One Radical Planet

🔒
❌ About FreshRSS
There are new available articles, click to refresh the page.
Before yesterdayBirleşik Kıbrıs Partisi

İzcan, “ Sermayenin temsilcisi, halk düşmanı kapitalist yönetimlerden kurtulmak öncelikli görevimizdir”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, UBP- HP hükümetinin hazırladığı ekonomik paketi değerlendirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan yaşananların kapitalizmin yapısal bir krizi olduğunu, sorunun sistemin kendisinden kaynaklandığını ve dünyanın 2008 krizinden daha büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

“ Normal ekonomiler böyle durumlarda ekonominin çarklarının dönmesi için sisteme mali destek sağlar ve üretici sektörleri ayakta tutar” diyen İzcan, “ Biz de ise tam tersi yapılarak çalışan ve emekçiler haraca bağlanmaktadır” dedi.

“ Krizin tüm yükünü çalışanların ve emekçilerin sırtına yükleyen UBP- HP hükümetinin, Kıbrıslı Rumların malları üzerinde devlet eliyle andrez oynayıp, turizm adı altında kumarhanelerden ceplerini şişirenlere, dünya zenginler kulübünde sıraya girenlere, birleşik faiz uygulamaları ile zenginliklerine zenginlik katan bankalara, zam yaparak karına kar katan mobil telefon şirketlerine, krizi fırsata dönüştüren iktidarın destekçisi sermaye guruplarına hiç dokunmaması kabul edilemezdir” diyen İzcan, “ Aynı gemide değiliz, emekçi ve üretici yığınlar haklarını korumak için kararlı davranmalıdır” dedi.

“ Dünyadan izole olmuş Kuzey Kıbrıs’taki statüko sorunların kaynağıdır” diyen İzcan, “ Öksüz bir çocuk gibi sokağa atılan insanımız canını yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi.

Emek, barış ve özgürlük mücadelesinin tek çıkar yol olduğunu belirten İzzet İzcan, “ Sermayenin temsilcisi, halk düşmanı kapitalist yönetimlerden kurtulmak öncelikli görevimizdir” dedi.

Kızıl yıldız yoldaşın Olsun Kamil Ahmet.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yayınladığı başsağlığı mesajında Londra’da hayatını kaybeden Kamil Ahmet’in yaslı ailesine başsağlığı diledi.

Kamil Ahmet’in Birleşik Federal Kıbrıs, barış ve demokrasi mücadelesine ömrünü adadığına vurgu yapan İzcan, “ Hayatını diğer yoldaşları Ahmet Sadi, Nurettin Seferoğlu, Mehmet Salih Gimişi, Sedat Ahmet, Hulus İbrahim ve daha niceleri gibi Kıbrıs’ta barış ve demokrasi mücadelesine adayan Kamil Ahmet’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Kamil Ahmet’in, Kıbrıs Türk yer altı örgütleri ve onların paramiliter uzantıları tarafından çok sevdiği ülkesini terk etmek zorunda bırakıldığını belirten İzcan, Kamil Ahmet ve yoldaşlarının barış ve demokrasi mücadelesini kararlıkla sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

“ BKP olarak Kamil Ahmet abimizin ailesine baş sağlığı ve sabır dileriz. Kızıl yıldız yoldaşın Olsun Kamil Ahmet” dedi

 

 

İzcan: “Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile yayımladığı mesajda, tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

“ Tüm dünyada insan sağlığını ve hayatını tehdit eden Corana Virüs salgının hızla yayıldığı bu günlerde sağlık emekçileri her zamankinden daha fazla özveri gösteren, toplum sağlığını korumak adına en fazla mesai harcayan kesimdir” dedi.

“ Zor koşullar ve imkânsızlıklara rağmen özveriyle çalışan sağlık emekçilerine yaşamamızı borçlu olduğumuzu akıldan çıkarmamız gerekir” diyen İzcan,  Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan halka Corona virüsüne karşı sağlık bakanlığı ve sağlık örgütlerinin öneri ve tavsiyelerine aynen uyma çağrısı yaparak, panik yapmadan birlikte hareket edilerek bu sorunun üstesinden gelinebileceğini vurguladı.

ADA TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 14:00’de ADA TV’de Mustafa Ertanın’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

ADA TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 20:30’da ADA TV’de, Derviş Doğan’ın Basın Gündemi adlı  programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

8 Mart kadınların insanca yaşam ve eşitlik için verdikleri mücadelenin ve dayanışmanın günüdür.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ın kuzeyinde de erkek egemen ve kapitalist sömürü sisteminin kadının özgürleşmesinin ve eşitliğinin önündeki en büyük engel olduğunu belirtti.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, 8 Mart 1857 yılında New York’ ta tekstil sektöründe çalışan kadınların düşük ücret ve insanlık dışı çalışma koşulları karşısında greve gittiklerini, protestolar ve grev sonucu 100 kadının katledildiğini, II. Enternasyonal’in 1910’daki kongresinde Clara Zetkin’in de önerisiyle 8 Mart’ın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü ilan edildiğini belirterek, her 8 Mart’ın kadınların insanca yaşam ve eşitlik için verdikleri mücadelenin ve dayanışmanın günü olduğunu vurguladı.

