çağırdı

İzcan: BKP, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in yanında durmaya devam edecektir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkemizi ziyaret eden TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüm talebini ortaya koymasının kabul edilmez olduğunu, görüşme sürecini başlamadan bitireceğini belirtti.

            “Türkiye’deki AKP iktidarı, Kıbrıs’ta Osmanlının fetih ve ilhak siyasetlerini hayata geçirmeye çalışmaktadır” diyen İzzet İzcan, “BM kararlarını yok sayan bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

            TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın,  KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’i hedef  göstermesinin, çözüm yanlısı güçlere karşı duyduğu nefreti ortaya koyduğunu belirten İzzet İzcan, “BKP,  KTÖS ve onun Genel Sekreteri Şener Elcil’in yanında durmaya devam edecektir” dedi.

            “KKTC Cumhurbaşkanlığı makamına, AKP iktidarının müdahalesi ile oturtulan Ersin Tatar’ın davranış ve konuşmaları, Kıbrıs Türk toplumunu utandırmaktadır” diyen İzzet İzcan, yağ ve şükran çekerek, Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığının korunamayacağını vurguladı.

            Kendi halkını başkasına şikâyet eden ve bundan medet uman bir Cumhurbaşkanı ile  karşı karşıya olduğumuzu dile getiren İzzet İzcan, federal çözüm yanlısı kesimlerle  güçlerini birleştirerek, barış mücadelesine devam edeceklerini belirtti.

İzcan, “ Başkalarının acıları üzerinde piknik yapılamaz”.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, başkalarının acıları üzerinde piknik yapılamayacağını belirtti. Kıbrıs trajedisinin 46 yıl var sürdüğünü, insanların acılar çektiğini dile getiren İzzet İzcan, “ Kıbrıslıların acılarını sömürerek siyaset yapan soğuk savaş politikacılarını ülkemizde istemiyoruz” dedi.

“ Maraş KKTC toprağı değildir” diyen İzcan, barış, sevgi ve kardeşliğin, savaş, şiddet ve düşmanlığı yeneceğini vurguladı.

“ Maraş’ın statüsü BM’nin 550 ve 789 sayılı kararlar ile belirlenmiştir” diyen İzcan, “ Yapılması gereken uluslararası hukuka uygun bir şekilde Maraş’ın yasal sakinlerine verilmek üzere BM’ye devridir” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dış politikasını kavga ve savaş üzerine kurduğunu dile getiren İzcan, “ Ne Sayın Erdoğan’ın nefret politikalarını, ne de irademize yapılan müdahaleleri kabul etmiyoruz” dedi.

İzcan: Görüşmeleri baltalayacak tavırlardan uzak durun.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreterin 5’li gayri resmi konferansın toplanması için faaliyetlere başladığını belirterek, tarafları süreci sıkıntıya sokacak davranışlardan uzak durmaya çağırdı.

         Gündemde olanın BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun, Federal Birleşik Kıbrıs olduğuna dikkat çeken İzzet İzcan, “Gelinen aşamada, sürecin parametrelerini değiştirmeye çalışmak, çözüm çabalarını torpillemek demektir” dedi.

         Kalıcı bölünme kapıyı çalıyor.

         Kıbrıs’ta kalıcı bölünmenin kapıyı çaldığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, böyle büyük bir tehlike karşısında, çözüme inanan tüm kesimlerin birlikte hareket etmesini istedi.

         Maraş’ı kullanıp karşı toplumu tahrik ediyorlar.

         Kıbrıs’ın kuzeyinde ilhak hayalleri kuran, Maraş konusunu kullanarak karşı toplumu tahrik eden kesimlerin, büyük bir hata içerisinde olduğunu dile getiren  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yıllar süren çözümsüzlük ve acıdan sonra, yeni maceralar peşinde koşmak hiç kimseye fayda sağlamaz” dedi.

         “BKP, Kıbrıs’ın bir barış adası olması için, toplumlar arası diyalog ve dayanışmanın önemini bir kez daha hatırlatmakta yarar görür” diyen İzzet İzcan, çözüme ulaşmak için, barış ve federal çözüm yanlılarını birlikte hareket etmeye çağırdı.

İzcan: Dış müdahale ürünü UBP ile hükümet kurmayın.

By birlesikkibrispartisi

              Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’deki AKP iktidarının, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yaptığı müdahaleler sonucu seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, görev vererek hükümeti kurmakla görevlendirilen UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’in Başbakanlığında hükümet kurulmamasını talep etti.

