One Radical Planet

🔒
❌ About FreshRSS
There are new available articles, click to refresh the page.
Before yesterdayBirleşik Kıbrıs Partisi

Faşist katiller tarafından katledilen Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile andık.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, faşist katiller tarafından 1965 yılında katledilen Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile andı. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığında bir heyetle törene katılan Birleşik Kıbrıs Partisi,  Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in mezarlarına çelenk koydu.
Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ta yaşanan en karanlık günlerde etrafa ışık saçan, ortak vatan ve ortak yaşam mücadelesini kararlılıkla sürdüren bu iki yiğit insanı saygı ile andıklarını vurgulayarak “Onlar o zor günlerde hayatları pahasına bizlere doğru yolu göstermişler ve bu uğurda yılmadan mücadele etmişlerdir”dedi.
         Taksim ve Enosis politikası  peşinde koşanlar  Kıbrıs’ı kana bulamıştır.
          Kıbrıs’ta Taksim ve Enonis politikası  peşinde koşanların Kıbrıs’ı kana buladığını belirten İzzet İzcan, “Eğer Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’e kulak verilseydi bugün bu acı trajediler yaşanmayacaktı” dedi.
        Görüşmelerde ortak çıkarlar esas alınmalıdır.
Katledilişlerinden 52 yıl sonra görüşme sürecinin halen devam ettiğini, sonuç almak için görüşmecilerin tüm Kıbrıslıların ortak çıkarlarını esas almalarının şart olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Boş hayaller peşinde koşarak macera aramak bizleri hiçbir yere taşımayacaktır” dedi.
“Birleşik Kıbrıs Partisi, askerden ve silahlardan arınmış Kıbrıs’ı tek çıkış yolu olarak görmektedir” diyen  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in yaktığı barış meşalesini hedefe ulaştırmak hepimizin boynunun borcudur” dedi.

Ortaklarınızın değil, halkın gözünün içine bakın.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, 13 aydır görevde olan CTP- HP-DP-TDP 4’lü Koalisyon hükümetinin halkı ezmeye, açlık ve sefalete sürüklemeye devam ettiğini vurgulayarak, “ Biz gidersek, UBP hükümete gelecek korkusu salarak ülke idare etmeye çalışıyorsunuz. UBP ister gelsin ister gelmesin bir şey değişmez. Hepiniz Ankara’daki AKP hükümetinin buradaki temsilcilerisiniz” dedi.

Başbakan Tufan Erhürman’ın hükümette sıkıntı olup olmadığını, ortaklarının gözünün içine bakarak anladığını açıkladığına işaret eden BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “ Başbakana tavsiyemiz ortaklarının değil, halkın gözünün içine bakması, toplumun sıkıntılarını ve beklentilerini görmesidir” dedi.

“ Hükümet ha bozuldu ha bozulacak, UBP ha geldi ha gelecek diye gündem saptırmaya çalışmayın” diyen Sonüstün, “ Siz de diğer statükocu partiler gibi Ankara’nın paketleri ile ülke yönetmeye çalışan işbirlikçilersiniz” dedi.

BKP Genel Sekreteri Sonüstün,“ Hükümet ortağı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, halkı para almak için elçiliğe yollarken,  Başbakan Tufan Erhürman’ın ortaklarının gözünün içine bakması, ülkenin, cinayet, soygun, vurgun alanına dönüşmesini engellememiştir. Vaat ettiğiniz yeni KKTC bu mu?” ne sizi ne de yeni KKTC’nizi de istemiyoruz” diyerek,  Federal Birleşik Kıbrıs’ı hedeflediklerini vurguladı.

Kadına şiddet ve cinayet vakaları toplumsal ve hatta siyasal bir sorundur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Kurucu, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin münferit olaylar olarak değerlendirildiği sürece, her gün yeni bir kayba neden olmaya devam edeceğine vurgu yaparak, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan ve artık kaygı verici noktaya ulaşan kadına şiddet ve cinayet vakaları toplumsal ve hatta siyasal bir sorundur. Meseleye bu açıdan bakmadıkça, hastalığın teşhisini doğru koymadıkça, çözüm bulmak mümkün olmayacaktır” dedi.

Son olarak Alayköy’de işlenen kadın cinayeti ile yeniden tartışmaların alevlendiğine dikkat çeken Kurucu, “ Yasa koyucu ve emniyet, kadına şiddet konusunun, kayıp yaşandığı zaman üzüntü belirtilecek, hakkında birkaç kelime edilecek bir mesele olmadığını kavramadığı ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlamadığı sürece bu tür vakalar artarak devam edecektir” dedi.

“ Her kesim kendi adına sorumluluğunu kabul etmek zorundadır. Toplumda şiddet eğilimin arttığı, sosyal, kültürel, ekonomik bir değişim ve çöküntü yaşandığı aşikârdır” diyen Hediye Kurucu, “  Parlamentoda görev yapan kadın Milletvekillerinin önceliği, şiddettin önlenmesi, şiddete karşı ağır cezaların hayata geçirilmesi için ilgili yasal eksikliklerin giderilmesini sağlayacak adımlar atılmasını zorlamaktır. Bu yapılırken ayırım yapmadan tüm kadın örgütleri ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde gereken tedbirlerin alınması için hükümet üzerinde baskı oluşturulması şarttır” dedi.

 

Doğal afetleri önleyici tedbirler alınmalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkede yaşanan sel felaketleri sonucu zarar gören yurttaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Koalisyon hükümetini oluşan zarar ziyanı en erken zamanda tazmin etmeye çağıran İzzet İzcan, “ Devletin bir an önce vatandaşlara yardım elini uzatması gerekir” dedi.

Her kuvvetli yağışın ardından sel baskını endişesi yaşanan ülkemizde, çarpık yapılaşmanın en önemli sorunu olduğunu vurgulayan İzcan, “ Dereleri, dağları, ormanları inşaatlarla dolduran, kar daha fazla kar peşinde koşan rantçı zihniyet, yaşananların tek sorumlusudur” dedi

Bu gün yapılması gerekenin, ülkenin en acil bölgelerinden başlamak kaydı ile su baskınlarına neden olan inşaatların kamulaştırılarak düzeltilmesi olduğunu ifade eden İzcan, “ Yaşadığımız 21. Yüzyılda yağan yağmura teslim olmanın utancını bu ülke daha fazla taşıyamaz” dedi.

Yasa ve hukuk dışı bir şekilde, çarpık yapılanmadan sorumlu olanların yargı önünde hesap vermesi gerektiğine işaret eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Geçmişi kurcalamayalım diyerek işlenen suçların üstü örtülemez” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, doğal afetler karşısında birlik olarak yaralarımızı birlikte sararken, tekrar bu afetlerin yaşanmasını önleyecek tedbirler almanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Açıklanan rakamlar gerçek nüfusu yansıtmıyor. Amaç, yayılmacı politikaları hayata geçirmektir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın KKTC’de yaşayan aktif nüfusla ilgili açıklamasının güvenirliliği ve inandırıcılığı olmadığına vurgu yaparak, “ Gerçek halktan gizleniyor. Rakam ne olursa olsun hedeflenen Kıbrıslı Türk toplumunun asimile edilmesi ve nüfusu artırarak entegrasyonun ve Kıbrıs’ın kuzeyinin Türkiye’nin bir vilayetine dönüştürülmesinin yolunu açmaktır” dedi.