“İçinde yaşadığımız ve kadınların işte, evde, sokakta, kısaca hayatın her alanında, ezildiği, dışlandığı ve güvenlikten yoksun yaşadığı bu ataerkil kapitalist dünyayı reddediyoruz. Toplumsal cinsiyet algılarının adaletsizce, tek bir cinsiyet, yani erkek olan lehine yaşanmadığı bir dünyayı kurmanın bugünden mümkün olduğuna inanıyoruz. Cinsiyetçi olmayan, çok kültürlü, çok kimlikli, özgür, eşit, sınıfsız, sömürüsüz bir toplum hedefini hayata geçirme mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

“Kadının ‘ev kölesi’ olmaktan kurtarılması ve toplumsal yaşamda aktif ve saygın yerini alabilmesi için gerekli her türlü destek sağlanmalıdır. İkinci sınıf muamelesi gören kadının, özellikle de emekçi kadınların özgürleşmesini amaçlayan örgütlenmeler desteklenip, teşvik edilmelidir. Yasalar tüm baskıcı gelenek, töre ve çağdışı unsurlardan ayıklanarak kadının sosyal yaşama erkekle eşit biçimde katılımını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir” diyen Yiğiter, Ülkemizdeki kadın ticareti ve seks köleliğinin engellenmesi ve gece kulüplerinin kapatılması için kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Hediye Yiğiter açıklamasına devamla; “Cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kalkması için ve her iki cinsiyet içinde yıllarca benimsenen geleneksel rolleri aşana kadar mücadele sürdürülecektir. Kıbrıs’ın özgürlüğü için verdiğimiz mücadeleyi, kadının özgürlüğünü de kapsayacak şekilde genişleterek, geleneksel ‘kadın’ ve ‘erkek’ rollerini ortadan kaldırmakta kararlıyız” dedi.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 14:00’te ADA TV’de Mustafa Ertanın’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

İzcan “Kapattığınız geçiş kapılarını hemen açın”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Rum liderliğine çağrıda bulunarak, kapattığı geçiş kapılarını açmasını talep etti.

“Bilimsel değerlendirmeden uzak alınan kapatma kararı sorunları çözmez” diyen İzcan, “Eğer 8 kapının 4’ü kapatılarak Korona virüsü önlenecekse, diğer 4 kapı niye açık tutuldu?” diye sordu.

Anastasiyadis hükümetinin, federal çözüme karşı olduğunu, attığı her adımda iki toplumun birlikte hareketini engellediğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Öyle olmasaydı İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi çalıştırılırdı” diyerek, bunun büyük bir hata olduğunu vurguladı.

Esas kontrolün ülkeye giriş limanlarında olması gerektiğini belirten İzzet İzcan, İki Toplumlu Sağlık Komitesini göreve çağırarak, gerekli bilimsel önlemlerin birlikte alınmasını istedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin, vatandaşlar arasında güvensizlik yaratacak taksimci politikalara karşı kararlılıkla duracağını ve tüm Kıbrıslılarla birlikte demokratik direniş hakkını kullanacağını vurguladı.

 

Radyo Mayıs’tayız.

By birlesikkibrispartisi

Aycan Saraçoğlu moderatörlüğünde, bugün saat 16:00’da yayınlanacak olan BİRLEŞİK KIBRIS’A DOĞRU programının  konuğu BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün olacaktır.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün: “Kıbrıs’ın kuzeyinde, emeğin ve emekçinin sömürüldüğü bir düzen yaratılmıştır”

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yabancı işçilerin insanlık dışı şartlarda barındırıldığı Kermiya’daki şantiyeyi mühürlediğini ancak kayıt dışı olarak çalıştırılan, pasaportlarına el konulan işçilerin, hala şantiye içerisindeki barakalarda yaşadığının basında yer aldığını belirtti.

“ Yaşananlar bir insanlık dramıdır” diyen Sonüstün, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde, emeğin ve emekçinin sömürüldüğü bir düzen yaratılmıştır. İnsan onuru ayaklar altına alınmakta emekçiler sömürülmektedir. Ancak sonuçta yaşanan ihmallerin bedelini de yine emekçiler ödemektedir” dedi.

Yıllardır oluşturulan bu düzene göz yumulduğunu belirten Sonüstün, “ Hiçbir hükümet ucuz iş gücü olarak sömürülen emekçilerin hangi koşullarda çalıştırıldığını ve yaşatıldığını sorgulamamıştır. Kar daha çok kar hırsıyla hareket eden sermayenin yanında yer almış, yaşanan insanlık dramına ortak olmuştur” diyerek, Yerli iş gücü ülkeden göç ederken yabancı iş gücünün ülkeye gelmesine ve insanlık dışı koşullarda çalıştırılmasına ve yaşatılmasına göz yumulduğunu vurguladı.