         
          “AKP iktidarı yalnız Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmekle kalmadı, UBP Kurultayına da müdahale ederek Kurultayı yaptırtmadı” diyen İzzet İzcan, müdahalenin ürünü bir hükümet istemediklerini belirterek, “Yapılanlar insanlık onurunu rencide eden, Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığına açık bir saldırıdır” dedi.
            Parlamentoda temsil edilen ve Kıbrıs Türk toplumunu temsil ettiğini belirten federal çözüm yanlısı partilere, bu müdahalelerin parçası olmayın çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Gün parlamentoculuk ve hükümetçilik oynama günü değildir, her türlü müdahaleye karşı dik durarak, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesini birlikte sürdürmek ve kendi geleceğimiz hakkında karar verme günüdür” dedi.

İzcan: UBP kurultayına yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra UBP Kurultayına yapılan müdahalelerin, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine hakaret boyutuna ulaştığını belirterek, yapılanları şiddetle kınadıklarını belirtti. Türkiye’deki AKP hükümetinin, Kuzey Kıbrıs’ı ilhak etme yönünde attığı adımları asla kabul etmeyeceklerini belirten İzzet İzcan, “Fetihçi ve istilacı olan bu siyaset, Kıbrıs Türk toplumu tarafından ret edilmektedir” dedi.

         Ülke kaosa sürükleniyor.

         Bunun arkasından yeni bir takım senaryoların gündemde olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkenin kaosa sürüklendiğini, hükümet bunalımının yaşanacağını ve bunun sonucunda erken seçim adı altında meclis ve hükümet seviyesinde yeni senaryoların hayata geçirilmek isteneceğini vurguladı.

         Yaşanan UBP’nin iç meselesi değildir. Tepki göstermeliyiz

         Türkiye’yi iflas ve kaosa sürükleyen AKP iktidarının, Kıbrıs’ın Kuzeyinde yeni oldu bittiler peşinde olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “UBP ve yöneticileri o kadar aciz duruma düşürülmüştür ki, kendilerine yapılan hakaretleri dahi açıklamaktan korkmaktadırlar” dedi.

         “Yaşananlar UBP’nin iç meselesi değildir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, demokratik muhalefeti en güçlü şekilde tepki göstermeye çağırdı.

 

Yaşanan yıkımın sebebi TL’ye mahkum oluşumuzdur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, döviz kurlarının tavan yapmasının ardından, piyasalarda korkunç bir fiyat patlaması yaşandığına dikkat çekerek, “Yaşanan yıkımın sebebi TL’ye mahkum oluşumuzdur” dedi.

         Şükran çekerek ülke yönetiminin sonunun bu olduğunu belirten İzzet İzcan, Türkiye’deki AK partinin iktidarının, Türkiye halkları ile beraber, Kıbrıs Türk toplumunu da ekonomik felakete sürüklediğini vurguladı. Fiyatlar artarken ücretlerin gerilediğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “UBP kendine hangi ortağı seçerse seçsin, emekçi kitleler sömürülmeye devam edecektir” dedi.

         Kurtuluş çözüm, barış ve özgürlüktedir.

         Kurtuluşun çözüm, barış ve özgürlükte olduğunu belirten İzzet İzcan, “Statükonun kendisi sorunların kaynağıdır” diyerek, mücadelenin tek çıkış yolu olduğunu vurguladı.

         Bu şartlarda yaşamak işkenceye dönüşmüştür.

         UBP hükümetlerinin seçimlerde dağıttığı avantaları çıkarmak için zam yapma yolunu seçtiğini, kaşıkla verdiğini kepçeyle alarak, insanımızın yaşam standartını sıfırladığını, bu şartlarda yaşamak işkenceye dönüşmüştür” dedi.

         BKP’nin, emekten yana tüm güçlerin dayanışmasını ısrarla talep etmeyi sürdüreceğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, emek, barış ve demokrasi mücadelesinin en geniş cephede sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

 

İzmir’deki depremde 25 kişinin yaşamlarını yitirmesi ve yüzlerce kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduk.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda yaşanan ölüm ve yaralanmalar nedeni ile Türkiye halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Depremde 25 kişinin yaşamlarını yitirmesi ve yüzlerce kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduklarını belirten İzcan, kurtarma çalışmalarının bir an önce tamamlanarak daha büyük acıların yaşanmaması temennisinde bulundu.

