One Radical Planet

🔒
❌ About FreshRSS
There are new available articles, click to refresh the page.
Before yesterdayBirleşik Kıbrıs Partisi

Yiğiter: Polisiye tedbirlerle şiddetin önüne geçmek mümkün değildir.

By birlesikkibrispartisi

        Önleyici yasal düzenlemeler yapılmadan, polisiye tedbirlerle şiddetin önüne geçmek mümkün değildir.

        Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının toplumda büyük endişe yarattığını dile getirerek, “Toplumda şiddet eğiliminin arttığını kaygıyla gözlemlemekteyiz. İçinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal, siyasal koşullar ve insanımıza dayatılan toplumsal dönüşüm politikalarının karşısında acizlik içinde olanı biteni seyretmekle yetinen tüm makamlar yaşananlardan sorumludur” dedi.

        BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter “Hükümet, şiddetin önüne geçebilecek yapısal, hukuksal tedbirleri almak ve vatandaşlarının temel insan haklarını korumak, vücut bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Her geçen gün artan şiddet olayları önleyici ve caydırıcı tedbirlerin yeterince alınmadığının ve ülkede güvenlik sorununun kaygı verici bir noktaya ulaştığının en açık göstergesidir.” dedi.

        BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter,“ Yıllardır süre gelen bir sorun olan ülkeye giriş çıkışların düzenlenmesi, nüfus politikasının ciddi anlamda gözden geçirilmesi ve Kıbrıs’ın kuzeyinin sorma gir hanı yapısından bir önce kurtulması şarttır” diyerek kontrol mekanizması doğru çalışmadan, önleyici yasal düzenlemeler yapılmadan sadece tüm sorumluluğu polis ve yargıya yüklemekle sorunların çözülemeyeceğinin ortada olduğuna vurgu yaptı.  

İzcan: Özker Özgür yaşamı boyunca Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmiştir.Saygı ve özlemle anıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP kurucusu Özker Özgür’ün 15. ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

“ Özker Özgür yaşamı boyunca Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmiştir” diyen İzcan, Özker Özgür’ü saygı ve özlemle andıklarını vurguladı.

Özker Özgür’ün Kıbrıs Türk toplumunun karşı karşıya olduğu tehlikeleri önceden görerek uyardığını, kurtuluş için barış, demokrasi ve özgürlüğü işaret ettiğini dile getiren İzcan, Onu en çok “ davul bizim boynumuzda, tokmak başkasının elinde olmaz” söylemiyle hatırladıklarını belirtti.

BKP’nin Özker Özgür’ün açtığı yolda kararlılıkla ilerleyeceğini, ideallerini yaşatmak için birleşik federal Kıbrıs’a ulaşma mücadelesini sürdüreceklerini belirten İzcan, halkımızı 22 Kasım Pazar sabah saat 9:30’da kabri başında düzenlenecek törene katılmaya çağırdı.

 

 

İzcan: Hükümeti kuramıyorsan görevi iade et.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, hükümeti kurmakla görevlendirilen Ersan Saner’in, azınlık hükümeti kurma çabalarının kaos yaratmaya dönük, başarısız bir çalışma olacağını belirterek, bencil ve çıkarcı yaklaşımlardan uzak durulmasını talep etti.

         Kriz ve kaos yaratmaya çalışıyorlar.

         Yapılmak istenenin kriz yaratıp, yeni oldu bittilere  zemin yaratmak olduğunu dile getiren İzzet İzcan, Türkiye’deki AKP iktidarının önderliğinde, ilhak siyasetlerinin ileriye taşınmakta olduğunu vurguladı.

         Azınlık hükümeti kurma çabası içinde olan Ersan Saner’e, parlamentodan çoğunlukla güven oyu alacak hükümeti kuramıyorsan, görevi Cumhurbaşkanına iade et çağrısında bulunan İzzet İzcan, “Zorlama ve oyunla yeni senaryolar peşinde koşmak, sizlere hiçbir şey kazandırmayacaktır” dedi.

         AKP, Kıbrıs’ı şantajcı politikasının parçası yapmıştır.

         Ankara’daki AKP hükümetinin, Kıbrıs’ın Kuzeyini dünyadan kopartarak, şantajcı dış politikasının parçası yaptığını, Türkiye’deki ekonomik iflasını gizlemek için kullandığını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek suç işlediğini vurguladı.

         “Kıbrıs Türk toplumunun geleceği, insan haklarına saygılı, federal, birleşik Kıbrıs’tadır ” diyen İzzet İzcan, Kıbrıs’ta oynanan oyunlar karşısında halkımızı uyanık olmaya çağırdı

İzcan: BKP, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in yanında durmaya devam edecektir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkemizi ziyaret eden TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüm talebini ortaya koymasının kabul edilmez olduğunu, görüşme sürecini başlamadan bitireceğini belirtti.

            “Türkiye’deki AKP iktidarı, Kıbrıs’ta Osmanlının fetih ve ilhak siyasetlerini hayata geçirmeye çalışmaktadır” diyen İzzet İzcan, “BM kararlarını yok sayan bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

            TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın,  KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’i hedef  göstermesinin, çözüm yanlısı güçlere karşı duyduğu nefreti ortaya koyduğunu belirten İzzet İzcan, “BKP,  KTÖS ve onun Genel Sekreteri Şener Elcil’in yanında durmaya devam edecektir” dedi.

            “KKTC Cumhurbaşkanlığı makamına, AKP iktidarının müdahalesi ile oturtulan Ersin Tatar’ın davranış ve konuşmaları, Kıbrıs Türk toplumunu utandırmaktadır” diyen İzzet İzcan, yağ ve şükran çekerek, Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığının korunamayacağını vurguladı.

            Kendi halkını başkasına şikâyet eden ve bundan medet uman bir Cumhurbaşkanı ile  karşı karşıya olduğumuzu dile getiren İzzet İzcan, federal çözüm yanlısı kesimlerle  güçlerini birleştirerek, barış mücadelesine devam edeceklerini belirtti.

İzcan, “ Başkalarının acıları üzerinde piknik yapılamaz”.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, başkalarının acıları üzerinde piknik yapılamayacağını belirtti. Kıbrıs trajedisinin 46 yıl var sürdüğünü, insanların acılar çektiğini dile getiren İzzet İzcan, “ Kıbrıslıların acılarını sömürerek siyaset yapan soğuk savaş politikacılarını ülkemizde istemiyoruz” dedi.

“ Maraş KKTC toprağı değildir” diyen İzcan, barış, sevgi ve kardeşliğin, savaş, şiddet ve düşmanlığı yeneceğini vurguladı.