Emekçilerin yıllardır kötü koşullarda barındırıldıkları, dört aydır da maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle Pazartesi günü polise gidip eylem yaptıklarını hatırlatan Sonüstün, “ Olayın altından bir insanlık dramı çıkmıştır. İşçilerin hiçbir insanın istemeyeceği koşullarda yaşatıldığı gözler önüne serilmiştir” dedi.

“ Hiçbir makam bu konuda sorumluluk almayı kabul etmiyor. Emekçiler kaderine terk edilmiş durumdadır” diyen Sonüstün, Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu akşam saat 17:30’da ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Yeni Kıbrıs Partisi, yarın Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecektir.

By birlesikkibrispartisi

 

          Yeni Kıbrıs Partisi, 19.02.2020 tarihinde (Çarşamba) saat 10:30’da Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecektir.
Görüşme BKP Genel Merkezinde gerçekleştirilecek olup, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve son siyasi gelişmeler üzerinde görüş alış verişinde bulunulacaktır.

 

Radyo Mayıs’tayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün moderatörlüğünde,  bugün saat 16:00’da yayınlanacak olan BİRLEŞİK KIBRIS’A DOĞRU programının bu günkü konuğu,  BKP Eğitim Sekreteri Hüseyin Demirel olacaktır.

İzcan: Maraş konusunda yapılmak istenen ortamı gererek görüşme sürecini berhava etmektir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 14.02.2020 tarihinde ( Cumartesi) günü Kapalı Maraş’ta gerçekleşecek ‘Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı’ başlıklı yuvarlak masa toplantısı ile yapılmak istenenin, Maraş’ın ilhakı yönünde adımlar atılması olduğunu belirtti.

İzcan, Kıbrıs sorununu bütün yönleriyle çözmeyi hedefleyen Uluslararası konferansın toplanması öncesinde yapılmaya çalışılanın, ortamı gererek görüşme sürecini berhava etmeye yönelik olduğunu vurguladı.

BKP Genel Başkanı İzcan BM Güvenlik Konseyi karalarında Maraş’ın statüsünün açıkça belirtilmiş olduğunu belirterek, “ Bu kararlara göre Maraş’ın BM nezaretinde yasal sakinlerine iade edilmesi karara bağlanmış ve Maraş’ın ilhakı yönünde adımlar atılması yasaklanmıştır. Buna rağmen BM kararları ve Uluslararası hukuk çiğnenerek tek taraflı hareket edilmesi kabul edilemez” dedi.

İzcan, “ Ankara’daki AKP- MHP hükümeti ve Kıbrıs’ta onları temsil eden federal çözüm karşıtı UBP- HP hükümeti tarafından konunun gündeme getirilmesi, 26 Nisan tarihinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine açık bir müdahale amacı taşımaktadır” dedi.

“ Kıbrıs Türk toplumu yaşananları yakından takip etmeli ve halkımız yaratılmak istenen şoven ve ayrılıkçı politikalardan uzak durmalıdır” diyen İzcan, “Gelecek Birleşik Federal Kıbrıs’tadır. Halkımızı Cumhurbaşkanlığı seçiminde iradesini federal çözüm yönünde kullanarak oynanmak istenen oyunları bozmaya çağırırız” dedi.

 

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bugün saat 17:15’te KANAL T’de Okan Veli Şafaklı ve Deniz Gürgöze’nin sunduğu programa katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

İzcan: BKP Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı aldı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili kararını BKP Genel Merkezinde bu gün saat 10:30’da düzenlenen basın toplantısı ile kamu oyuna duyurdu.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP yetkili kurullarında yapılan tartışmaların ardından dün akşam toplanan Parti Meclisinin oy birliği ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıyı destekleme kararı aldığını açıkladı.

İzcan, “ Partimizin bu kararı almasındaki en büyük neden Sn. Akıncı’nın BM kararları temelinde birleşik federal Kıbrıs’a olan bağlılığıdır.  BM Genel Sekreteri Antonio Guterress 25 Kasım 2019’da gerçekleşen Berlin zirvesinde Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerden hemen sonra inisiyatif alarak sorunun çözümü için uluslar arsı bir konferans çağıracağını açıklamıştır. Sorunun BM kararları temelinde çözümü muhtemeldir. Seçimler bu konferansta Kıbrıs Türk tarafını kimin temsil edeceğini belirleyecektir” dedi.