 

Bireysel, örgütsel, partisel değil toplumsal çıkarların, barış, demokrasi ve emeğin merkeze konulduğu cephe siyaseti bir an önce hayata geçmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, gelinen aşamada Kıbrıs’ta federal bir çözümü hedefleyen, Kıbrıslı Türklerin varlık ve kimliğini korumayı ve emekten yana mücadeleyi siyasetin merkezine koyacak geniş tabanlı bir birlikteliğin şart olduğuna vurgu yaptı. Sonsütün devamla, “ Ortak bir çatı altında birlikte mücadele kaçınılmazdır. Tüm yurtsever, barış ve demokrasi güçlerinin ortak bir cephede bir araya gelmesi için zemin vardır. Bu zemin heba edilmemelidir” dedi.

Sonüstün, yeni dönemde ilhak ve Kıbrıs Türkü’nün kültürel, sosyal ve siyasi olarak yok edilme politikalarının artarak Kıbrıslı Türklerin iradesinin gasp edilmeye devam edileceğinin açık olduğunu ifade etti. Sonütün, “ Bu politikaları berhava etmenin yolu birlikte ve güçlü mücadeleden geçer” diyerek, “ Tüm demokrasi, barış ve emek güçlerine çağrımız, bireysel, örgütsel, partisel değil toplumsal çıkarların, barış, demokrasi ve emeğin merkeze konulduğu cephe siyasetinin bir an önce hayata geçmesi için samimiyetle çalışılmasıdır”  dedi.

“ BKP, kurulduğu günden bu yana cephe siyasetinin kaçınılmaz olduğunu ısrarla savunmaktadır” diyen Sonüstün, “ Birleşik Kıbrıs Partisi, en geniş cephenin oluşması için bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da üstüne düşeni yapacaktır. Şimdi birleşme ve birlikte mücadele etme zamanıdır” dedi.

Yasal bir hükümet yoktur. Alınacak kararlar hukuk dışıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçim sonrası ülkede yasal bir hükümetin  olmadığını belirterek, “Alınacak bütün kararlar hukuk dışıdır” dedi.

         “Memleket, Ersin Tatar’ın babasının çiftliği değildir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ayni anda hem Cumhurbaşkanı, hem de Başbakan olamazsınız” dedi.

         Kendi yaptığınız yasalara dahi saygınız yok.

         Cumhurbaşkanlığı seçim süresi boyunca yasaları çiğneyen, Yüksek Seçim Kurulunu aciz duruma düşüren, Ankara’dan aldığı destekle diktatörce davranan bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu belirten İzzet İzcan, hükümetin kendi yaptığı yasalara dahi saygısının olmadığını vurguladı.

         Güvensizlik önergesi vererek hükümeti düşürün.

         Parlamentoda bulunan muhalefete,  güvensizlik önergesi vererek hükümeti düşürmesi çağrısında bulunan İzzet İzcan, temiz toplum diyerek yola çıkan Halkın Partisine, düştükleri komik durumdan çıkma çağrısında bulundu.

         “BKP, Kuzey Kıbrıs’ta oynanan demokrasicilik oyununa karşı çıkmaya devam edecektir” diyen İzzet İzcan, halkımızı bu hukuk dışılığı yakından izlemeye davet etti.

 

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını kabul etmiyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Sendikal Platform, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti. BKP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve bundan sonra barış yanlısı sendika ve siyasi partilerin izleyeceği mücadele şekli üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının meşru olmadığını ve BKP tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi. Seçimin, Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar arasında olmadığını dile getiren İzzet İzcan, “Bu seçimler Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında olmuştur” dedi. “Başta AKP hükümeti olmak üzere, TC Büyük Elçilik yetkilileri ve asker sivil bürokrasisinin  müdahaleleri sonucu, Kıbrıslı Türklerin iradesi çiğnenmiştir” diyen İzzet İzcan, “Çıkan sonuç yasalara uydurulsa da meşru değildir” dedi.

            Seçimlerde yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacağız.

            Seçimlerde yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacaklarını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gerçekler ışığında Ersin Tatar’ı, Kıbrıs Türk toplumunun demokratik iradesi ile seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak tanımayacaklarını vurguladı.

            Güç birliğinin ilke ve hedefleri önemli.