“ Maraş’ın statüsü BM’nin 550 ve 789 sayılı kararlar ile belirlenmiştir” diyen İzcan, “ Yapılması gereken uluslararası hukuka uygun bir şekilde Maraş’ın yasal sakinlerine verilmek üzere BM’ye devridir” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dış politikasını kavga ve savaş üzerine kurduğunu dile getiren İzcan, “ Ne Sayın Erdoğan’ın nefret politikalarını, ne de irademize yapılan müdahaleleri kabul etmiyoruz” dedi.

İzcan: Görüşmeleri baltalayacak tavırlardan uzak durun.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreterin 5’li gayri resmi konferansın toplanması için faaliyetlere başladığını belirterek, tarafları süreci sıkıntıya sokacak davranışlardan uzak durmaya çağırdı.

         Gündemde olanın BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun, Federal Birleşik Kıbrıs olduğuna dikkat çeken İzzet İzcan, “Gelinen aşamada, sürecin parametrelerini değiştirmeye çalışmak, çözüm çabalarını torpillemek demektir” dedi.

         Kalıcı bölünme kapıyı çalıyor.

         Kıbrıs’ta kalıcı bölünmenin kapıyı çaldığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, böyle büyük bir tehlike karşısında, çözüme inanan tüm kesimlerin birlikte hareket etmesini istedi.

         Maraş’ı kullanıp karşı toplumu tahrik ediyorlar.

         Kıbrıs’ın kuzeyinde ilhak hayalleri kuran, Maraş konusunu kullanarak karşı toplumu tahrik eden kesimlerin, büyük bir hata içerisinde olduğunu dile getiren  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yıllar süren çözümsüzlük ve acıdan sonra, yeni maceralar peşinde koşmak hiç kimseye fayda sağlamaz” dedi.

         “BKP, Kıbrıs’ın bir barış adası olması için, toplumlar arası diyalog ve dayanışmanın önemini bir kez daha hatırlatmakta yarar görür” diyen İzzet İzcan, çözüme ulaşmak için, barış ve federal çözüm yanlılarını birlikte hareket etmeye çağırdı.

İzcan: Dış müdahale ürünü UBP ile hükümet kurmayın.

By birlesikkibrispartisi

              Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’deki AKP iktidarının, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yaptığı müdahaleler sonucu seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, görev vererek hükümeti kurmakla görevlendirilen UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’in Başbakanlığında hükümet kurulmamasını talep etti.

         
          “AKP iktidarı yalnız Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmekle kalmadı, UBP Kurultayına da müdahale ederek Kurultayı yaptırtmadı” diyen İzzet İzcan, müdahalenin ürünü bir hükümet istemediklerini belirterek, “Yapılanlar insanlık onurunu rencide eden, Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığına açık bir saldırıdır” dedi.
            Parlamentoda temsil edilen ve Kıbrıs Türk toplumunu temsil ettiğini belirten federal çözüm yanlısı partilere, bu müdahalelerin parçası olmayın çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Gün parlamentoculuk ve hükümetçilik oynama günü değildir, her türlü müdahaleye karşı dik durarak, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesini birlikte sürdürmek ve kendi geleceğimiz hakkında karar verme günüdür” dedi.

İzcan: UBP kurultayına yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra UBP Kurultayına yapılan müdahalelerin, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine hakaret boyutuna ulaştığını belirterek, yapılanları şiddetle kınadıklarını belirtti. Türkiye’deki AKP hükümetinin, Kuzey Kıbrıs’ı ilhak etme yönünde attığı adımları asla kabul etmeyeceklerini belirten İzzet İzcan, “Fetihçi ve istilacı olan bu siyaset, Kıbrıs Türk toplumu tarafından ret edilmektedir” dedi.

         Ülke kaosa sürükleniyor.

         Bunun arkasından yeni bir takım senaryoların gündemde olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkenin kaosa sürüklendiğini, hükümet bunalımının yaşanacağını ve bunun sonucunda erken seçim adı altında meclis ve hükümet seviyesinde yeni senaryoların hayata geçirilmek isteneceğini vurguladı.

         Yaşanan UBP’nin iç meselesi değildir. Tepki göstermeliyiz

         Türkiye’yi iflas ve kaosa sürükleyen AKP iktidarının, Kıbrıs’ın Kuzeyinde yeni oldu bittiler peşinde olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “UBP ve yöneticileri o kadar aciz duruma düşürülmüştür ki, kendilerine yapılan hakaretleri dahi açıklamaktan korkmaktadırlar” dedi.

         “Yaşananlar UBP’nin iç meselesi değildir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, demokratik muhalefeti en güçlü şekilde tepki göstermeye çağırdı.

 

Yaşanan yıkımın sebebi TL’ye mahkum oluşumuzdur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, döviz kurlarının tavan yapmasının ardından, piyasalarda korkunç bir fiyat patlaması yaşandığına dikkat çekerek, “Yaşanan yıkımın sebebi TL’ye mahkum oluşumuzdur” dedi.

         Şükran çekerek ülke yönetiminin sonunun bu olduğunu belirten İzzet İzcan, Türkiye’deki AK partinin iktidarının, Türkiye halkları ile beraber, Kıbrıs Türk toplumunu da ekonomik felakete sürüklediğini vurguladı. Fiyatlar artarken ücretlerin gerilediğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “UBP kendine hangi ortağı seçerse seçsin, emekçi kitleler sömürülmeye devam edecektir” dedi.

         Kurtuluş çözüm, barış ve özgürlüktedir.

         Kurtuluşun çözüm, barış ve özgürlükte olduğunu belirten İzzet İzcan, “Statükonun kendisi sorunların kaynağıdır” diyerek, mücadelenin tek çıkış yolu olduğunu vurguladı.

         Bu şartlarda yaşamak işkenceye dönüşmüştür.

         UBP hükümetlerinin seçimlerde dağıttığı avantaları çıkarmak için zam yapma yolunu seçtiğini, kaşıkla verdiğini kepçeyle alarak, insanımızın yaşam standartını sıfırladığını, bu şartlarda yaşamak işkenceye dönüşmüştür” dedi.

         BKP’nin, emekten yana tüm güçlerin dayanışmasını ısrarla talep etmeyi sürdüreceğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, emek, barış ve demokrasi mücadelesinin en geniş cephede sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

 

İzmir’deki depremde 25 kişinin yaşamlarını yitirmesi ve yüzlerce kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduk.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda yaşanan ölüm ve yaralanmalar nedeni ile Türkiye halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Depremde 25 kişinin yaşamlarını yitirmesi ve yüzlerce kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduklarını belirten İzcan, kurtarma çalışmalarının bir an önce tamamlanarak daha büyük acıların yaşanmaması temennisinde bulundu.