Barışa ve federal çözüme inanmayanların seçimi kazanması durumunda konferansın gerçekleşmeyeceğinin altını çizen İzcan, “ Kıbrıs Türk toplumu kaderine terk edilecektir. Bu da Kıbrıs Türk toplumunun yok olması demektir. Sn. Akıncı siyasette bulunduğu süre içerisinde Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığına saygı gösteren, iradesine sahip çıkan temiz ve dürüst bir yönetim sergilemiştir. Türkiye’deki AKP- MHP iktidarının Cumhurbaşkanı Akıncı’yı tasfiye temek için siyasi etik ve ahlaka aykırı bir şekilde yürüttüğü kampanya niyetlerinin çözüm değil ilhak olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

“ Bu Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan ne ilk ne de son müdahaledir” diyen İzcan, Birleşik Kıbrıs Partisi’nin Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğini her şeyin üstünde tuttuğunu vurguladı.

Sözlerine devamla, “ Biz ülkemize barış ve huzurun gelmesini siyasetin merkezine koyduk. Bizim için aslolan halkımızın geleceğidir. BKP, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik kimden ve nerden gelirse gelsin her türlü saldırı ve müdahaleye karşıdır. Ve en geniş dayanışmanın sağlanması için kararlıkla mücadele edecektir” diyen İzcan, “ Kıbrıs’ta verilmekte olan mücadele barış, demokrasi ve özgürlük kavgasıdır. Bu koşullar altında partimiz aday çıkarmak yerine oy birliği ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı almıştır” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin seçim süreci boyunca aktif biçimde görev alacağına ve Sn. Akıncı’nın kazanması için el birliği ile çalışacağına da vurgu yaptı.

İzcan: Ankara’daki AKP- MHP iktidarı Kıbrıslı Türklerin iradesine saygılı olmayı öğrenmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı aleyhine sürdürülen karalama kampanyasının nedeninin siyasi farklılıklar ve anlaşmazlıklar olduğunu vurguladı. Ankara’nın meseleye amir memur ilişkisi temelinde baktığının bir kez daha gün yüzüne çıktığını belirten İzcan, “ Esas mesele Sn Akıncı’nın bu tarz bir ilişki biçimini kabul etmemesi ve Ankara’nın istediği gibi ayrılıkçı ve taksimci bir politika izlememesidir” dedi.

İzcan, “ Türkiye’deki AKP- MHP ortaklığının niyeti, Kıbrıs’ın kuzeyinde federal çözüm karşıtı, ayrılıkçı bir Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlamaktır.  Bu nedenle Sn Akıncı’ya karşı bir cephe oluşturulmuştur. Murad edilen Sn. Akıncı’yı devre dışı bırakmaktır” dedi.

“Yapılan açıklamalar açıkça bir linç kampanyasına dönüşmüştür” diyen İzcan, Sn Cumhurbaşkanına karşı izlenilen saldırgan, siyasi etik ve ahlaka uymayan hakaretler aynı zamanda Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesine yapılan bir müdahale ve saygısızlıktır” dedi.

Ankara’daki hükümetin Kıbrıs Türk toplumunun iradesine saygı duyması gerektiğinin altını çizen İzcan, “Esas olan Kıbrıslı Türklerin iradesidir. Ankara’daki AKP- MHP iktidarı bu iradeye saygılı olmayı öğrenmelidir” dedi.

BKP Parti Meclisi bu akşam saat 19:00’da toplanıyor.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Parti Meclisi bu gün ( 11.02.2020) tarihinde saat 19:00’da toplanarak Cumhur Başkanlığı seçimlerine yönelik parti kararını alacaktır. Toplantı BKP Genel Merkezi’nde yapılacak olup alınan karar 12.02.2020 tarihinde ( Çarşamba) saat 10:30’da Parti Genel Merkezi’nde düzenlenecek basın toplantısı ile duyurulacaktır.

Basına ve kamu oyuna saygı ile duyrulur.

 

Genç TV’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan bu akşam saat 21:30’da Genç TV’de Gökhan Altuner’in konuğu olarak gündemdeki son siyasi gelişmeleri değerlendirecektir.

Radyo Mayıs’tayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün moderatörlügünde, bugün saat 16: 00’da yayınlanacak olan BİRLEŞİK KIBRIS’A DOĞRU  programının bu haftaki konuğu, BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter olacaktır.

Kardeş Türkiye halklarının acılarını paylaşıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası Elazığ’da ve Malatya’da yaşanan can kaybı ve yaralanmalardan üzüntü duyduklarını belirterek, “ Türkiye halklarının acılarını paylaşıyoruz. Hayatını kaybedenlere ve ailelerine başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar temenni ederiz” dedi.

Yaşananın doğal bir afet olduğunu ancak önceden gereken önemlerin alınmamasının sonucunda meydana gelen ölüm ve yaralanmaların kader olmadığına vurgu yapan İzcan, “ Sosyal devlet anlayışının hakim olmadığı, doğru planlama ve yapılanmanın yapılmadığı her yerde olduğu gibi, dün akşam Elazığ ve Malatya’da insanlık doğal bir afete yenik düşmüştür” dedi.