            Barış ve Federal çözüm yanlılarının oluşturacağı güç birliğinin ilke ve hedeflerinin önemli olduğunu belirten İzzet İzcan, bu birliğin geniş bir tabana yayılmış olması ve ayrılıkçı ilhak politikalarını kesin bir dille ret etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

            “BKP, böyle bir güç ve eylem birliğinin içinde yer alıp, yurduna olan görevini yerine getirmekten onur duyar” diyen İzzet İzcan, barış demokrasi ve özgürlük mücadelesine kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.

Sendikal Platform BKP’yi ziyaret ediyor.

By birlesikkibrispartisi

Sendikal Platform 26.10.2020 Pazartesi saat 11:00’de Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecektir. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları sonrası izlenecek siyasi mücadele ve son siyasi gelişmeler ele alınacaktır.         Ziyaret BKP Genel Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 

Yeni Bakış Web Tv’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bugün saat 11:00’de Yeni Bakış Web Tv                                                                     ‘de Kazım Denizci’nin “Yaşamın İçinden” programına katılacaktır.

Uluslararası konferans bir an önce toplanmalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e inisiyatif alıp uluslararası konferansın toplanması için çağrı yaptı.

            Türkiye’deki AKP hükümetinin, Akdeniz’deki denizlerde uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini, Kuzey Kıbrıs’taki seçimlere müdahale ederek, kendi adayını zorla seçtirdiğini belirten İzzet İzcan, “Bu noktada yapılması gereken, uluslararası Kıbrıs konferansının bir an önce toplanması ve belirsizliğin giderilmesidir” dedi.

            Taksimin önlenmesi için görüşmeler başlamalıdır.

            Statükonun, nihai taksim hedefine doğru kaydığını dile getiren İzzet İzcan, bunun önlenmesinin, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde görüşme sürecinin sürdürülmesi ile mümkün olduğunu vurguladı.

            Federal çözüm tek çıkış yolu.

            “BKP, iki toplumlu iki bölgeli federal çözümü tek çıkış yolu olarak görmektedir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, uluslararası toplumu, Kıbrıs’ta yaşananları yakından izleyip taraf olmaya çağırdı.

            “Kıbrıs’ta yaşananlar toplumlararası bir sorundan öte, bölgesel güvenliği tehdit eden, insan hakları ihlallerine dayanan, uluslararası bir sorundur” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesinde barışa inanan herkese görev düşmektedir” dedi.

            Her şeye rağmen moralimizi bozmayacağız.

            Kıbrıs Türk toplumuna, ülkede yaşananlardan dolayı moralini bozmama çağrısında bulunan İzzet İzcan, “Taksimciler karşısında safları sıklaştırarak mücadele etmek, her yurtseverin görevidir” dedi.

 

Kıbrıs Türk toplumunun iradesi yerle bir edilmiştir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirdi.

            BKP Merkez Yürütme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin seçim olmaktan çıkartıldığını, Ankara’daki AKP hükümeti ve TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açık müdahalesi ile Kıbrıs Türk toplumunun  iradesinin yerle bir edildiğini vurguladı.

            Demokratik olmayan bir sonuç çıkmıştır.

            Kıbrıs’ın Kuzeyine  nüfus aktararak, Kıbrıs Türk toplumunun asimile edildiğini dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Bu nüfus ve Kıbrıslı Türk yerli işbirlikçileri sayesinde ortaya demokratik olmayan bir sonuç çıkmıştır” dedi.

            Seçimi Ersin Tatar değil, Tayyip Erdoğan kazanmıştır.

            “Otomatiğe bağlanıp dağıtılan vatandaşlıklar sonucunu vermiştir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Seçimi Ersin Tatar değil, TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kazanmıştır” dedi.

            Kıbrıs’ta barış isteyen yurtsever güçlere düşen görevin, yılgınlığa kapılıp, birbirlerini suçlamak olamayacağını belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Ortak vatan, demokrasi ve özgürlük temelinde bir araya gelmek öncelikli görevimizdir” dedi.

            Müdahaleler tarihe kara bir leke olarak geçmiştir.

            Kıbrıslı Türklerin iradesine yapılan bu müdahalenin, demokrasi tarihine yeni bir kara leke olarak geçeceğini belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, onuruyla mücadele ederek yurduna sahip çıkan vatandaşlarımıza teşekkür etti ve yurdumuzun kurtuluşu için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı.