“Cumhurbaşkanı Akıncı’ya 2016 yılında müzakereler öncesi verilen rakam yurt dışında yaşayan 60 bin vatandaşla beraber 220 binken bu gün sadece Kuzey Kıbrıs’taki vatandaş sayısı 252 bin olarak açıklanmıştır. Bir ülkenin aktif nüfusunun 3 yılda 92 bin kişi artması mümkün değildir. Üstelik bu rakamın gerçekleri yansıtmadığı da Kıbrıs’ın kuzeyinde aktif olan GSM kart sayısından, kayıtlı araç sayısından ortaya çıkmaktadır” diyen İzcan, “ Hükümet manipülasyon yaparak, gerçek dışı rakamlarla halkı kandırmaya çalışmaktadır” dedi.

Nüfusun bilinçli bir toplum mühendisliği ile Neo- Osmanlıcı, yayılmacı politikaları hayata geçirmek amacıyla artırıldığının altını çizen İzcan, “ Güdülen amaç, Kıbrıslı Türklerin adadaki varlığını yok etmek, kalanları asimile etmek ve Kıbrıs sorununun çözümünü engelleyerek, Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesini ortadan kaldırmaktır” dedi.

“ Ankara’daki AKP Hükümetinin yayılmacı politikaları parlamentoda bulunan siyasi partilerin işbirlikçiliği ile hayata geçirilmiştir” diyen İzcan, Meclis’te bulunan partilere çağrıda bulunarak, “Kıbrıslı Türklerinin varlık ve kimliğini, siyasi iradesini yok etmek pahasına, kendi partilerinize çıkar sağlamak hedefiyle vatandaş yaptıklarınız çözümün önünde en büyük engel olacaktır” dedi.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 21:30’da GENÇ TV’de, Gökhan Altıner’in programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Vatandaş, her koşulda zamlı fatura ödeyecektir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin Meclis’te yaptığı konuşmada, 3 aşamalı tarifeye geçmeyi tercih etmeyen kullanıcıların kullanacağı sabit tarifeye %22 zam yapıldığını açıkladığına vurgu yaparak, “ Hem üç zamanlı tarife,  hem de sabit tarife kullanımının vatandaşın cebine zam olarak yansıyacağı ortaya çıkmıştır” dedi.

Vatandaşın en çok elektrik enerjisi kullandığı zaman dilimi olan 17:00-22:00 saatleri arası 0.79 kuruştan 1.29’a %65 oranında, sabah 07:00’den akşam 17:00’e kadar ki zaman dilimine de % 24 oranında zam yapıldığını belirten BKP Genel Sekreteri Sonüstün, “İnsanların uyku saati ve en az elektrik enerjisi harcanan saatler olan 22:00- 07:00 saatleri arasına %15 indirim yapılarak çoklu tarife zamlı tarifeye uydurulmuştur” dedi.

KIB- TEK’in kötü yönetilmesi, fuel oile bağlı maliyeti yüksek enerji üretimi, kurumdaki dengesiz maaş sitemi, KIB- TEK’in bankalara olan 300 milyon TL borç faiz giderleri ve borçlanma maliyetlerinin, AKSA’ya alım garantili ödenen miktarın, üretim maliyetlerini artırdığını ve faturanın vatandaşa ödettirildiğini ifade eden Sonüstün, “ Vatandaş, hangi tarifeyi kullanırsa kullansın, bu noktadan sonra daha yüksek fatura ödeyecektir” dedi.

Yılın 9 ayı güneşin hakim olduğu bir bölgede temiz enerji üretimine geçilmesinin şart olduğuna vurgu yapan Sonüstün, “ Toplumun beklentisi ucuz, güvenli ve temiz elektrik kullanmaktır. Temiz enerji kullanımının yaygınlaştırılması için dünyayla enter konnekte olmak kaçınılmazdır. Ancak o zaman daha ucuz ve kaliteli hizmet almak mümkün olacaktır” dedi.

 

İzcan: Nüfus politikası ve vatandaşlık yasası kökten değişmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, nüfus ve vatandaşlık konusunda acil önlemler alınmasının şart olduğuna vurgu yaparak, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde, eğitim, sağlık ve güvenlik konularında yaşanan sorunların temelinde nüfus politikası yatmaktadır. Nüfus politikası ve vatandaşlık yasası kökten değişmelidir” dedi.

“ Ülkeye giriş çıkışların kontrol altına alınmadığı, kimin neden vatandaş yapıldığının belli olmadığı ve ülkenin nüfusunun belirsiz olduğu koşullarda, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi temel insan hakkı olan ihtiyaçların planlanması mümkün değildir.” dedi.
CTP, DP, HP ve TDP’den oluşan 4’lü koalisyon hükümetinin birincil görevinin ülkeye giriş çıkışları ve vatandaşlık yasasını yeniden düzenleyerek, nüfusu kontrol altına almak olduğuna vurgulayan  İzcan, “ Dünyanın hiçbir demokratik ülkesi yabancı nüfusun yerli nüfustan fazla olmasına, kendi vatandaşının işsizlik, yoksulluk ve belirsizlik içerisinde  ülkesinden göç etmesine seyirci kalmaz. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan  budur” dedi.

“İnsanımızın güvenliğini sağlamak sizin görevinizdir” diyen İzzet İzcan, hükümeti vatandaşlık yasasını değiştirip acil bir nüfus sayımı yapmaya çağırdı.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, yarın sabah saat 08:30’da BRT’de programa katılarak gündemdeki son siyasi konuları değerlendirecektir.

İzcan: Hiç kimse güvende değildir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkede toplumsal bir travma yaşandığını belirterek, “Bugün en önemli sorun, Kıbrıs Türk toplumunun toplumsal varlık, kimlik ve güvenliğidir” dedi.

“Nüfusun bilinmediği, üç yılda 130 bin yeni vatandaşlık verildiğinin açıklandığı bir ülkede yaşıyoruz” diyen İzzet İzcan, bunun bilinçli ve sistemli bir asimilasyon politikası olduğunu vurguladı.

Dünyanın hiçbir yerinde kendi halkına karşı yürütülen böyle bir yok ediş  politikası olmadığını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkeyi yönettiğini söyleyen CTP, HP, DP ve TDP koalisyon hükümetine, “Bu yoldan geri dönün” çağrısında bulundu.

 

        Acilen nüfus sayımı yapılarak, vatandaşlık yasası değiştirilmelidir.

“Kuzey Kıbrıs bir suç cennetine dönüşmüştür” diyen İzzet İzcan, acilen nüfus sayımının yapılmasını ve vatandaşlık yasasının değiştirilmesini talep etti.

 

         Toplum bilinçli bir yok oluş sürecine sokulmuştur.

“Artık hiç kimse güvende değildir, trafik kazaları ve cinayetler olağan hale gelmiştir” diyen İzcan, Kıbrıs Türk toplumu, bilerek azınlığa düşürülmüş ve bilinçli bir yok oluş  sürecine sokulmuştur” dedi.

Barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin tek çıkış yol olduğunu vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, tüm demokrasi güçlerini birlikte hareket etmeye çağırdı.

İnşa edeceğinizi söylediğiniz yeni KKTC bu mudur?