 

Bireysel, örgütsel, partisel değil toplumsal çıkarların, barış, demokrasi ve emeğin merkeze konulduğu cephe siyaseti bir an önce hayata geçmelidir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, gelinen aşamada Kıbrıs’ta federal bir çözümü hedefleyen, Kıbrıslı Türklerin varlık ve kimliğini korumayı ve emekten yana mücadeleyi siyasetin merkezine koyacak geniş tabanlı bir birlikteliğin şart olduğuna vurgu yaptı. Sonsütün devamla, “ Ortak bir çatı altında birlikte mücadele kaçınılmazdır. Tüm yurtsever, barış ve demokrasi güçlerinin ortak bir cephede bir araya gelmesi için zemin vardır. Bu zemin heba edilmemelidir” dedi.

Sonüstün, yeni dönemde ilhak ve Kıbrıs Türkü’nün kültürel, sosyal ve siyasi olarak yok edilme politikalarının artarak Kıbrıslı Türklerin iradesinin gasp edilmeye devam edileceğinin açık olduğunu ifade etti. Sonütün, “ Bu politikaları berhava etmenin yolu birlikte ve güçlü mücadeleden geçer” diyerek, “ Tüm demokrasi, barış ve emek güçlerine çağrımız, bireysel, örgütsel, partisel değil toplumsal çıkarların, barış, demokrasi ve emeğin merkeze konulduğu cephe siyasetinin bir an önce hayata geçmesi için samimiyetle çalışılmasıdır”  dedi.

“ BKP, kurulduğu günden bu yana cephe siyasetinin kaçınılmaz olduğunu ısrarla savunmaktadır” diyen Sonüstün, “ Birleşik Kıbrıs Partisi, en geniş cephenin oluşması için bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da üstüne düşeni yapacaktır. Şimdi birleşme ve birlikte mücadele etme zamanıdır” dedi.

Yasal bir hükümet yoktur. Alınacak kararlar hukuk dışıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçim sonrası ülkede yasal bir hükümetin  olmadığını belirterek, “Alınacak bütün kararlar hukuk dışıdır” dedi.

         “Memleket, Ersin Tatar’ın babasının çiftliği değildir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ayni anda hem Cumhurbaşkanı, hem de Başbakan olamazsınız” dedi.

         Kendi yaptığınız yasalara dahi saygınız yok.

         Cumhurbaşkanlığı seçim süresi boyunca yasaları çiğneyen, Yüksek Seçim Kurulunu aciz duruma düşüren, Ankara’dan aldığı destekle diktatörce davranan bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu belirten İzzet İzcan, hükümetin kendi yaptığı yasalara dahi saygısının olmadığını vurguladı.

         Güvensizlik önergesi vererek hükümeti düşürün.

         Parlamentoda bulunan muhalefete,  güvensizlik önergesi vererek hükümeti düşürmesi çağrısında bulunan İzzet İzcan, temiz toplum diyerek yola çıkan Halkın Partisine, düştükleri komik durumdan çıkma çağrısında bulundu.

         “BKP, Kuzey Kıbrıs’ta oynanan demokrasicilik oyununa karşı çıkmaya devam edecektir” diyen İzzet İzcan, halkımızı bu hukuk dışılığı yakından izlemeye davet etti.

 

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını kabul etmiyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Sendikal Platform, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti. BKP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve bundan sonra barış yanlısı sendika ve siyasi partilerin izleyeceği mücadele şekli üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının meşru olmadığını ve BKP tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi. Seçimin, Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar arasında olmadığını dile getiren İzzet İzcan, “Bu seçimler Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında olmuştur” dedi. “Başta AKP hükümeti olmak üzere, TC Büyük Elçilik yetkilileri ve asker sivil bürokrasisinin  müdahaleleri sonucu, Kıbrıslı Türklerin iradesi çiğnenmiştir” diyen İzzet İzcan, “Çıkan sonuç yasalara uydurulsa da meşru değildir” dedi.

            Seçimlerde yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacağız.

            Seçimlerde yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacaklarını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gerçekler ışığında Ersin Tatar’ı, Kıbrıs Türk toplumunun demokratik iradesi ile seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak tanımayacaklarını vurguladı.

            Güç birliğinin ilke ve hedefleri önemli.

            Barış ve Federal çözüm yanlılarının oluşturacağı güç birliğinin ilke ve hedeflerinin önemli olduğunu belirten İzzet İzcan, bu birliğin geniş bir tabana yayılmış olması ve ayrılıkçı ilhak politikalarını kesin bir dille ret etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

            “BKP, böyle bir güç ve eylem birliğinin içinde yer alıp, yurduna olan görevini yerine getirmekten onur duyar” diyen İzzet İzcan, barış demokrasi ve özgürlük mücadelesine kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.

Sendikal Platform BKP’yi ziyaret ediyor.

By birlesikkibrispartisi

Sendikal Platform 26.10.2020 Pazartesi saat 11:00’de Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret edecektir. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları sonrası izlenecek siyasi mücadele ve son siyasi gelişmeler ele alınacaktır.         Ziyaret BKP Genel Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 

Yeni Bakış Web Tv’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bugün saat 11:00’de Yeni Bakış Web Tv                                                                     ‘de Kazım Denizci’nin “Yaşamın İçinden” programına katılacaktır.

Uluslararası konferans bir an önce toplanmalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e inisiyatif alıp uluslararası konferansın toplanması için çağrı yaptı.

            Türkiye’deki AKP hükümetinin, Akdeniz’deki denizlerde uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini, Kuzey Kıbrıs’taki seçimlere müdahale ederek, kendi adayını zorla seçtirdiğini belirten İzzet İzcan, “Bu noktada yapılması gereken, uluslararası Kıbrıs konferansının bir an önce toplanması ve belirsizliğin giderilmesidir” dedi.

            Taksimin önlenmesi için görüşmeler başlamalıdır.

            Statükonun, nihai taksim hedefine doğru kaydığını dile getiren İzzet İzcan, bunun önlenmesinin, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde görüşme sürecinin sürdürülmesi ile mümkün olduğunu vurguladı.

            Federal çözüm tek çıkış yolu.

            “BKP, iki toplumlu iki bölgeli federal çözümü tek çıkış yolu olarak görmektedir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, uluslararası toplumu, Kıbrıs’ta yaşananları yakından izleyip taraf olmaya çağırdı.

            “Kıbrıs’ta yaşananlar toplumlararası bir sorundan öte, bölgesel güvenliği tehdit eden, insan hakları ihlallerine dayanan, uluslararası bir sorundur” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesinde barışa inanan herkese görev düşmektedir” dedi.