           

İzcan: Kişisel kırgınlıklar bir tarafa, sandığa gidiyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı izzet İzcan, halkımıza mutlaka sandığa gidin çağrısında bulundu. “Pazar günkü seçimde Kıbrıs Türk toplumunun kaderi oylanacak” diyen İzzet İzcan, “Gün, kişisel kırgınlıkları bir tarafa bırakıp safları sıklaştırma günüdür” dedi.

         Yeni maceralar istemiyoruz.

         “Karar vermemiz gereken, federal birleşik bir Kıbrıs’la barışa ulaşacak mıyız? Yoksa, ayrılıkçı çözümsüzlük siyasetlerinin peşinde koşarak, Türkiye’nin alt yönetimi mi olacağız?” diyen İzzet İzcan, Kıbrıs Türkünün yeterince acı çektiğini, yeni maceralar yaşamak istemediğini vurguladı.

         Yeni provokasyonlar olabilir.

         Seçim gününe kadar yeni provokasyonların olabileceğini dile getiren İzzet İzcan, faşistlerin dayanışmasının gündemde olduğunu, halkımızın soğuk kanlılığını yitirmemesini istedi.

         “Görüşme masasında bizi kim temsil edecek?” sorusunu soran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Kendi partisi ve hükümetini dahi yönetemeyen Ersin Tatar, Kıbrıs Türk toplumunun hak ve çıkarlarını koruyamaz” dedi.

         Halkımızı, Mustafa Akıncı’ya destek olmaya çağırıyoruz.

         “Kıbrıs’ın Kuzeyinde yaratılan ekonomik ve siyasi çöküşü gizlemek için halkı, Türkiye’yi sevenler ile sevmeyenler şeklinde bölmeye çalışan Tatar ve ekibi, hak ettikleri cevabı pazar günü alacaklardır” diyen BKP Genel Başkanı izzet İzcan, “BKP olarak, halkımızı sandığa gitmeye ve Mustafa Akıncı’ya destek olmaya çağırıyoruz” dedi..

     

İzcan: Faşist ELAM’ın düzenlediği eylemi kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan,  faşist parti ELAM tarafından,  Derinya  geçiş kapısında gerçekleşen provokatif eylemi kınadıklarını, bunu faşistlerin dayanışması olarak gördüklerini açıkladı.

         Kıbrıs’ın felakete sürüklenip bugünlere gelmesinin, kendine milliyetçi diyen faşist yeraltı örgütlerinin eseri olduğunu belirten İzzet İzcan, “Irkçı, faşist saldırganlara karşı mücadele etmek, tüm yurtseverlerin görevidir” dedi.

         ELAM’ın, Yunanistan’da terör örgütü olarak nitelenip kapatılan Hrisi Avgi’nin Kıbrıs’taki devamı olduğunu belirten İzzet İzcan, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiyadis’e çağrıda bulunarak ELAM suç örgütünün kapatılmasını talep etti.

         EDON’un antifaşist kitlesel yürüyüşünü selamlıyoruz.

         Güney Kıbrıs’taki EDON Gençlik Örgütü’ne bağlı yüzlerce gencin, faşist provokasyona karşı düzenlediği Antifaşist kitlesel yürüyüşü selamladıklarını belirten BKP Genel Başkanı İzzet izcan, “Kıbrıs’ta ortak vatanı,  iki taraftaki devrimci yurtsever güçler birlikte kuracaktır” dedi.

         Pazar gününe kadar yeni provokasyonların olabileceğine işaret eden İzzet İzcan, halkımızı kararlı bir şekilde sandıklara giderek, barış ve kardeşliğe inanan Mustafa Akıncı’ya destek olmaya çağırdı..

İzcan: Safları sıklaştırma zamanı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının sol ve demokrasi güçlerinin birliğinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini belirtti. “Türkiye’deki AKP hükümeti ve onun buradaki temsilcilerinin her türlü baskı ve yönlendirmesine rağmen, Kıbrıs Türk toplumu  iradesine sahip çıkmış ve kararlı bir duruş sergilemiştir” diyen İzzet İzcan, “ Önümüzdeki haftaya kadar yapılması gereken safları sıklaştırarak, kişisel kırgınlıkları bir tarafa bırakmaktır” dedi.

            Daha bir kararlılıkla sandığa gidelim.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, mücadelenin Kıbrıs Türk toplumunu yok etmek isteyenlerle, yurduna ve kimliğine sahip çıkanlar arasında olduğunu vurgulayarak, halkımıza daha bir kararlılıkla sandığa gitme çağrısında bulundu.