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, polisin dün akşam CTP Parti Meclisi Üyesi ve CTP Lefkoşa İlçe Yönetim Kurulu üyesi Bengül Gargınsu’nun evine baskın yaparak Gargınsu’yu “Yasa dışı cemiyete ait kitap bulundurma” iddiası ile gözaltına alıp daha sonra mahkeme tarafından gözaltı süresinin iki gün daha uzatılmasını eleştirerek, “Kıbrıs’ın kuzeyinde düşünce ne zamandan beri suç olmuştur? Ne zamandan beri kitap okuduğu gerekçesi ile insanlar tutuklanmaya başlanmıştır?” diye sordu.
TC ve KKTC İçişleri Bakanlıkları arasında imzalanan “Suçların Önlenmesi ve Ülkeye Giriş Çıkışlarda Sakıncalı İnsanların Tespitine Yönelik İşbirliği Protokolü”nün içeriğinin, “Türkiye’deki baskıcı yönetimin, Kıbrıs’ın kuzeyinde sakıncalı gördüğü herkesin, terör propagandası yapıyor gerekçesi ile tutuklanmasını içeriyor” diyen Salih Sonüstün, “ İçişleri Bakanı Bayabars bu protokolün ülke güvenliğini sağlama açısından önemli olduğuna inandığını söylemişti. Sn. Gargınsu kitap okuyarak ülke güvenliğini tehlikeye mi attı” dedi.
Bengül Gargınsu’nun tutuklanmasının, Türkiye’de uygulanan baskıcı rejimin Kıbrıs’ın kuzeyini de biçimlendirme çabalarının bir sonucu olduğuna vurgu yapan Sonüstün, “ Önce Afrika Gazetesi, sonra ülkede öğrenci olarak bulunan bir genç şimdi de bir siyasi partinin, üstelik hükümette bulunan bir siyasi partinin yönetim kadrosundan bir kadın düşündükleri, okudukları ve eleştirdikleri için suçlu muamelesi görüyor. Kıbrıs’ın kuzeyinin gittiği nokta endişe ve acı vericidir” dedi.
Başbakan Tufan Erhürman’a,“Eşitlik, özgürlük, insan hakları ve demokrasiye inandığını iddia eden ve hükümetin başı olan bir partinin başkanı olarak inşa edeceğinizi söylediğiniz yeni KKTC bu mudur?” diye soran Sonüstün, hiçbir demokratik ülkede göz göre insan hakları bu şekilde aleni ihlal edilemez. Kitap okuyor diye tutuklanamaz. Ve demokrasiye inandığını iddia eden bir başbakan da buna seyirci kalamaz ” dedi.

İzcan: Kaç emekçi daha hayatını kaybetmeli ki görevinizi yapmadığınızı kabul edip istifa edesiniz?

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan,, Çalışma Bakanı Zeki Çeler’in görev süresi içinde  9. iş cinayetinin meydana geldiğine vurgu yaparak, “ Göreve geldiğiniz ilk günden bu yana her fırsatta, denetimleri artırdığınızı, çalışma hayatını daha güvenli bir yapıya kavuşturmak için uğraştığınızı söylüyorsunuz sayın Bakan ama bu sürede 9 emekçi hayatını kaybetti.  Kaç emekçi daha hayatını kaybetmeli ki görevinizi yapmadığınızı kabul edip istifa edesiniz?” diye sordu.

Daha iyi bir yaşam umuduyla ülkeye gelen emekçilerin, insani koşullardan uzak, iş güvenliğinden mahrum koşullarda, emekleri sömürülerek ucuz iş gücü olarak çalıştırılmasını önleyecek tedbirleri almayı ve emekçiyi korumayı dahi beceremeyen bir hükümetin, ülke güvenliğini sağlamasını beklemenin ölüden göz yaşı beklemek olduğuna işaret eden İzcan, “ İnşaatlarda kurulan iskelelerin güvenli olup olmadığını kontrol edebilecek bir mekanizmayı dahi oluşturamayan, her hafta yeni bir iş cinayetinin yaşanmasına seyirci kalan bir hükümetin ülkenin güvenliğini sağlaması, vatandaşının daha iyi ekonomik ve sosyal koşullarda yaşamasını sağlayacak adımlar atmasını beklemek abesle iştigaldir” dedi

Türkiye ve 3. Dünya ülkelerinden getirilen ve ucuz iş gücü olarak sömürülen emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının çalışma Bakanlığı’nın denetiminde olmasının şart olduğuna vurgu yapan İzcan, “ Çalışma Bakanı Zeki Çeler’e çağrımız, şov değil iş yapmalarıdır. Emekçinin can güvenliği değil sermayenin kar hırsını gözeten zihniyet yerine, ülkeye ucuz işçi akımını önleyecek, denetimin artırıldığı, ucuz işçi değil, sadece ihtiyaç duyulan alanlarda eğitimli işçi getirilmesine izin verecek, insan haklarına ve emeğe saygılı demokratik bir yapının oluşturması için gereken adımları bir önce atmaları ve yasal düzenlemeleri hayata geçirmeleridir” dedi.

 

BKP Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

By birlesikkibrispartisi

          Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, eşitlikçi, sosyal adalet dayalı, cinsiyetçi tüm toplumsal yargılardan arındırılmış, demokratik ve özgürlükçü bir toplum oluşturma mücadelesinin devam ettiği ifade edilerek, kadının özgürleşmesinin önündeki en büyük engelin erkek egemen kapitalist sömürü sistemi olduğu vurgulandı.
BKP Kadın Meclisi’nin eşitlikçi, özgürlükçü, toplumsal cinsiyetçi yargı ve tabulardan arındırılmış,  sınırsız, sınıfsız ve sömürüsüz bir Kıbrıs ve dünya için kararlı mücadelesine devam ettiğinin altını çizen BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Kurucu, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan kadına yönelik şiddet ve baskı, bir yandan seks köleliği ve insan ticaretindeki artış, diğer yandan da Suni İslam yaşayış biçiminin topluma dayatılarak sosyal kültürel yapının bilinçli bir şekilde değiştirilmek istenmesi, mücadelenin yeniden biçimlendirilmesini gerektirmektedir.  Öte yandan, gece kulüplerinin kapatılması, yasaların tüm baskıcı gelenek, görenek, töre ve çağdışı unsurlardan ayıklanarak kadının sosyal yaşama erkekle eşit biçimde katılımının sağlanması elzemdir” dedi.
Kadına yönelik şiddete karşı  en ağır cezaların uygulanması ve şiddet mağduru kadınlar için Kadın Dayanışma Evleri’nin açılmasını talep eden Kurucu, “BKP Kadın Meclisi olarak cinsiyet eşitliği eğitiminin ilk öğretimden itibaren müfredatlara yerleştirilmesinin toplumsal cinsiyet algılarının dönüştürülerek eşitlikçi, özgürlükçü bir toplum ve bireyler yaratmanın yegane yolu olduğuna inanmaktayız” dedi.
Erkek egemen kapitalist sistemde, kadınların şiddetin, baskının ve sömürünün en ağırına maruz kalmaya devam ettiğini vurgulayan Kurucu, “Kadınların işte, evde, sokakta, kısaca hayatın her alanında, ezildiği, dışlandığı ve güvenlikten yoksun yaşadığı bu ataerkil kapitalist dünyayı reddediyoruz. Kadınların yaşamda aktif ve saygın yerini alabilmesi için ‘pozitif ayırımcılık da dahil, gerekli her türlü destek sağlanmalıdır. İkinci sınıf muamelesi gören tüm dünya kadınlarının, özellikle de emekçi kadınların özgürleşmesini amaçlayan örgütlenmeleri destekleyip, adaletsizce, tek bir cinsiyet lehine yaşanmadığı bir dünyayı kurmanın bugünden mümkün olduğuna inanıyoruz. Cinsiyetçi olmayan, çok kültürlü, çok kimlikli, özgür, eşit, sınıfsız, sömürüsüz, sosyalist bir toplum hedefini hayata geçirme mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

BKP liderlerin bir araya gelerek güven artırıcı önlemlerle ilgili attıkları adımları destekler ve görüşme sürecinin bir an önce başlamasını talep eder.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, liderler arasında gerçekleşen dört maddelik uzlaşının, hem toplumlar arası ilişkilerin gelişmesi hem de Kıbrıs sorununun kalıcı çözümünde katalizör rol oynayacağını belirterek, “ Liderlerin bir araya gelerek Güven artırıcı önlemlerle ilgili adım atmasını destekliyor ve selamlıyoruz” dedi.