            Her şeye rağmen moralimizi bozmayacağız.

            Kıbrıs Türk toplumuna, ülkede yaşananlardan dolayı moralini bozmama çağrısında bulunan İzzet İzcan, “Taksimciler karşısında safları sıklaştırarak mücadele etmek, her yurtseverin görevidir” dedi.

 

Kıbrıs Türk toplumunun iradesi yerle bir edilmiştir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirdi.

            BKP Merkez Yürütme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin seçim olmaktan çıkartıldığını, Ankara’daki AKP hükümeti ve TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açık müdahalesi ile Kıbrıs Türk toplumunun  iradesinin yerle bir edildiğini vurguladı.

            Demokratik olmayan bir sonuç çıkmıştır.

            Kıbrıs’ın Kuzeyine  nüfus aktararak, Kıbrıs Türk toplumunun asimile edildiğini dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Bu nüfus ve Kıbrıslı Türk yerli işbirlikçileri sayesinde ortaya demokratik olmayan bir sonuç çıkmıştır” dedi.

            Seçimi Ersin Tatar değil, Tayyip Erdoğan kazanmıştır.

            “Otomatiğe bağlanıp dağıtılan vatandaşlıklar sonucunu vermiştir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Seçimi Ersin Tatar değil, TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kazanmıştır” dedi.

            Kıbrıs’ta barış isteyen yurtsever güçlere düşen görevin, yılgınlığa kapılıp, birbirlerini suçlamak olamayacağını belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Ortak vatan, demokrasi ve özgürlük temelinde bir araya gelmek öncelikli görevimizdir” dedi.

            Müdahaleler tarihe kara bir leke olarak geçmiştir.

            Kıbrıslı Türklerin iradesine yapılan bu müdahalenin, demokrasi tarihine yeni bir kara leke olarak geçeceğini belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, onuruyla mücadele ederek yurduna sahip çıkan vatandaşlarımıza teşekkür etti ve yurdumuzun kurtuluşu için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı.

           

İzcan: Kişisel kırgınlıklar bir tarafa, sandığa gidiyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı izzet İzcan, halkımıza mutlaka sandığa gidin çağrısında bulundu. “Pazar günkü seçimde Kıbrıs Türk toplumunun kaderi oylanacak” diyen İzzet İzcan, “Gün, kişisel kırgınlıkları bir tarafa bırakıp safları sıklaştırma günüdür” dedi.

         Yeni maceralar istemiyoruz.

         “Karar vermemiz gereken, federal birleşik bir Kıbrıs’la barışa ulaşacak mıyız? Yoksa, ayrılıkçı çözümsüzlük siyasetlerinin peşinde koşarak, Türkiye’nin alt yönetimi mi olacağız?” diyen İzzet İzcan, Kıbrıs Türkünün yeterince acı çektiğini, yeni maceralar yaşamak istemediğini vurguladı.

         Yeni provokasyonlar olabilir.

         Seçim gününe kadar yeni provokasyonların olabileceğini dile getiren İzzet İzcan, faşistlerin dayanışmasının gündemde olduğunu, halkımızın soğuk kanlılığını yitirmemesini istedi.

         “Görüşme masasında bizi kim temsil edecek?” sorusunu soran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Kendi partisi ve hükümetini dahi yönetemeyen Ersin Tatar, Kıbrıs Türk toplumunun hak ve çıkarlarını koruyamaz” dedi.

         Halkımızı, Mustafa Akıncı’ya destek olmaya çağırıyoruz.

         “Kıbrıs’ın Kuzeyinde yaratılan ekonomik ve siyasi çöküşü gizlemek için halkı, Türkiye’yi sevenler ile sevmeyenler şeklinde bölmeye çalışan Tatar ve ekibi, hak ettikleri cevabı pazar günü alacaklardır” diyen BKP Genel Başkanı izzet İzcan, “BKP olarak, halkımızı sandığa gitmeye ve Mustafa Akıncı’ya destek olmaya çağırıyoruz” dedi..

     

İzcan: Faşist ELAM’ın düzenlediği eylemi kınıyoruz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan,  faşist parti ELAM tarafından,  Derinya  geçiş kapısında gerçekleşen provokatif eylemi kınadıklarını, bunu faşistlerin dayanışması olarak gördüklerini açıkladı.

         Kıbrıs’ın felakete sürüklenip bugünlere gelmesinin, kendine milliyetçi diyen faşist yeraltı örgütlerinin eseri olduğunu belirten İzzet İzcan, “Irkçı, faşist saldırganlara karşı mücadele etmek, tüm yurtseverlerin görevidir” dedi.

         ELAM’ın, Yunanistan’da terör örgütü olarak nitelenip kapatılan Hrisi Avgi’nin Kıbrıs’taki devamı olduğunu belirten İzzet İzcan, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiyadis’e çağrıda bulunarak ELAM suç örgütünün kapatılmasını talep etti.

         EDON’un antifaşist kitlesel yürüyüşünü selamlıyoruz.

         Güney Kıbrıs’taki EDON Gençlik Örgütü’ne bağlı yüzlerce gencin, faşist provokasyona karşı düzenlediği Antifaşist kitlesel yürüyüşü selamladıklarını belirten BKP Genel Başkanı İzzet izcan, “Kıbrıs’ta ortak vatanı,  iki taraftaki devrimci yurtsever güçler birlikte kuracaktır” dedi.

         Pazar gününe kadar yeni provokasyonların olabileceğine işaret eden İzzet İzcan, halkımızı kararlı bir şekilde sandıklara giderek, barış ve kardeşliğe inanan Mustafa Akıncı’ya destek olmaya çağırdı..

İzcan: Safları sıklaştırma zamanı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının sol ve demokrasi güçlerinin birliğinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini belirtti. “Türkiye’deki AKP hükümeti ve onun buradaki temsilcilerinin her türlü baskı ve yönlendirmesine rağmen, Kıbrıs Türk toplumu  iradesine sahip çıkmış ve kararlı bir duruş sergilemiştir” diyen İzzet İzcan, “ Önümüzdeki haftaya kadar yapılması gereken safları sıklaştırarak, kişisel kırgınlıkları bir tarafa bırakmaktır” dedi.

            Daha bir kararlılıkla sandığa gidelim.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, mücadelenin Kıbrıs Türk toplumunu yok etmek isteyenlerle, yurduna ve kimliğine sahip çıkanlar arasında olduğunu vurgulayarak, halkımıza daha bir kararlılıkla sandığa gitme çağrısında bulundu.