            BM Genel Sekreteri Antonio  Guterres’in ev sahipliğinde Kıbrıs sorununda uluslararası konferansın toplanmasının beklendiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Mustafa Akıncı başkanlığında federal çözüm yanlısı bir ekibin Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmesi, halkımız için büyük bir şanstır” dedi. 

            Halkımızı, geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

            BKP’nin her zaman olduğu gibi barış, demokrasi ve özgürlüğün yanında durmaya devam edeceğini belirten İzzet İzcan, halkımızı kararlı bir şekilde sandığa gitmeye ve geleceğine sahip çıkmaya çağırdı.

 

 

İzcan: Safları sıklaştırma zamanı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının sol ve demokrasi güçlerinin birliğinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini belirtti. “Türkiye’deki AKP hükümeti ve onun buradaki temsilcilerinin her türlü baskı ve yönlendirmesine rağmen, Kıbrıs Türk toplumu  iradesine sahip çıkmış ve kararlı bir duruş sergilemiştir” diyen İzzet İzcan, “ Önümüzdeki haftaya kadar yapılması gereken safları sıklaştırarak, kişisel kırgınlıkları bir tarafa bırakmaktır” dedi.

            Daha bir kararlılıkla sandığa gidelim.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, mücadelenin Kıbrıs Türk toplumunu yok etmek isteyenlerle, yurduna ve kimliğine sahip çıkanlar arasında olduğunu vurgulayarak, halkımıza daha bir kararlılıkla sandığa gitme çağrısında bulundu.

            BM Genel Sekreteri Antonio  Guterres’in ev sahipliğinde Kıbrıs sorununda uluslararası konferansın toplanmasının beklendiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Mustafa Akıncı başkanlığında federal çözüm yanlısı bir ekibin Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmesi, halkımız için büyük bir şanstır” dedi. 

            Halkımızı, geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

            BKP’nin her zaman olduğu gibi barış, demokrasi ve özgürlüğün yanında durmaya devam edeceğini belirten İzzet İzcan, halkımızı kararlı bir şekilde sandığa gitmeye ve geleceğine sahip çıkmaya çağırdı.

 

 

İzcan: Talimatla yönetilmenin sonu budur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye ve Kıbrıs arasında bulunan su borusunun  tamiri gerekçe gösterilerek düzenlenen tören ve Maraş’ın açılacağının duyurulması ile ilgili faaliyetlerin tehlikeli ve yanlış olduğu kadar,  Kıbrıs Türk toplumunun iradesine büyük bir saygısızlık olduğunu vurguladı.

            “Talimatla yönetilmenin sonu budur” diyen İzzet İzcan, Maraş’ın 550 ve 789 numaralı BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen açılmasının, görüşme süreci ve iki toplum arasındaki ilişkileri berhava etmeye yönelik bir provokasyon olduğunu belirtti.

            “Türkiye’deki AKP hükümeti ve onun buradaki baş temsilcisi UBP’nin yaptığı fetihçi ve istilacı bir politikadır” diyen İzzet İzcan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığı ile YSK kararları yerle bir edilmiştir” dedi.  

            Yasaları çiğneyenler yargılanmalıdır.

            Yüksek Seçim Kurulu’nu, seçim yasaklarını çiğneyen kesimlere karşı yasal cezai müeyyideleri hayata geçirmeye çağıran İzzet İzcan, başta BRT olmak üzere  yasakları çiğneyenlerin yargılanmasını talep etti.

            Maraş  yasal sahiplerine aittir ve iade edilmelidir.

            Maraş’ın yasal sahiplerine ait olduğunu, BM kararları çerçevesinde BM’ye devir edilerek sahiplerine verilmesi gerektiğini belirten İzcan, “Karşı toplumun acıları üstünden siyaset yaparak seçim kazanmaya çalışmak, onursuz bir davranıştır” dedi.

            “Kıbrıs’ın kurtuluşu çözüm, barış ve demokrasiden geçer” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, tüm demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırdı.

BKP Dünya öğretmenler gününde eğitim emekçilerini selamladı.