 

Ticaretin engelsiz yürütülmesi, suçluların karşılıklı iadesi gibi konuların da masada olduğuna vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzcan, “ Atılan her olumlu adım, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda toplumlar arası ilişkileri ve işbirliğini geliştirecek ve tüm Kıbrıslıların refah ve huzur içinde yaşayacağı ortak geleceğin inşasını sağlayacaktır” dedi.

 

Liderler görüşmesinde aynı zamanda Cumhurbaşkanı Akıncı ve Anstasiyadis arasındaki görüş ayrılıklarının devam ettiği sonucunun da ortaya çıktığını ifade eden İzcan, “  Akdeniz’de bulunan doğal gazın çıkarılması ve paylaşılması konusunda da çalışmalar uyum ve uzlaşı içinde sürdürülmelidir. Doğal gaz kullanılarak iki toplumun yeniden gerginliğe ve çatışmaya sürüklenmesine müsaade edilmemelidir. BKP, Kıbrıs halkının yeniden çatıştırılmasını kabul etmemektedir. Önümüzde duran en büyük tehlike doğal gaz konusuyla toplumlar arası gerginlik ve çatışma ortamının yeniden yaratılmasıdır” dedi.

 

Kıbrıs sorununun çözümünün daha fazla geciktirilmesinin mümkün olmadığına, liderler arasında görüşme sürecinin yeniden başlaması için gereken referans şartlarının oluşturulması ve BM’nin Kıbrıs özel temsilcisi Bayan Lute’un aldığı inisiyatif doğrultusunda görüşmelerin bir an önce başlamasının şart olduğuna vurgu yapan İzcan, “ Zaman daralmaktadır. Liderler masaya oturarak sorunları çözmelidir. Taksim tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz akıllardan çıkarılmadan, yurdumuzun ve tüm Kıbrıslıların ortak geleceği için samimiyetle çalışılmalıdır” dedi.

 

 

AP adayı Kızılyürek BKP’yi ziyaret etti:

By birlesikkibrispartisi

Seçime Katılalım ve Avrupa Vatandaşı Olduğumuzu Beyan Edelim
Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek seçim çalışmaları kapsamında bugün BKP’yi ziyaret ederek yetkililerle görüştü. Adaylık süreci ve Avrupa Parlamentosu milletvekilliği seçimleri hakkında bilgi veren Kızılyürek, bu adaylığın öneminin AP’ye girmekten ziyade Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların birlikte mücadele zemini yaratması olduğunu ifade etti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan da görüşmede yaptığı konuşmada Kızılyürek’e başarılar dileyerek, kesinlikle taraf olduklarını, kampanya sürecine aktif olarak katılacaklarını belirtti.

 

KIZILYÜREK: Mahkum değiliz, AB kurumlarına talip olmalıyız.

         AP milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek yaptığı konuşmada 26 Mayıs’ta gerçekleşecek AP seçimleri öncesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. BKP’nin Kıbrıs’ta çözüme olan inancını bildiği için bu ziyareti çok önemsediğini kaydeden Kızılyürek, ortak mücadele alanı yaratması bakımından AKEL’in bir Kıbrıslı Türkü aday göstererek sunduğu imkanın önemine değindi. Kızılyürek, “bu adaylığın asıl amacı AP’ye başarı ile girmekten öte, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin barış yolunda geleceği birlikte kurmasının temelini atmaktır” dedi. Her ne kadar izole bir hayata mahkum edilseler de Kıbrıslı Türklerin Avrupa vatandaşı olduğuna dikkat çeken Kızılyürek, bunu dünya kamuoyuna gösterme zamanının geldiğini söyledi. Bu nedenle bu seçime mutlaka katılmak gerektiğini kaydeden Kızılyürek, “biz hareketsizliğe mahkum değiliz. AB kurumlarında sesimizi duyurmalıyız. Bu Federal Kıbrıs’ın inşası yolunda iki toplumun birlikte mücadele etmesine de yardımcı olacaktır” dedi.

           İZCAN: AP’de temsiliyeti başarmalıyız.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan da yaptığı konuşmada barış ve demokrasi mücadelesinde ortaya çıkan her durumu değerlendirip federalistlerin aynı çatı altında toplanıp mücadele etmesinin önemine değindi. “AP seçimleri bize böyle bir fırsat tanımıştır. Kıbrıslıların görevi Mayıs’taki bu seçimlere birlikte hazırlanmak ve sürece omuz vermektir” diyen İzcan, iki toplumda da federal çözüm karşıtları bulunduğunu ancak geri kalanların birlikte mücadele edip AP’de temsiliyeti başarması gerektiğini savundu. İzcan şöyle konuştu:

“Biz zaten Avrupalıyız, AB vatandaşıyız. Kurumlara aday olmak, taraf olmak, dünya ve Avrupa ile bütünleşerek normalleşme zamanıdır. Bu süreçte aktif biçimde taraf olacağız ve Kıbrıslı Türklerin bu parlamentoda temsil edilmesi için rol alacağız. Kuruluş felsefemize de uyan budur”.

 

 

Prof. Niyazi Kızılyürek, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecek.

By birlesikkibrispartisi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olan Prof. Niyazi Kızılyürek, 27.02.2019 Çarşamba günü saat 10:00’da  Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecektir.
BKP Genel Merkezi’nde gerçekleşecek görüşmede, Prof. Niyazi Kızılyürek’in adaylık gerekçeleri değerlendirilecek ve son siyasi gelişmeler çerçevesinde görüş alış verişinde bulunulacaktır.

 

Cenaze yerde yatarken beton mikserlerini çalıştıran zihniyeti kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı açıklamada, pazar günü bir emekçinin daha iş cinayetine kurban edildiğine vurgu yaparak, “ Daha iyi bir yaşam umuduyla ülkemize gelen bir emekçi daha denetimsizlik yüzünden hayatını kaybetmiştir. Bu cinayet, Çalışma Bakanı Zeki Çeler’in görev süresi içinde gerçekleşen 8. iş cinayettir, bu bir kaza değildir” dedi.