Bir an önce yaraların sarılmasını, daha fazla ölüm olmamasını temenni ettiklerini ifade eden İzcan, “ Kardeş Türkiye halklarının acı ve üzüntülerini en derinden hissettiğimizi ve paylaştığımızı bir kez daha belirtiriz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına sabırlar diler yaralılara da acil şifalar temenni ederiz” dedi.

Radyo Mayıs’tayız…

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün moderatörlügünde, bugün saat 16: 00’da yayınlanacak olan BİRLEŞİK KIBRIS’A DOĞRU  programının bu haftaki konuğu, Avukat Yağmur İzcan olacaktır.

Radyo Mayıs’tayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün moderatörlügünde, bugün saat 16: 00’da yayınlanacak olan BİRLEŞİK KIBRIS’A DOĞRU  programının konuğu, BKP Parti Meclisi Üyesi Hüseyin Demirel olacaktır.

İzcan: Menfaat ve çıkar grupları kazandı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, imar planı çalışmalarının UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar tarafından sabote edilmesinin, menfaat ve çıkar gruplarının başarısı olduğunu vurguladı.

“ UBP’den başka türlü davranması beklenmezdi” diyen İzcan, “Toplumsal uzlaşı sağlanamadı” iddialarının gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

Amaç vurgun düzenine devam edilmesidir.

“Girne’de yaptığınızın benzerini İskele, Yeni Boğaziçi ve Mağusa bölgesinde de yapacaksınız” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Amaç plansız, programsız yapılaşmaya ve vurgun düzenine devam edilmesidir” dedi.

Halkın Partisi’nin,  ortağının vetosu karşısında nasıl davranacağının önemli olduğunu dile getiren İzcan, koltukta oturma uğruna, yaşananların sineye çekilmesinin kabul edilmez olduğunu belirterek, hak,  hukuk ve adalet  yolunun tek çıkar yol olduğunu vurguladı.

Çıkar üzerine kurulu statükonun yıkılması toplumun yararınadır.

“BKP, içinde yaşadığımız rant düzenine sonuna kadar karşı çıkmaya devam edecektir” diyen İzzet İzcan, “Çıkar üzerine kurulan bu statükonun yıkılması toplumun yararınadır” dedi.

İzcan: Orta Doğu’da yaşanan kriz, bir Akdeniz krizine dönüşmektedir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, Orta Doğu’da yaşanan son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, dünyada kapitalizmin büyük bir ekonomik krize sürüklendiğini, uyguladığı Neo liberal politikalarla sorunları çözemediğini belirterek, Emperyalist ülkelerin saldırgan politikalarla gelişmekte olan ülkeler ve dünya halklarına karşı düşmanca siyaset içine girerek saldırganlaştıklarını vurguladı.

“ Büyük Ortadoğu Projesi gibi emperyalist projelerle, Orta Doğu ülkelerini bölüp parçalamak, enerji kaynaklarını kontrol ve denetim altına almak için bölgesel savaşlar çıkararak devletleri işgal edip parçalamaya çalışmaktadırlar” diyen İzcan, Türkiye ve İran gibi devletlerin de kendi ekonomik krizlerini bastırabilmek için Orta Doğu’da nüfus alanları yaratma yarışına girdiklerini vurguladı.

“ AKP ve İran yönetimi gibi gerici güçlerin amacı içteki anti demokratik uygulamalarını gizlemek, ekonomik başarısızlıklarının üstünü örtmek ve baskıcı rejimlerinin ömrünü uzatmaktır” diyen İzcan, “ gelinen aşamada Orta Doğu’da yaşanan kriz bir Akdeniz krizine dönüşmektedir” dedi.

“ Türkiye- Kıbrıs- Yunanistan ve İsrail’i de içine çekebilecek ve ülkemiz insanına büyük acılar yaşatabilecek bir duruma ulaşmıştır.” Diyen İzcan, Kıbrıslıların bu savaşlardan uzak durması, barış ve çözüm ve halkların kardeşliğinden yana durması gerektiğini vurguladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, gelinen aşamada, Kıbrıs sorununun çözümünün daha da bir önem kazandığını belirterek, görüşme sürecinin biran önce başlayarak Federal Birleşik Kıbrıs’a ulaşılmasının tek çıkar yol olduğunu vurguladı. İzcan,  her iki toplum liderini akılcı ve sağduyulu hareket etmeye çağırdı.

 

İzcan: Doğu Akdeniz’deki sorunlar diplomasi yoluyla çözülemiyorsa, Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesine başvurulmalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Doğu Akdeniz’deki önemli ve tehlikeli gelişmelere dikkat çekerek, “Gelinen aşama, güce dayalı dış politikanın, diplomasi ve işbirliğine karşı galip gelmesidir” dedi.