By birlesikkibrispartisi

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla BKP adına MYK üyesi ve Eğitim Sekreteri Hüseyin Demirel bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlara yer verildi:

Her yıl 5 Ekim’de kutlanan Dünya Öğretmenler Günü, pandemiden dolayı daha da farklı bir anlam kazanmıştır. Öğretmen ve tüm diğer eğitim emekçilerinin çalışma koşulları diğer yıllara kıyasla çok daha zorlaşmıştır. Özellikle özel sektörde çalışan eğitim emekçilerinin hem çalışma koşulları zorlaşmış, hem de özlük haklarında çok ciddi gerileme yaşanmıştır. Parti olarak, bu özel günde, kamusal, parasız ve nitelikli eğitimin her hükümetin öncelikli görevleri arasında olması gerektiğine vurgu yaparız. Bu çerçevede, bütçede eğitim ve öğretime ayrılan payın artırılması, özellikle pandemi koşullarından dolayı daha da acil hale gelmiştir.

İhtiyaç duyulan ek eğitim bütçesi için atılabilecek bir çok adım vardır; özellikle ‘eğitim sektöründeki’ patronlardan, geliri oranında eğitim vergisi alınabilir, vergi kaçıranların vergisi toplanabilir, kumar ve fuhuş sektöründen toplanan vergiler artırılabilir, savaşa yönelik tüm harcamalar kesilip, eğitim-öğretime aktarılabilir. Bu ve benzeri önlemlerle oluşturulacak ek bütçeyle, hükümeti bir an önce aşağıdaki adımları atmaya çağırıyoruz:

  1. Bütçede eğitim ve öğretime ayrılan pay, en az iki katı olacak şekilde artırılmalıdır. Yüz yüze eğitimin başlayabilmesinin önkoşullarından birisi de maliyettir. Öğrenci ve eğitim emekçilerinin sağlıklı koşullarda çalışabilmesi için gereken yatırım kesinlikle yeterli değildir.
  2. Çalışan ebeveynlerden birisine ödenekli izin verilmelidir.
  3. Başta gereksinimli öğrenciler olmak üzere, öğrenciler için ücretsiz yemek ve ulaşım sağlanmalıdır.
  4. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için gereksinim duyduğu bilgisayar, tablet, TV ihtiyacı ücretsiz olarak dağıtılmalı, internet erişimi olmayanlara sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.
  5. Sınıf mevcutlarının azaltılması için derslik sayısı artırılmalı, öğretmen ataması yapılmalıdır.
  6. Yeterli sayıda temizlik ve sağlık emekçisi ataması yapılmalıdır.
  7. Öğrenciler ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve düzenli test yapılmalıdır.

Devletin anayasa gereği sağlamakla yükümlü olduğu, kaliteli, parasız kamusal eğitim talebini bir kez daha vurgularken, tüm eğitim emekçilerini bu özel günde yürekten selamlarız.

 

KANAL T’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 17:15’te  KANAL T’de  Okan Veli Şafaklı’nın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

İzcan: Halkın malı dedikleri KIB-TEK, borcunu ödemeyen bir avuç vurguncunun malı olmuştur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ve Kooperatif süt fabrikasında yaşananların, sömürüden yana olan UBP-HP hükümetinin karakterini ortaya koyduğunu vurguladı. KIB-TEK’in 900 Milyon TL alacağı bulunurken, 300 Milyon TL’lik borç batağı içinde kıvrandığını dile getiren İzzet İzcan, bunun faturasının ise borcunu düzenli ödeyen halka çıkarıldığını belirterek, “Halkın malı dedikleri KIB-TEK aslında borcunu ödemeyen bir avuç vurguncunun malı olmuştur” dedi.

EL-SEN’in borcunu ödemeyen sermaye ve devletin  elektriğini kesmesini destekliyoruz.

EL-SEN’in bilinçli olarak borcunu ödemeyen devlet ve sermaye kesiminin elektriklerini kesmesini desteklediklerini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,  KIB-TEK yönetiminin, bunu yapanları polise vermesi ve işten atmakla tehdit etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Halkın malı olan kurumlar halka hizmet etmelidir.

UBP-HP hükümetinin ayni zihniyetle KOOP-SÜT’e de müdahale ettiğini, baskı ile oradaki yöneticileri görevden almaya çalıştığını dile getiren İzzet İzcan, “Halkın malı olan kurumlar halka hizmet etmeli ve demokratik şekilde yönetilmelidir” dedi.

“BKP, üretimden gelen  hakkını kullanan emekçilerle dayanışma içinde olmaya devam edecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Emek, barış ve özgürlük kavgası kararlılıkla sürdürülmelidir” dedi.

 

❌