Söz konusu inşaatla ilgili daha önce basın yoluyla güvenlik tedbirlerinin yetersiz olduğu noktasında ihbarlar yapıldığı ve pazar günü çalışma yasağı olmasına karşın özel izin verilerek çalışılmasına izin verilmesinin yaşanan faciaya ortak olmak anlamına geldiğine vurgu yapan Sonüstün, “ Emekçinin can güvenliği değil sermayenin kar hırsını gözeten zihniyet yerine, ülkeye ucuz işçi akımını önleyecek, denetimin artırıldığı, ucuz işçi değil sadece ihtiyaç duyulan alanlarda eğitimli işçi getirilmesine izin verecek, insan haklarına ve emeğe saygılı demokratik bir yapının oluşturması elzemdir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e çağrıda bulunan BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “ Şov değil iş yapın, iş güvenliği ile ilgili önlemlerin alınmasını sağlayın” diyerek,  “ Cenaze yerde yatarken beton mikserlerini çalıştırmaya devam eden, insan hayatına zerre saygısı olmayan, gözünü daha fazla kar hırsı bürümüş sermayenin değil, emekçinin yanında olun. İnsan hayatını koruyacak tedbirler alın” dedi.

 

YENİ BAKIŞ WEB TY’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bugün saat 11:00’de YENİ BAKIŞ WEB TV’de proğrama katılacaktır.

Kendi atadığı yöneticileri ile uyumlu çalışamayan bir hükümetten hayır gelmez

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, KIB- TEK’te yaşananların 4’lü koalisyon hükümetinin uyum içinde icraat yapamadığının en açık göstergesi olduğunu vurguladı.
KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu’nun toplu iş sözleşmesini ilgili bakandan habersiz olarak imzaladı gerekçesi ile görevden alınmasının gerçeği yansıtmadığını ifade eden İzzet İzcan, “ Esas sorun, KIB-TEK’in geleceği ile ilgili hükümet ile yönetim arasındaki çelişkidir” dedi.
“ BKP, KIB-TEK’in özelleştirilmesine kesinlikle karşıdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ KIB-TEK özerkleştirilerek, kendi ayakları üzerinde duran, ucuz ve kesintisiz enerji üreten bir kurum haline dönüştürülmelidir” dedi.
“BKP, KIB-TEK’in verimli çalışması için bir reform programına ihtiyaç duyduğuna inanmaktadır”  diyen İzzet İzcan, kuzey Kıbrıs’taki enerji sisteminin, Türkiye’deki sistemle enterconnect olmasının sayısız yararları olacağının ilgili kesimler tarafından değerlendirilmesini istedi.
Başbakan Tufan Erhürman’ın “ 7 ay önce zam yaptık, yeni zamlar kaçınılmazdır” şeklindeki ifadelerinin talihsiz ifadeler olduğunu vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Yaptığınız zammın %52 olduğunu neden gizliyorsunuz, siz toplumu haraca bağlayan vergi memuru musunuz? “ diye sordu.
“Kendi atadığı yöneticileri ile uyumlu çalışamayan bir hükümetten hayır gelmez” diyen İzzet İzcan, 4’lü koalisyon hükümetini ülkede yaşanan ekonomik kriz koşullarında halkı düşünerek hareket etmeye çağırdı.

BM Güvenlik Konseyi Görüşmelerin Guteress Belgesi çerçevesinde kaldığı yerden başlamasını talep etmiştir.

By birlesikkibrispartisi

yerden başlamasını talep etmiştir.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasının olumlu ve yerinde bir karar olduğunu vurgulayarak bunu engelleme yönünde ortaya konan çabaların başarısız olmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi, iki bölgeli iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federal çözümün masada olduğunu teyit etmiştir.

“ BM Güvenlik Konseyi iki lidere de çağrıda bulunarak, yapıcı olmalarını ve görev tanımında anlaşarak görüşmelerin Guterres belgesi çerçevesinde en erken zamanda başlamasını talep etmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, görüşme masasında olanın siyasi eşitlik temelinde iki bölgeli iki toplumlu federal bir çözüm olduğunun teyit edildiğini vurguladı.

“ Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun teşviki ile statükocu siyasi partilerin yürüttüğü federasyon karşıtı ve ayrılıkçı politikaları iflas etmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Önümüzde duran öncelikli görev görüşmelerin Guterres belgesi çerçevesinde bir an önce başlamasıdır” dedi.

“ BM Güvenlik Konseyi kararı ile, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in taraflardan, yeşil ışık beklediğinin belirtilmesi ve en erken zamanda bu çerçevede karar verilmesini talep etmesi zamanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur” diyen İzcan, her iki lidere de çağrıda bulunarak var olan farklılıkları ortadan kaldırmak için bir araya gelmeleri ve BM Genel Sekreterine teşvik edici, olumlu görüşlerini bildirmeleri çağrısında bulundu.

“BM Güvenlik Konseyi kararında Kıbrıs’ta yaşamı kolaylaştırmak ve iki toplum arasındaki güveni güçlendirmek için, Güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesi talep edilmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Birleşik Kıbrıs Partisi tarafları gecikmeden birlikte hareket etmeye çağırır” dedi.

 

 

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 15:30’da ADA TV’de, Mustafa Ertanın’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Birleşik Kıbrıs Partisi, Halil Karapaşaoğlu’na desteğini yineledi.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün ,en temel insan hakkı olan vicdani ret hakkını kullanmak istediği gerekçesiyle askeri mahkemede yargılanan ve 20 gün hapse mahkum edilen Halil Karapaşoğlu’na desteğini yineledi. Demokrasi ile yönetilen ve temel insan haklarını kendine rehber edinen hiçbir ülke, insanlık onurunun kabul ettiği ve en temel insan hakkı olan vicdani reddin yargılanması ve hapislikle sonuçlanmasını kabul etmeyeceğine vurgu yapan Sonüstün, “ Bu olsa olsa orta çağ zihniyetinin hüküm sürdüğü ülkelerde kendine zemin bulur” dedi.

“Hükümete geldikleri günden bu yana, kendi seçim manifestolarında ve hükümet programında yer almasına karşın vicdani ret yasasını hazırlamayı ve hayata geçirmeyi adeta bilinçli bir şekilde oyalayan hükümet partileri bu yaşananlardan sorumludur” diyen Sonüstün devamla, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan adli suç vakalarının sorumlularını, çeteleri, voyvodaları, tacizcileri, tecavüzcüleri, yolsuzluk yapanları, ülkeyi talan edenleri ve ülke topraklarını peşkeş çekenleri tutuklayıp yargılamazken, insan öldürmek için eğitilmeyi reddeden bir genci mahkûm etmeyi seçen zihniyeti kınıyor, Halil Karapaşaoğlu ve diğer vicdani reddini açıklayan tüm gençlerimizi de bu barışçıl hareketlerinden ötürü destekliyoruz” dedi.

 

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, hastaneden taburcu oldu.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Basın Bürosu yaptığı açıklamada, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan’ın geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde geçirdiği başarılı operasyon ve tedavinin ardından taburcu olduğunu bildirdi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Hastanende tedavi gördüğüm uzun süre içerisinde benimle yakinen ilgilenen başta, Baş Hekim Dr. Bülent Dizdarlı, operasyonu gerçekleştiren Dr. Hasan Birtan, Dr. Ozan Emiroğlu, Dr. Hasan Feray, Kardiyoloji ve Kalp Damar Servisi doktor, hemşire ve tüm çalışanlarına gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim” diyerek, bu süreçte yanında olan herkese de destekleri ve iyi temennileri için teşekkür etti.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün başkanlığındaki BKP heyeti BASIN- SEN’i ziyaret etti.