            BM Genel Sekreteri Antonio  Guterres’in ev sahipliğinde Kıbrıs sorununda uluslararası konferansın toplanmasının beklendiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Mustafa Akıncı başkanlığında federal çözüm yanlısı bir ekibin Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmesi, halkımız için büyük bir şanstır” dedi. 

            Halkımızı, geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

            BKP’nin her zaman olduğu gibi barış, demokrasi ve özgürlüğün yanında durmaya devam edeceğini belirten İzzet İzcan, halkımızı kararlı bir şekilde sandığa gitmeye ve geleceğine sahip çıkmaya çağırdı.

 

 

İzcan: Safları sıklaştırma zamanı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının sol ve demokrasi güçlerinin birliğinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini belirtti. “Türkiye’deki AKP hükümeti ve onun buradaki temsilcilerinin her türlü baskı ve yönlendirmesine rağmen, Kıbrıs Türk toplumu  iradesine sahip çıkmış ve kararlı bir duruş sergilemiştir” diyen İzzet İzcan, “ Önümüzdeki haftaya kadar yapılması gereken safları sıklaştırarak, kişisel kırgınlıkları bir tarafa bırakmaktır” dedi.

            Daha bir kararlılıkla sandığa gidelim.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, mücadelenin Kıbrıs Türk toplumunu yok etmek isteyenlerle, yurduna ve kimliğine sahip çıkanlar arasında olduğunu vurgulayarak, halkımıza daha bir kararlılıkla sandığa gitme çağrısında bulundu.

            BM Genel Sekreteri Antonio  Guterres’in ev sahipliğinde Kıbrıs sorununda uluslararası konferansın toplanmasının beklendiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Mustafa Akıncı başkanlığında federal çözüm yanlısı bir ekibin Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmesi, halkımız için büyük bir şanstır” dedi. 

            Halkımızı, geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

            BKP’nin her zaman olduğu gibi barış, demokrasi ve özgürlüğün yanında durmaya devam edeceğini belirten İzzet İzcan, halkımızı kararlı bir şekilde sandığa gitmeye ve geleceğine sahip çıkmaya çağırdı.

 

 

İzcan: Talimatla yönetilmenin sonu budur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye ve Kıbrıs arasında bulunan su borusunun  tamiri gerekçe gösterilerek düzenlenen tören ve Maraş’ın açılacağının duyurulması ile ilgili faaliyetlerin tehlikeli ve yanlış olduğu kadar,  Kıbrıs Türk toplumunun iradesine büyük bir saygısızlık olduğunu vurguladı.

            “Talimatla yönetilmenin sonu budur” diyen İzzet İzcan, Maraş’ın 550 ve 789 numaralı BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen açılmasının, görüşme süreci ve iki toplum arasındaki ilişkileri berhava etmeye yönelik bir provokasyon olduğunu belirtti.

            “Türkiye’deki AKP hükümeti ve onun buradaki baş temsilcisi UBP’nin yaptığı fetihçi ve istilacı bir politikadır” diyen İzzet İzcan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığı ile YSK kararları yerle bir edilmiştir” dedi.  

            Yasaları çiğneyenler yargılanmalıdır.

            Yüksek Seçim Kurulu’nu, seçim yasaklarını çiğneyen kesimlere karşı yasal cezai müeyyideleri hayata geçirmeye çağıran İzzet İzcan, başta BRT olmak üzere  yasakları çiğneyenlerin yargılanmasını talep etti.

            Maraş  yasal sahiplerine aittir ve iade edilmelidir.

            Maraş’ın yasal sahiplerine ait olduğunu, BM kararları çerçevesinde BM’ye devir edilerek sahiplerine verilmesi gerektiğini belirten İzcan, “Karşı toplumun acıları üstünden siyaset yaparak seçim kazanmaya çalışmak, onursuz bir davranıştır” dedi.

            “Kıbrıs’ın kurtuluşu çözüm, barış ve demokrasiden geçer” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, tüm demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırdı.

BKP Dünya öğretmenler gününde eğitim emekçilerini selamladı.

By birlesikkibrispartisi

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla BKP adına MYK üyesi ve Eğitim Sekreteri Hüseyin Demirel bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlara yer verildi:

Her yıl 5 Ekim’de kutlanan Dünya Öğretmenler Günü, pandemiden dolayı daha da farklı bir anlam kazanmıştır. Öğretmen ve tüm diğer eğitim emekçilerinin çalışma koşulları diğer yıllara kıyasla çok daha zorlaşmıştır. Özellikle özel sektörde çalışan eğitim emekçilerinin hem çalışma koşulları zorlaşmış, hem de özlük haklarında çok ciddi gerileme yaşanmıştır. Parti olarak, bu özel günde, kamusal, parasız ve nitelikli eğitimin her hükümetin öncelikli görevleri arasında olması gerektiğine vurgu yaparız. Bu çerçevede, bütçede eğitim ve öğretime ayrılan payın artırılması, özellikle pandemi koşullarından dolayı daha da acil hale gelmiştir.

İhtiyaç duyulan ek eğitim bütçesi için atılabilecek bir çok adım vardır; özellikle ‘eğitim sektöründeki’ patronlardan, geliri oranında eğitim vergisi alınabilir, vergi kaçıranların vergisi toplanabilir, kumar ve fuhuş sektöründen toplanan vergiler artırılabilir, savaşa yönelik tüm harcamalar kesilip, eğitim-öğretime aktarılabilir. Bu ve benzeri önlemlerle oluşturulacak ek bütçeyle, hükümeti bir an önce aşağıdaki adımları atmaya çağırıyoruz:

  1. Bütçede eğitim ve öğretime ayrılan pay, en az iki katı olacak şekilde artırılmalıdır. Yüz yüze eğitimin başlayabilmesinin önkoşullarından birisi de maliyettir. Öğrenci ve eğitim emekçilerinin sağlıklı koşullarda çalışabilmesi için gereken yatırım kesinlikle yeterli değildir.
  2. Çalışan ebeveynlerden birisine ödenekli izin verilmelidir.
  3. Başta gereksinimli öğrenciler olmak üzere, öğrenciler için ücretsiz yemek ve ulaşım sağlanmalıdır.
  4. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için gereksinim duyduğu bilgisayar, tablet, TV ihtiyacı ücretsiz olarak dağıtılmalı, internet erişimi olmayanlara sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.
  5. Sınıf mevcutlarının azaltılması için derslik sayısı artırılmalı, öğretmen ataması yapılmalıdır.
  6. Yeterli sayıda temizlik ve sağlık emekçisi ataması yapılmalıdır.
  7. Öğrenciler ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve düzenli test yapılmalıdır.