Doğu Akdeniz’deki doğal  kaynaklar, bölge halkının ortak malıdır” diyen İzcan, “Bölge ülkeleri,  uluslararası hukuku dikkate alarak işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmelidir” dedi.

“Türkiye’nin, Libya ile imzaladığı münhasır ekonomik bölge antlaşması ve Libya’ya asker gönderme kararı, Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum tarafının East Med projesi kapsamında, Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattının inşası için antlaşmaları, yeni çatışma noktaları yaratacak ve Kıbrıs sorununu içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bölgemiz ciddi bir çatışma riski ile karşı karşıyadır” dedi.

Kıbrıs sorununun uluslararası bir sorun olduğu, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiği ve bölgede var olan doğal kaynakların, bölge ülkelerinin hakkı olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, eğer diplomatik yolla sorunlar çözülemiyorsa Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesine başvurmanın çıkar yol olduğunu belirtti.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi, piyango çekilişini yaptı.

By birlesikkibrispartisi

 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

LEFKOŞA TASDİK MEMURU

ENVER  SEDAT  SİMAVİ

Haydar Aliyev Caddesi No:1 K.Kaymaklı-Lefkoşa V/D:L/şa  Vergi Sicil No:033760

Ofis Tel:0392 22 56830 faks:22 57713 Ev :22 35368 Cep :0533 864 22 23

 

TARİH: 31.12.2019

PİYANGO ÇEKİLİŞ ONAYI

BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ’nin düzenlemiş olduğu DAYANIŞMA PİYANGO   çekilişleri  31.12.2019 Salı günü saat 10.30’da çekiliş heyetinde bulunan HÜSEYİN YILMAZ YAŞARCAN ve AZİZ KUTLAY huzurunda BKP Merkez binasında yapılmış olup ikramiye kazanan numaralar aşağıda belirtilmiştir.

 

 • Tam Altın                                                               0666

 

 • Yarım Altın                                                   2956

 

 • Çeyrek Altın                                     7318

 

 • Gree Butterfly 17000 BTU Klima                         2875

 

 • Samsung Tablet                                                        5243

 

 • Bisiklet                                                  2774

 

 • Kahve Makinesi                                                    8821

 

 • Gazlı Soba (3 petekli)                                             1401

 

 • Su Sebili                                      5324

 

 • DVD Player                                      1114

 

TASDİKNAME

Yukarıdaki tüm çekilişler, çekiliş heyetinde bulunan HÜSEYİN YILMAZ YAŞARCAN, ve AZİZ KUTLAY huzurunda, BKP Merkez binasında 31.12.2019 Salı günü saat 10.30’da huzurumda yapıldığını tasdik ve beyan eder resmi mühürüm ile onaylarım.

 

ENVER SEDAT SİMAVİ

LEFKOŞA TASDİK MEMURU

 

Birleşik Kıbrıs Partis, piyango çekilişini yaptı.

By birlesikkibrispartisi

 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

LEFKOŞA TASDİK MEMURU

ENVER  SEDAT  SİMAVİ

Haydar Aliyev Caddesi No:1 K.Kaymaklı-Lefkoşa V/D:L/şa  Vergi Sicil No:033760

Ofis Tel:0392 22 56830 faks:22 57713 Ev :22 35368 Cep :0533 864 22 23

 

TARİH: 31.12.2019

PİYANGO ÇEKİLİŞ ONAYI

BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ’nin düzenlemiş olduğu DAYANIŞMA PİYANGO   çekilişleri  31.12.2019 Salı günü saat 10.30’da çekiliş heyetinde bulunan HÜSEYİN YILMAZ YAŞARCAN ve AZİZ KUTLAY huzurunda BKP Merkez binasında yapılmış olup ikramiye kazanan numaralar aşağıda belirtilmiştir.

 

 • Tam Altın                                                                0666

 

 • Yarım Altın                                                   2956

 

 • Çeyrek Altın                                     7318

 

 • Gree Butterfly 17000 BTU Klima                         2875

 

 • Samsung Tablet                                                         5243

 

 • Bisiklet                                                  2774

 

 • Kahve Makinesi                                                      8821

 

 • Gazlı Soba (3 petekli)                                              1401

 

 • Su Sebili                                      5324

 

 • DVD Player                                      1114

 

TASDİKNAME

Yukarıdaki tüm çekilişler, çekiliş heyetinde bulunan HÜSEYİN YILMAZ YAŞARCAN, ve AZİZ KUTLAY huzurunda, BKP Merkez binasında 31.12.2019 Salı günü saat 10.30’da huzurumda yapıldığını tasdik ve beyan eder resmi mühürüm ile onaylarım.

 

ENVER SEDAT SİMAVİ

LEFKOŞA TASDİK MEMURU

 

İzcan: Tüm yurttaşlarımızın yeni yılı kutlu olsun.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, 2020 yılının ülkemize barış ve huzur getirmesini diledi.