By birlesikkibrispartisi

Gelinen aşamada federal çözüm yanlılarının bir çatı altında bir araya gelmesinin şart olduğuna vurgu yapılan görüşmede, BASIN-SEN’i yapılan ziyaretin esas nedenin, birlikte hareket etme isteği olduğu belirtildi.

Federal çözüm yanlılarının farklılıklarını bir kenara bırakarak, asgari müşterek olan Guterres Belgesi temelinde Federal Birleşik Kıbrıs’ın hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla bir araya gelmesinin ve ortak hareket etmesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Sonüstün, “ Kıbrıs’ımızda barış ve çözüme inanan, kalbi Federal Birleşik Kıbrıs için atan her bireyin, sivil toplum örgütünün ve siyasi partinin bir arada durması, her iki lideri de federal çözüme zorlayacak adımları beraber atması ve toplumun çözüm yönünde motive olması açısından elzemdir. Önümüzde iki seçenek vardır. Ya federal çözüm, ya da taksim, elbette bizim tercihimiz federasyondur. Kıbrıs’ta barış ve çözüme inananların da tercihi bu olmalıdır.” dedi.

Sonüstün, çözüme ulaşılması yönünde kaçırılan her fırsatın Kıbrıs’ın kuzeyindeki anti- demokratik ve ayrılıkçı rejime hizmet ettiğine dikkat çekerek, “ Kıbrıs Türk toplumunun varlık, kimlik ve kültürü her geçen gün yok oluşa doğru sürüklenirken, barış ve çözümden yana  yurtseverler olarak oturup olan biteni seyredemeyiz. Bizim esas amacımız, ülkemizi federal bir çatı altında yeniden birleştirmek  barışın, kardeşliğin hakim olduğu bir yurt inşa etmektir” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni ziyaret etti.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün başkanlığındaki BKP heyeti Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni ziyaret etti.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün ziyarette yaptığı konuşmada, Guterres Belgesi temelinde Birleşik Federal Kıbrıs’a ulaşmanın ana hedef olduğunu vurguladı. Sonüstün, Birleşik Kıbrıs Partisi olarak bu hedef doğrultusunda Federal Kıbrıs’a inanan tüm siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinin birlikte mücadele etmesinin şart olduğuna inandıklarının altını çizdi.

“Birleşik Kıbrıs Partisi olarak, paydaş gördüğümüz Birleşik Federal Kıbrıs yanlısı tüm siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinin aynı çatı altında bir araya gelerek görüşme sürecinin bir an önce başlaması ve olumlu sonuca ulaşması için liderlere destek olunmasının şart olduğunu” söyledi.Sonüstün,  Kıbrıs Türk Toplumunun varlık, kimlik ve kültürünün hızla yok oluşa sürüklendiği bu süreçte  amaçlarının, barış, çözüm ve Birleşik Federal Kıbrıs için katalizör rol oynayacak bir gücün oluşturulması olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu ise yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta federal çözüm çabalarının sürmesinin önemli olduğuna işaret ederek, son dönemde Kıbrıslı Türklerin müzakere masasından baypas edilerek dışlandığını ve bunun çok önemli bir kayıp olduğunu vurguladı. Özuslu, “ Çözüm adına atılacak adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz. Önemli olan ilkesel davranıp, pratikte de birlikteliği devam ettirebilmektir” dedi.

BKP Dayanışma Piyangosu çekildi.

By birlesikkibrispartisi

 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

LEFKOŞA TASDİK MEMURU

ENVER  SEDAT  SİMAVİ

Haydar Aliyev Caddesi No:1 K.Kaymaklı-Lefkoşa V/D:L/şa  Vergi Sicil No:033760

Ofis Tel:0392 22 56830 faks:22 57713 Ev :22 35368 Cep :0533 864 22 23

 

TARİH: 31.12.2018

PİYANGO ÇEKİLİŞ ONAYI

BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ’nin düzenlemiş olduğu DAYANIŞMA PİYANGO   çekilişleri  31.12.2018 Pazartesi günü saat 11.00’de çekiliş heyetinde bulunan HÜSEYİN YILMAZ YAŞARCAN, MÜNÜR ÖZDİREN ve SÜMER TAŞPINAR huzurunda BKP Merkez binasında yapılmış olup ikramiye kazanan numaralar aşağıda belirtilmiştir.

 

  • Tam Altın                                                                        1515

 

  • Yarım Altın                                                                     7207

 

  • Çeyrek Altın                                                                  4164

 

  • Gree Butterfly 17000 BTU Klima                              7977

 

  • Samsung Tablet                                                             8683

 

  • Bisiklet                                                                            0603

 

  • Kahve Makinesi                                                            1725

 

  • Gazlı Soba (3 petekli)                                                   5973

 

  • Su Sebili                                                                        2941

 

  • DVD Player                                           2960

 

TASDİKNAME

Yukarıdaki tüm çekilişler, çekiliş heyetinde bulunan HÜSEYİN YILMAZ YAŞARCAN, MÜNÜR ÖZDİREN ve SÜMER TAŞPINAR huzurunda, BKP Merkez binasında 31.12.2018 Pazartesi  günü saat 11.00’de huzurumda yapıldığını tasdik ve beyan eder resmi mühürüm ile onaylarım.

 

ENVER SEDAT SİMAVİ

LEFKOŞA TASDİK MEMURU

 

2019 yılının demokrasi, adalet ve çözümün yılı olması için kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceğiz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, yayımladığı yeni yıl mesajında, 2019 yılının demokrasi, adalet ve çözümün yılı olması için kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Federal çözüm tek çıkış yoludur.
Toplumsal yok oluş tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Kıbrıslı Türklerin tek çıkış yolunun erken federal çözüm olduğunu kaydeden Sonüstün, 2019 yılının çözüm yılı olması için kararlı bir şekilde mücadeleye ve müzakere sürecine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Emperyalizmin 2018 yılında da, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın bir çok değişik bölgesinde gerçekleştirdiği katliam ve vahşetler ile halklara zulüm uyguladığını belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, BKP’nin uluslararası ilerici güçler ile emperyalizme karşı halkların özgürlüğü mücadelesini 2019 yılında da genişleterek sürdüreceğini kaydetti.

2019 yılının tüm dünya halklarına ve yurdumuza barış, huzur ve mutluluk getirmesini dileyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, yurttaşlarımızın yeni yılını kutladı.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 22:45’te BRT’de Aslı Elder’in programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecek.

BKP ve DEV-İş görüşme sürecinin Guterres Belgesi temelinde yeniden başlaması için birlikte çalışacak.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığındaki BKP heyeti DEV-İŞ’i ziyaret etti.

Kuzey ve Güney Kıbrıs ile Ankara’daki çözüm karşıtlarının görüşme sürecinin yeniden başlamaması, başlasa bile sonuca ulaşmaması için büyük bir kampanya yürüttüğüne vurgu yapan İzzet İzcan, “ Gelinen aşamada federal çözüm yanlılarının bir çatı altında bir araya gelmesi şarttır. DEV-İŞ’e ziyaretimizin esas nedeni, bu süreçte birlikte hareket etme isteğimizdir” dedi.

Federal çözüm yanlılarının farklılıklarını bir kenara bırakarak, asgari müşterek olan Guterres Belgesi temelinde  Federal Birleşik Kıbrıs’ın hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla bir araya gelmesinin ve ortak hareket etmesinin şart olduğunu ifade eden İzcan, “ Önümüzde iki seçenek vardır. Ya federal çözüm, ya da taksim, elbette bizim tercihimiz federasyondur. Kıbrıs’ta barış ve çözüme inananların da tercihi bu olmalıdır. Amacımız federal çözüm yanlıları ile bir araya gelmek ve ortak hareket etmektir” dedi.