Devletin anayasa gereği sağlamakla yükümlü olduğu, kaliteli, parasız kamusal eğitim talebini bir kez daha vurgularken, tüm eğitim emekçilerini bu özel günde yürekten selamlarız.

 

KANAL T’deyiz.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 17:15’te  KANAL T’de  Okan Veli Şafaklı’nın programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirecektir.

İzcan: Halkın malı dedikleri KIB-TEK, borcunu ödemeyen bir avuç vurguncunun malı olmuştur.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ve Kooperatif süt fabrikasında yaşananların, sömürüden yana olan UBP-HP hükümetinin karakterini ortaya koyduğunu vurguladı. KIB-TEK’in 900 Milyon TL alacağı bulunurken, 300 Milyon TL’lik borç batağı içinde kıvrandığını dile getiren İzzet İzcan, bunun faturasının ise borcunu düzenli ödeyen halka çıkarıldığını belirterek, “Halkın malı dedikleri KIB-TEK aslında borcunu ödemeyen bir avuç vurguncunun malı olmuştur” dedi.

EL-SEN’in borcunu ödemeyen sermaye ve devletin  elektriğini kesmesini destekliyoruz.

EL-SEN’in bilinçli olarak borcunu ödemeyen devlet ve sermaye kesiminin elektriklerini kesmesini desteklediklerini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,  KIB-TEK yönetiminin, bunu yapanları polise vermesi ve işten atmakla tehdit etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Halkın malı olan kurumlar halka hizmet etmelidir.

UBP-HP hükümetinin ayni zihniyetle KOOP-SÜT’e de müdahale ettiğini, baskı ile oradaki yöneticileri görevden almaya çalıştığını dile getiren İzzet İzcan, “Halkın malı olan kurumlar halka hizmet etmeli ve demokratik şekilde yönetilmelidir” dedi.

“BKP, üretimden gelen  hakkını kullanan emekçilerle dayanışma içinde olmaya devam edecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Emek, barış ve özgürlük kavgası kararlılıkla sürdürülmelidir” dedi.

 

İzcan: Kıbrıs Türk toplumu seçeceği liderle geleceğini oylayacaktır.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından 5’li konferansı toplayacağını açıklamasının, seçimleri çok daha önemli kıldığını belirterek, Kıbrıs Türk toplumunun seçeceği liderle geleceğini oylayacağını vurguladı.

“Müzakereler Crans Montana ve Berlin konferansında kabul edilen çerçeve dahilinde başlayacaktır” diyen İzzet İzcan, bunun  BM Güvenlik Konseyi  kararları doğrultusunda, iki bölgeli, iki toplumlu federal bir cumhuriyet olduğunu belirterek, “Aksini talep etmek, müzakere sürecini ret etmektir” dedi.

Türkiye’deki AKP hükümetinin tavrı, görüşme sürecini havaya uçuracaktır.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un, adada diğer seçeneklerin ele alınması gerektiğini söyleyerek “Artık adadaki gerçekler ve egemen eşitlik temelinde bir çözümün konuşulmasının zamanı geldiğine inanıyoruz” şeklindeki açıklamasının, taksimi çağrıştırdığını ve bütün görüşme sürecini havaya uçuracağını vurguladı.

AKP, Kıbrıs Türk toplumunu elinde rehine olarak tutmak istiyor.

Kıbrıs Türk toplumunun yıllar içinde elde ettiği tüm kazanımların havaya uçurulma tehlikesinin doğduğuna işaret eden İzzet İzcan, “Türkiye’deki fetihçi AKP iktidarı, Kıbrıs Türk toplumunu elinde rehin tutmaya devam etmek istemektedir” dedi.

Mustafa Akıncı’nın seçimi kazanması, çözüm karşıtlarına verilecek en güzel cevaptır.

“Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya Türkiye ve Kıbrıs’tan yapılan saldırıların nedeni de budur” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Mustafa Akıncı’nın seçimi kazanması ve görüşme sürecinin BM’nin belirlediği parametreler çerçevesinde başlaması, gerici ve çözüm karşıtlarına verilecek en güzel cevaptır” dedi.

 

      

İzcan: Kıbrıs konusunda ciddi gelişmelerin arifesindeyiz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Kıbrıs’ın güneyini ziyaret etmelerinin ciddi gelişmelerin bir ön habercisi olduğunu belirterek, bu ziyaretlerde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşülmemesinin önemli bir eksiklik olduğunu vurguladı.

Başta Doğu Akdeniz’deki doğal gaz aramaları, Maraş’ın açılması ve Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerin ardından başlaması beklenen Kıbrıs konusundaki görüşme sürecinin masaya yatırıldığını belirten İzzet İzcan, Kıbrıs Türk tarafının bu hayati konularla ilgili ciddi bir hazırlık yapması gerektiğini vurguladı.

“Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerine son verilerek diyalog yolunun takip edilmesi kaçınılmazdır” diyen İzzet İzcan, “Güç ve tehdit politikaları ile sonuç almak mümkün değildir” dedi.

Maraş konusunda izlenen şantaj politikası yanlıştır.

Maraş konusunda izlenen şantaj  politikasının yanlış olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, hele bunun iç politikada malzeme olarak kullanılmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından inisiyatif alarak görüşme sürecini başlatacağını açıklamış olduğunu belirten İzzet İzcan, “Maraş ve Doğu Akdeniz’deki gaz konularını bahane ederek süreci havaya uçurmaya çalışmak, Kıbrıs Türk tarafına hiçbir şey kazandırmaz” dedi.

“BKP, federal çözüm sürecini sonuna kadar desteklemeye devam edecektir” diyen İzzet İzcan, Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, “Türkiye’de gerçekleşen 12 Eylül 1980 darbesini bir kez daha nefretle kınıyoruz”.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’de gerçekleşen 12 Eylül 1980 darbesini bir kez daha nefretle kınadıklarını açıkladı.

“ Türk silahlı kuvvetlerinin General Kenan Evren liderliğinde gerçekleştirdiği askeri darbe demokrasiyi ortadan kaldırmış 1 milyon 683 bin kişiyi fişlemiş, 517 kişiye idam cezası vermiş, 50 kişiyi asmış, 171 kişiyi işkencede öldürmüş ve 144 kişi kuşkulu bir şekilde ölmüştür” diyen İzzet İzzet İzcan, yaşamlarını yitiren, acı ve işkence çeken tüm devrimci ve yurtseverleri saygıyla andıklarını belirtti.

Bütün halkların kardeş olduğuna inanan Birleşik Kıbrıs Partisi’nin, emperyalizmin uşaklığını yapanlar karşısında Türkiye halklarıyla kardeşlik ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğini vurgulayan İzzet İzcan, barış, demokrasi ve kardeşlik yolunda kararlılıkla ilerleyeceklerini belirtti.