“BKP, birleşik federal Kıbrıs için, kararlı mücadelesine devam edecektir” diyen İzcan, toplumsal yok oluş tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Kıbrıslı Türkler için tek çıkış yolunun, erken federal çözüm olduğunu vurguladı.

Emek, demokrasi ve barış mücadelesinin bir bütün olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Özgür olmadan,  refah ve huzura kavuşmak mümkün değildir” dedi.

“BKP, dünyanın değişik bölgelerinde, emperyalizme karşı özgürlük mücadelesi veren halkların yanında olmaya devam edecektir” diyen İzcan, Anglo-Amerikan emperyalizminin,  Ortadoğu başta olmak üzere, dünyanın değişik bölgelerinde gerçekleştirdiği katliam ve vahşetler ile halklara zulüm uyguladığını belirterek, 2020 yılının dünya halkları ve yurdumuza barış ve huzur getirmesini dileyerek, yurttaşlarımızın yeni yılını kutladı.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 17:15’te KANAl T’de Okan Şafaklı’nın programına katılacaktır.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gece saat 20:30’da ADA TV’de Derviş Doğan’ın programına konuk olacaktır.

Birleşik Kıbrıs Partisi, Genel Sekreter ve Merkez Yönetim Kurulu’nu seçti.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Kurultayı ardından toplanan Parti Meclisi, Genel Sekreter ve Merkez Yönetim Kurulu’nu seçti.

BKP Genel Sekreterliğine oy birliği ile Salih Sonüstün seçildi. Merkez Yönetim Kurulu üyelikleri ve görev bölümü aşağıda belirtildiği şekilde Parti Meclisi tarafından onaylandı.

Genel Sekreter: Salih Sonüstün

Dış İlişkiler Sekreteri: Ülker Fahri

Basın Yayın ve Propaganda Sekreteri: Dr. Ahmet İşbeceren

Eğitim Sekreteri: Hüseyin Demirel

Mali Sekreter: Hüseyin Yılmaz Yaşarcan

Örgüt Sekreteri: Emin Taşker

Sosyal İşler Sekreteri: Münür Özdiren

 

Kamu oyuna  ve  basına saygı ile duyurulur.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, yarın sabah saat 08:30’da KIBRIS TV’de Hüseyin ağlamaz’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

İzcan: Ülkemizde İHA veya SİHA denilen savaş makineleri istemiyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, Geçitkale  Havaalanı’nın Türk silahlı kuvvetlerine devri,  İHA ve SİHA’ların konuşlandırılmasının, bölgede var olan gerginliği daha da arttıracağını belirtti.
Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ülkemizin ihtiyacı silah deposuna dönüşmek değildir” diyerek, Kıbrıs ve bölgedeki sorunların silah zoru ile çözülemeyeceğini vurguladı.

BKP’nin, Kıbrıs’ın asker ve silahlardan arındırılmasını savunduğunu belirten İzcan, askersiz ve silahsız bir Kıbrıs için görüşme sürecinin bir an önce başlamasını talep etti.

Emperyalist ülkelerin, enerji merkezlerini kontrol etmek için, Orta Doğu başta olmak üzere bölgeyi ateş topuna çevirerek, Doğu Akdeniz’de büyük bir paylaşım kavgasına girdiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ta yaşayan iki toplumun, Suriye ve Irak’ta yaşananlardan dersler çıkararak, karşılıklı silahlanmadan uzak durmasını istedi.

“Biz, ülkemizde ne İHA, ne de SİHA istemiyoruz” diyen İzzet İzcan, “Barışa inananların yayılmacı ve işgalci politikalar karşısında sesini yükselterek, ortak vatan mücadelesi vermesi halkımız için tek seçenektir” dedi.

 

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bugün saat 16:00’da SİM TV’de Ahmet Ertaç’ın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, yarın sabah saat 08:50’de KANAL T’de Serhat İncirli’nin programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

BKP 5. Olağan Kurultayı coşkuyla kutlandı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi, 5. Olağan Kurultay’ı yoğun bir katılımla toplandı. Yurt dışı ve yurt içinden konukların da katıldığı kurultayda, Kıbrıs sorunu, Ortadoğu, Türkiye’de yaşananlar ve gençlik konularında karar tasarıları tartışılarak onaylandı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, ülkede bir kaos yaşandığını, zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğu bir ekonomik model uygulandığını, sömürü düzeninin var gücüyle devam ettiğini belirtti. İzcan’ın demokrasi şehitlerini saygıyla andığı konuşmasında, Kıbrıs’ın geleceğinin federal birleşik Kıbrıs’ta olduğunu vurgulayarak bu çerçevede ortak vatan mücadelesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

25 Kasım Berlin zirvesinde yeni bir sürecin başladığını işaret eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Önümüzdeki aylar çok kritik olacaktır” diyerek, tüm federalist güçlerin birlikte hareket etmesinin istedi.