DEV- İŞ Genel Başkanı Hasan Felek ise yaptığı konuşmada, Birleşik Kıbrıs Partisi’nin ortaya koyduğu düşünceleri desteklediklerini, sendika olarak kuruldukları günden bu yana emek mücadelesi yanında, Kıbrıs’ta yaşayan tüm toplumların bir arada, barış içinde yaşayabilecekleri tek çözümün federal birleşik Kıbrıs olduğu inancıyla mücadele ettiklerine işaret ederek, “ Biz, ister kuzeyde, ister güney de olsun, federal çözüm yanlısı örgütlerle işbirliği yapmaya her zaman hazırız. Böylesi bir birliğin oluşturulması için üstümüze düşen ne varsa yaparız. Çözüm, emek mücadelesinin kazanılmasında da önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

Görüşmenin sonunda heyetler, Guterres Belgesi temelinde federal çözüm yanlısı tüm kesimlerin bir araya gelerek, ortak bir çatı altında çözüm mücadelesine olumlu katkı yapacak adımları atmaya ve buna uygun bir yapının oluşması için birlikte çalışma kararı aldılar.

CAS çalışanlarının sokağa atılmasının sorumlusu, başta UBP olmak üzere geçmiş hükümetlerdir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, kuzey Kıbrıs’taki kötü yönetim, partizanlık ve özelleştirme politikaları sonucu, CAS çalışanlarının sokağa atılmasından geçmiş hükümetlerde görev almış, başta UBP olmak üzere, siyasi partilerin sorumlu olduklarını vurguladı.
“Üç tane fazla oy için, emekçileri batmış şirketlere 50 kişilik gruplar halinde istihdam edenler, bugünkü trajedinin mimarlarıdır” diyen İzzet İzcan, “Bu iki yüzlü siyasilerin, açlık grevlerini ziyaret edip destek belirtmeleri, kuzey Kıbrıs’taki çıkar üstüne inşa edilen politikaların iflasıdır” dedi.

Esas suçlu, sorunları çözemeyen iktidarlardır.
       Emekçilerin, ekmek parası için eylem yapmalarının en temel hakları olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, esas suçlunun sorunları çözemeyen iktidarlar olduğunu vurguladı.

133 kişinin tümünün devlette istihdam edilerek sorunun çözülmesinin mümkün olmadığını herkesin anlaması gerektiğini belirten İzzet İzcan, “Buna alternatif çözümler üretmek, 4’lü koalisyon hükümetinin görevidir” dedi.
Emek, üretim ve demokrasiye sahip çıkmak, BKP’nin görevidir.
       Kuzey Kıbrıs’ta uygulamaya konulan özelleştirme politikalarının,  yeni sorunlar yaratmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, “Neo-Liberal özelleştirmeci  politikalara karşı çıkarak, emek, üretim ve demokrasiyi sahiplenmek BKP’nin  öncelikli görevidir” dedi.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 20:30’da ADA TV’de programa katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 21:30’da GENÇ TV’de programa katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 20:30’da ADA TV’de programa katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Görüşmeler en erken zamanda başlamalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Geçici Özel Danışmanı Jana Holl Lute’nin yaptığı ziyaretin önemini vurgulayarak, taraflara görüşmelerin en erken bir zamanda başlaması için yapıcı davranma çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, taraflara sunduğu 6 maddelik Guterres Belgesinin  doğru ve gerçekçi bir zemin olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “Kıbrıs’ın iki yanındaki çözüm karşıtı ayrılıkçıların, ortamı bulandırmalarına izin verilmemelidir” dedi.
“Federal Birleşik Kıbrıs, masada olan tek seçenektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunun dışındaki arayışlar, ülkemizi maceradan başka bir yere taşımaz” dedi.

“BKP, tek uluslararası kimliği, tek vatandaşlığı, tek temsiliyeti olan, AB üyesi birleşik bir Kıbrıs için kararlılıkla çalışmaya devam edecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ı kendi ulusal çıkarları için kullanan emperyalist güçler olduğuna dikkat çekerek, “İnsanımızın çıkarlarını siyasetin merkezine koyarak birlikte mücadele etmek tüm yurtseverlerin öncelikli görevidir” dedi.

Kapitalizmin krizinin bedelini ödemeyi reddediyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, hükümetin, kamu çalışanlarının hayat pahalılığı ödeneği hakkını düzenleyen uygulamayı 3 ay süreyle durduran yasa gücünde kararnameleri mecliste oy çokluğuyla onaylamasını sağlayarak, krizin faturasını, hiçbir sorumluluğu olmadığı halde emekçiye ödetmeye devam edeceğini gösterdiğine vurgu yaparak, “ Siz kendi ayrıcalıklarınızdan zerre ödün vermezken, parti yardımlarınızı %30 oranında artırıp bu yıl için 13 milyon lirayı partilerinize aktarmaya devam ederken, değiştireceğiz dediğiniz sistemin nimetlerini hoyratça kullanırken, emekçiye gelin krizin faturasını paylaşalım diyemezsiniz. Emekçiler  sorumlusu olmadığı krizin faturasını ödemeyi reddediyor. Krizi kim yarattıysa bedelini de o ödesin” dedi.

“ Kriz kimin krizidir? Neo- liberal özelleştirmeci politikaların, Ankara hükümeti ile protokol adı altında Kıbrıs Türkü’nü ekonomik olarak da tüketmeyi hedef koymuş sözde programların yarattığı, emekçi, üretici, çifti, hayvancı, asgari ücretli tüm kesimleri yok etmeyi hedef alan bir sistemi yaratan ve devam ettiren sizlersiniz” diyen İzcan, “ Bu ekonomik yıkımı yaratanlar vatandaştan fedakarlık bekleme hakkına sahip değildir” dedi.

CTP ve TDP’yi kendi parti programlarına saygılı olmaya çağırıyoruz.

Emekten yana olduğunu iddia eden hükümet ortakları CTP ve TDP’nin de parti program ve tüzüklerini, seçim meydanlarında verdikleri sözleri hiçe sayarak aymazca emek düşmanlığı yaptığına vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzcan, “ İnsanımız statükonun yarattığı yasa dışılıkların sonucunda sele kapılıp hayatını kaybederken, eşit sağlık ve eğitim hizmetinden mahrum, ekonomik, sosyal ve kültürel baskılar altında yaşamak zorunda kalırken sessiz kalarak izleyen ve iş birlikçilik yapan güya emekten yana birtakım sendika ve sivil toplum örgütleri de en az CTP ve TDP kadar işlenen suça ortaktır” dedi.