Bu gün Türkiye’de 12 Eylül’ü aratmayacak bir baskı ve şiddet politikası uygulandığına dikkat çeken BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Tüm kalbimizle, zindanları dolduran suçsuz yere mahkemelerde yargılanan, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde bir adım geri atmayan devrimci Türkiye halklarıyla birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi.

Basın Duyurusu.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin,  9 Eylül Çarşamba akşamı düzenleyeceğini duyurduğu “Pandemi Ortamında Eğitim” paneli,  Covid – 19 vakalarındaki artış ve toplumda oluşan panik gözetilerek ileriki bir tarihe ertelenmiştir.

 

 

          Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İzcan: Pandemi sorunu çözülmeden okullar açılamaz.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Covid 19 salgınının hızla kontrolden çıktığını belirterek, bunun sorumlusunun zamanında önlem almayan, bilim kurulunun önerilerini savsaklayan UBP-HP hükümeti olduğunu vurguladı. “UBP-HP hükümeti, süreci çok kötü yönetmiştir” diyen İzzet İzcan, “Karantinasız girişlere onay veren zihniyet, bugün yaşananların sorumlusudur” dedi.

Eğitimin telafisi var,  ancak yaşamın yoktur.

Okulların bu koşullarda açılamayacağına vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, uzaktan eğitime geçilmesi çağrısında bulunarak, öğrenci, öğretmen ve velilerin yaşamlarını tehlikeye atmanın kabul edilemez olduğunu belirtti. “Eğitimin telafisi var, ancak yaşamın yoktur” diyen İzzet İzcan, “Devamlı geç kalan, oy uğruna her şeyi yapan, dik kafalı bir hükümetle karşı karşıyayız” dedi.

BKP olarak,  koşullar düzelene kadar çocukları okula göndermeme çağrısında bulunan İzzet İzcan, “UBP-HP hükümeti sözden değil, eylemden anlamaktadır” dedi.

 

PANEL DAVETİ

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi organizatörlüğünde yapılacak olan “Pandemi Ortamında Eğitim” paneline davetlisiniz. Davetimizin üyelerinize duyurulması ve davetimize katılımınızdan onur  duyacağız.

 

Davetli konuşmacılar:   Şener Elcil  KTÖS Genel Sekreteri                                                                                                                  Tahir Gökçebel  KTOEÖS Genel Başkanı
Dr. Bülent Dizdarlı

Panel Yöneticisi:  Prof. Dr. Mustafa İlkan

Konusu       :  Pandemi  Ortamında Eğitim
Tarih  :  9 Eylül  2020  Çarşamba
Saat    :  19:30
Yer      :  KTÖS Lokali

 

Özgürlük ve barış için mücadeleye devam.

By birlesikkibrispartisi

BKP Merkez Yürütme Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, tüm dünya ve ülkemizin, barışa her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunu belirterek,  Kıbrıs sorununun çözümü ve barışın kökleşmesi için kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.
Her iki toplumdaki milliyetçi ve şoven  hareketlerden yararlanan emperyalist güçlerin doğrudan ve dolaylı müdahalelerinin bir sonucu olan Kıbrıs sorununun yıllardır çözümsüzlüğe mahkum edildiğine dikkat çeken BKP Merkez Yürütme Kurulu, tüm barış ve demokrasi güçlerinin birinci önceliğinin erken çözüm ve 46 yıllık bölünmüşlüğün sonlandırılması olduğunu vurguladı.
“Dünyanın jandarmalığına soyunan küresel terörist ABD, petrol uğruna yaptığı katliamlarla küreselleşme, neo-liberalizm ve kapitalizmin yüzünü açıkça ortaya sermektedir. ABD ve diğer müttefiklerinin, Irak, Suriye, Libya, Afganistan, Yemen, Filistin ve diğer bölge ülkelerine yaşattığı dram, bugüne dek yaptıklarının ve bundan sonra yapabileceklerinin somut delilidir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu,  yerel ve evrensel barış güçleri ile birlikte hareket ederek, emperyalist savaşlara ve kapitalist sömürüye karşı mücadeleye etmeye ve savaşa karşı barış, sömürüye karşı savaş şiarını ileriye taşımaya devam edeceklerini vurguladı.
BKP Merkez Yürütme Kurulu, BKP’nin, özgürlük ve barış için mücadele eden bütün dünya halkları ile dayanışmasını ve barış mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüreceğini vurguladı.

Sonüstün: Ya kendi demokrasimizi kendi ellerimizle kurup yücelteceğiz ya da Türkiye’nin alt yönetimi etiketiyle devletçilik oynayacağız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi  Genel  Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada,  Ankara’nın  Lefkoşa  Büyükelçisi Sn. Ali Murat Başçeri’nin, kendi içinde sorunlar yaşayan,  çözüm ve barış karşıtı UBP Milletvekilleriyle yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük bir yemekte  buluşmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sonüstün,  “Kısa bir süre önce Ankara destekli çözüm ve barış karşıtı UBP-DP ve YDP  Parti başkanları Ankara’ya çağrılmış  ve yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili talimat verilmiştir” dedi

Sonüstün devamla,  “Ankara’nın amacı, dünyanın tek tanıdığı makam olan Cumhurbaşkanlığı makamını, çözüm ve barış karşıtı ayrılıkçı bir adayın kazanmasını sağlamaktır” dedi.

Ankara bir taşla iki kuş vurmak istiyor.

Sonüstün, “Seçimlerin hemen ardından yapılması planlanan BM gözetimindeki barış görüşmelerinde,  birleşmeyi değil ayrılmayı savunan bir görüşmeci heyetinin var olması ile Ankara üzerindeki  uluslararası baskının azalmasına ve ‘Kıbrıslı Türkler Anavatan Türkiye ile bütünleşmek istiyor siz de buna saygı göstermelisiniz’ söylemiyle bir taşla iki kuş vurmaya çalışmaktadır” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi, Doğu Akdeniz’de artan gerginlikten endişe duyduğunu açıkladı.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex ilan etmesi ve bunun karşılığında Kıbrıs Rum tarafının ayni alan için yeni bir Navtex yayınlaması, işlerin giderek içinden çıkılmaz bir hal almakta olduğunu  vurguladı. İzzet İzcan, Ankara’daki AKP iktidarını bölgede gerilimi artıracak davranışlardan uzak durmaya çağırdı.

İzcan: Yaşanan sorunlar karşılıklı diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmelidir.

“Doğu Akdeniz’deki sorunlar uluslararası hukuka uygun, karşılıklı diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmelidir” diyen  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yaşanan gelişmeler yurdumuz Kıbrıs’ı içine çekerek yeni felaketlere neden olabilir” dedi.