“Önümüzde duran öncelikli görev, referans şartlarında iyi bir hazırlık yapmaktır” diyen İzcan, “Toplanacağı kesinleşen 5’li konferansın, başarılı olması tüm Kıbrıs halkının yararınadır” dedi.

Genel Başkanın konuşmasının ardından, konukların konuşmaları, karar tasarıları, faaliyet ve mali raporların onayına geçildi. Raporlar oy birliği ile onaylandı.

Genel Başkan İzzet İzcan’ın güven tazelediği kurultayda, yeni dönemde görev yapacak Parti Meclis ve Yüksek Onur Kurulu üyeleri belirlendi. Parti Meclisi önümüzdeki hafta toplanarak Genel Sekreter ve Merkez Yürütme Kurulunu seçecektir.

 

 

 

 

 

 

Parti Başkanı, Parti Meclisi ve Yüksek Onur Kurulu listesi aşağıdaki gibidir.

 

Genel Başkan:   İzzet İzcan

 

Parti Meclisi:

1-Ali Fegan
2-Ahmet İşbeceren
3-Ülker Fahri
4-Bahire Korel
5-Doğa İzcan
6-Ulus Taşker
7-Hüseyin Yılmaz Yaşarcan
8-Hediye Yiğiter
9-Mehmet Kızıldere
10-Münür Özdiren
11-Naci Arsaç
12-Ecevit Sanlı
13-Ömer Köse
14-Salih Efendi
15-Salih Sonüstün
16-Uğur Sadi Sönmez
17-Barış Hacışevki
18-Hüseyin Demirel
19-Tuncer Minare
20-Emin Taşker

 

Yüksek Onur Kurulu:

1-Aziz Kutlay
2-Hilmi Hoca
3-Fatma Alçıcıoğlu
4-Kâşif Fevzioğlu
5-İncilay Eren

 

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.  

 

 

 Birleşik Kıbrıs Partisi
Basın Bürosu

 

Televizyondayız.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet izcan, bugün saat 15:30’da ADA TV’de  Erçin Şahmaran’ın programına katılarak, gündemdeki konuları değerlendiecektir.

Birleşik Kıbrıs Partisi, 5. Olağan Kurultayı toplanıyor.

By birlesikkibrispartisi

 

Birleşik Kıbrıs Partisi, 5. Olağan Kurultayı toplanıyor. Kurultay 8 Aralık Pazar günü KTOEÖS salonunda, saat 10:00’da toplanacaktır.

Kurultaya Avrupa Sol Partisi başta olmak üzere, yurtdışı ve Kıbrıs’ın her iki yanından siyasi parti, sendika ve sivil toplum temsilcileri katılacaktır.

Kurultayda, Kıbrıs sorunu, Ortadoğu, Türkiye’de yaşananlar ve Gençlik konularında hazırlanan karar tasarıları yanında, önümüzdeki dönem, BKP’nin takip edeceği politikalar tartışılıp karara bağlanacaktır.

Başta basın olmak üzere, halkımızı, kurultayı izlemeye davet ediyoruz.

 

Sonüstün: Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzlere karşı çözüm üretilmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Salih Sonüstün, Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının toplumun içinde bulunduğu travmanın en açık göstergesi olduğunu belirterek, “ İçinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal, siyasal koşullar ve sıkıntılar, insanımızın yaşadığı bireysel ve toplumsal belirsizlik ve kaygı, şiddet eğiliminin artmasına neden olmaktadır. İnsanımıza dayatılan toplumsal dönüşüm politikalarının karşısında acizlik içinde olanı biteni seyretmekle yetinen tüm makamlar bu toplumsal travmanın sorumlusudur” dedi.

BKP Genel Sekreteri Sonüstün,“Hükümet, toplumun içinde bulunduğu belirsizlik ve kaygı halinin, insanımızın yaşadığı sosyal ve ekonomik travmanın önüne geçebilecek yapısal tedbirleri almak ve vatandaşlarının temel insan haklarını korumak, vücut bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Her geçen gün artan şiddet olayları ve güvenlik sorunu kaygı verici bir noktaya ulaşmıştır” dedi.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün,“ Yıllardır süre gelen bir sorun olan ülkeye giriş çıkışların bir an evvel düzenlenmesi, nüfus politikasının ciddi anlamda gözden geçirilmesi ve Kıbrıs’ın kuzeyinin sorma gir hanı yapısından bir önce kurtulması şarttır” diyerek kontrol mekanizması doğru çalışmadan, önleyici yasal düzenlemeler yapılmadan, sorunların çözülemeyeceğinin ortada olduğuna vurgu yaptı.

UBP- HP hükümetinin kendinden öncekiler gibi ülkenin temel sorunlarını çözecek icraatlar yapmak yerine, söylemlerle toplumu oyalamayı seçtiğine vurgu yapan Sonüstün, “ Hükümetten talebimiz  icraata geçerek, kangrene dönüşmüş sorunlara çözüm üretmesidir” dedi.

 

❌