“ Çözüm sokakta mücadeleden geçer” diyen İzcan, tüm emekçi, ilerici, yurtsever kesimlere çağrıda bulunarak zamanın hep beraber güçlü bir şekilde sokağa inme zamanı olduğuna vurgu yaparak, “ Halkımıza çağrımız, bu yaşanan sömürüye karşı sokakta hep birlikte “ Sorumlusu olmadığımız krizin bedelini ödemiyoruz, ödemeyeceğiz” demektir” dedi.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan istifa etmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, ülkede yaşanan sel felaketi sonucunda, 4 vatandaşımızın yaşamını yitirmesi nedeniyle, siyasi otoritenin sorumluluk almasını talep etti.
Polis Genel Müdürlüğü, Ciklosta sel sularına kapılarak sürüklenen aracın, dere yatağına uçtuğu noktada bariyer bulunmadığını açıkladığını vurgulayan Salih Sonüstün, bu yetmezmiş gibi o bölgede, yoldaki su kanallarının kapatılarak daraltıldığını ve suyun yola taşmasına sebebiyet verildiğini belirterek,  öncelikle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın istifa ederek, siyasi sorumluluk alması çağrısında bulundu.
          Sadece üzüntülerinizi belirtmeniz yetmiyor.
“Sadece üzüntülerinizi belirtmeniz veya halka kırbaç sallamanız yetmiyor” diyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Doğanın yok edilmesi karşısında gerekli tedbirleri almayan, bir yolu 10 ayda eksik ve aksak yapan siyasi anlayış yaşananlardan sorumludur” dedi.
          Suçlulara karşı yargı sürecini başlatın.

4’lü koalisyon hükümetine, dere yataklarına yapılan inşaatlar ve kâr hırsıyla doğayı tahrip edenlere karşı yargı sürecini başlatma çağrısında bulunan BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, tüm ülkeyi kapsayan imar planı ve önleyici tedbir olarak emirnamelerin derhal yaşama geçirilmesini

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 21:30’da GENÇ TV’de  programa katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Statükocular, görüşme sürecini baltalamaya çalışıyor.

By birlesikkibrispartisi

       Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, statükodan  beslenen çözüm karşıtı kesimlerin, federasyon karşıtı bir kampanya başlattığına vurgu yaparak, “Aslında yapmak istedikleri, Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun demeçlerinin arkasına saklanarak, çözümsüzlüğü ileri taşımaktır” dedi.
UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın, “Türkiye ile temas ettik, artık iki devletli bir çözüm modeli konuşulmalıdır” diyerek, baklayı ağzından çıkardığını vurgulayan İzzet İzcan, Ersin Tatar’ın “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın oyu yüzde onu geçmez, Akıncı gibilerine meydanı boş bırakmayacağız” diyerek, hakarete varan bir söylem kullanmasını kınadıklarını belirtti.

“Herkes haddini bilsin” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 11 Şubat 2014 tarihinde, tek egemenliği, tek vatandaşlığı olacak birleşik federal Kıbrıs ortak açıklamasına imza atan 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ayrılıkçı söylemlerinin kabul edilmez olduğunu vurguladı.

Toplumlar arası görüşmelerin BM kararları temelinde yürütüldüğüne işaret eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “BKP, görüşme sürecini baltalamaya dönük her türlü ayrılıkçı faaliyetlerin karşısında olmaya devam edecektir” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, çözüm yanlısı sol siyasi  partilere yönelik başlattığı ziyaretler kapsamında Yeni Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığında, Genel Sekreter Salih Sonüstün ve MYK üyelerinden oluşan BKP heyeti, YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı başkanlığındaki YKP heyeti ile iki saati aşkın görüştü. Görüşmede Kıbrıs sorunu, Guterres belgesi çerçevesinde yaşanan gelişmeler ve Akdeniz’deki doğal gaz konuları üzerinde duruldu.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, basına yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın iki yanındaki ulusalcı ve şoven çevreler ile AKP hükümetinin bilinçli bir şekilde, gevşek federasyon, iki devletli çözüm gibi ayrılıkçı önerileri  tartıştırdıklarını  belirterek, yapılmak istenenin toplumları taksimci çözümlere hazırlamak olduğunu vurguladı.
“Gelinen bu kritik aşamada, görüşmelerin Guterres belgesi çerçevesinde, birleşik federal Kıbrıs’ı oluşturma hedefiyle başlaması tek çıkar yoldur” diyen İzzet İzcan, bu çerçevede diğer sol partilere de ziyaretler düzenleyerek ortak bir duruş sergilenmesini hedeflediklerini belirtti.

Kıbrıs sorununa bağlı petrol ve doğal gaz gibi sorunların, Kıbrıs sorununun erken bir zamanda çözümüyle aşılabileceğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunun dışında arayışlara girişmek macera aramaktan öteye gitmez” dedi.

Ziyarette konuşan YKP Genel sekreteri Murat Kanatlı, BKP’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür edip, hoş geldiniz dedikten sonra, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerden BKP gibi endişeli olduklarını, tarafların suçlama oyununu sürdürmesinden rahatsız olduklarını, bu tip davranışlarla sürecin kalıcı bir bölünmeye doğru seyir halinde olduğuna inandıklarını ve erken bir çözüm için ortak harekete her zaman destek olmaya hazır olduklarını belirtti. Kanatlı,  bundan sonra görüşme süreci olacaksa Guterres çerçevesinde olacağı, diğer yapılan tartışmaların gündemi saptırma olduğunu söyledi. Kanatlı, şu aşamada ilk yapılması gerekenin Genel Sekreterin verdiği ev ödevinin tamamlanması, yani garanti sistemin olmayacağı yeni güvenlik sisteminin nasıl olması gerektiği ile ilgili önerilerin hazırlanması olduğunun altını çizdi, bunun için ortak bir mücadelenin yükseltilmesine dikkat çekti. Kanatlı, görüşme sürecinin amacına ulaşması için gerginliklerden uzak durulması gerektiğini de söyledi ve doğal gazla ilgili itilaf olmasının doğal olduğunu, çözüm adresinin Lahey olduğunu, denizlerde savaş gemisi dolaştırmak olmadığına vurgu yaptı. Kanatlı, yalnızca Türkçe veya Rumca konuşan değil, tüm Kıbrıslıların dahil olacağı ortak bir hareket ile federasyon talebinin mücadele zemininin yükseltilmesi için YKP’nin hazır olduğunu bir kez daha vurgulayarak sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

BKP, imar planlarının hayata geçirilmesi yönünde yayınlanan kısa dönemli emirnameleri desteklemektedir.

By birlesikkibrispartisi

       Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, ülkede bölgesel imar planlarının eksikliği nedeniyle büyük vurgun ve talanın yaşandığını belirterek, Birleşik Kıbrıs Partisi’nin bu yönde atılan adımlara destek olduğunu vurguladı. İmar planlarından önce önleyici ve geçici tedbir olarak emirname yayımlanmasının gayet normal bir davranış olduğunu belirten Salih Sonüstün, “Önemli olanın bu sürecin kısa olması ve imar planlarının süratle hayata geçirilmesidir” dedi.
Yaşanan tartışmaların temelinde rant kavgası vardır.
         Ülkede yaşanan tartışmaların temelinde, birtakım çevrelerin rant kavgası olduğunu belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Halkı kışkırtarak, meseleyi toprakları Rumlara peşkeş çekme noktasına kadar vardırmaları kabul edilemez” dedi.
   BKP, yaşanacak temiz, sağlıklı ve düzenli bir ülke mücadelesine destek olacaktır.
“Girne bölgesinde yaşanan tahribat ve Girne’nin beton mezarlığına dönüştürülmesi, emirname ve imar planlarına karşı çıkan kesimlere verilecek en güzel yanıttır” diyen Salih Sonüstün, “BKP, yaşanacak temiz, sağlıklı ve düzenli bir ülke yaratma yönünde atılacak adımlara destek olmaya devam edecektir” dedi.

❌