Türkiye’yi yönetmekte güçlük çeken, ekonomik krize çare üretemeyen AKP hükümeti ve onun Kuzey Kıbrıs’ta sözcülüğünü üstlenen milliyetçi kesimler, gerginlik siyaseti üreterek, kaybettikleri halk desteğini artırmaya çalışıyorlar, bununsa mümkün olmadığını dile getiren İzzet İzcan, “Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halktan hak ettikleri dersi alacaklardır” dedi.

İzcan: Görüşme süreci bir an önce başlamalıdır. Tek çıkar yol diyalog.

Barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin tek çıkar yol olduğunu savunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Görüşme sürecinin bir an önce başlaması ve var olan sorunları diyalog yolu ile çözülmesi, Kıbrıs Türk toplumunun çıkarınadır” dedi.

 

Sonüstün: UBP-HP hükümeti tam bir Pinokyo hükümetidir.

By birlesikkibrispartisi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, UBP-HP  hükümeti tarafından PCR testi muaf tutularak, Kıbrıs’ın Kuzeyine gelen eski AKP milletvekili ve akrabalarının eyleminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Kurulduğu günden beri söylemleri ve eylemleriyle,  ters hareketlerle  ayyuka çıkan UBP-HP hükümetlerinin, toplumla alay edercesine sergiledikleri tavır, toplumumuz arasında adeta infiale yol açmıştır” dedi.

Salih Sonüstün, devamla “Tam üç ay evlerimize kapatıldığımız  bu pandemi döneminde, toplumun ağır  bedel ödeyip aşsız ve işsiz kaldığı bu süreçte,  hükümetin keyfi uygulamaları ile eski günlere dönülebileceğinin sinyallerini verdiğini belirtti.  “Kumarhane patronlarının baskıları  doğrultusunda ülkeyi  kovit 19 hastalığa karşı  savunmasız bırakanlar,  özel uçakla ülkeye iş adamlarını sokarak yeni skandallara  yol açmıştır” diyen Salih Sonüstün, eski milletvekili ve akrabalarını özel izinle ülkeye sokmalarının kabul edilmez olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin  hiç çekinmeden kendi müsteşarının yazılı talimatını gerçek dışı bir şekilde gizlemeye çalıştığını belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, ülkeyi ekonomik kriz ve kovit 19 hastalığına  karşı  savunmasız bırakanların,  yaklaşan  Cumhurbaşkanlığı  seçimlerinde  sandığa gömüleceklerinin altını çizerek,  kurulduğu günden beri çeşitli sıfatlara maruz kalan UBP-HP hükümetinin bu son yaptıkları  ile adeta bir  Pinokyo hükümetine dönüştüğünü  söyledi.

İzcan: Meclis, UBP’nin çeteleşme ve entrikalarına ortak olmamalıdır.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, “Çeteleşme ve entrikalardan dolayı” istifa ettiğini açıklayan UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün istifasının, Meclis tarafından kabul edilmesi çağrısında bulundu.

“6 aydan uzun bir süre Meclis oturumlarına katılmayan ve yaşamını İstanbul’da sürdüren Hüseyin Özgürgün’ün,  bu toplumun vergileriyle beslenip İstanbul’da sefa sürmesi kabul edilemez” diyen İzzet İzcan, “Halka gelince para yok diyenler, 6 aydır Mecliste ağızlarını açıp tek kelime etmemişlerdir” dedi.

Mecliste temsil edilen tüm partilerin suçlu ve sorumlu olduğunu dile getiren İzzet İzcan, UBP ve DP’nin, Mecliste Hüseyin Özgürgün’ün Milletvekilliğinin düşürülmesine karşı çıkacaklarını açıklamalarının tam bir aymazlık olduğunu vurguladı. Hüseyin Özgürgün’ün “Çeteleşme ve entrika içinde olmakla suçladığı  UBP’li Milletvekili arkadaşlarının ne tür entrikalara karıştıkları ortaya çıkmalıdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Hüseyin Özgürgün’ü detaylı açıklama yapmaya çağırdı.

Hüseyin Özgürgün hakkındaki yargı sürecinin ilerletilip sonuçlandırılması çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yolsuzluk ve partizanlık batağına batanlar, kendileri ile birlikte Hüseyin Özgürgün’ü de aklamaya  çalışıyorlar” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Mecliste temsil edilen muhalefet partileri ve HP’ye çağrıda bulaunarak, “UBP ve DP’nin hırsızlık ve yolsuzluklarına daha fazla ortak olmayın” dedi.

Sonüstün: Seçim öncesi usulsüz yapılan istihdamlar kabul edilemez.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, seçim dönemlerinde yapılan usulsüz istihdamların kanayan bir yara olmaya devam ettiğini belirterek, “ Bundan önceki hükümetler dahil hükümette yer alan tüm partiler seçim dönemlerinde eşitlik ilkesinden uzak ve partizanca istihdamlar yapmışlardır. Bu seçim dönemi de aynı senaryo önümüzdedir” dedi.

“Yapılan istihdamlar, ihtiyaç duyulan alanlarda ihtiyaç duyulan kalifiye personel alımı değil, ahbap çavuş ilişkisi ile kişiye göre iş yaratıp partililerine iş imkanı sağlama politikasının bir parçasıdır” diyen Sonüstün, “ Eşitlik ve adaletten uzak istihdam politikaları nedeni ile bir çok gencimiz ekmek parası uğruna ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır” dedi.

Toplumun bir bölümü  partizanca uygulamalarla, ihtiyaç olmayan alanlara sınavsız ve münhalsiz istihdam edilirken, hiçbir siyasi torpili olmayan diğer bölüm ise iş ve aş peşinde ülkesini terk etmek zorunda kalmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan BKP Genel Sekreteri Sonüstün, “ UBP- HP hükümetine çağrımız, yaptıkları yanlıştan geri dönmeleri ve personel ihtiyacı varsa bunu gereken prosedürleri uygulayarak eşitlik ilkesi temelinde gerçekleştirmeleridir” dedi.

İzcan: Maraş’ın Türk idaresinde iskâna açılması tehlikeli ve maceracı bir harekettir.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Maraş’ın Türk idaresi  adı altında açılması için  sürdürülen propagandanın çok tehlikeli olduğu kadar, maceracı bir yaklaşım olduğunu vurguladı. UBP – HP hükümetinin bu konuyu istismar ettiğini, seçim kampanyasında kullanma çabası içinde olduğunu belirten İzzet İzcan, “Hükümetin büyük ortağı UBP, Maraş’ın Mağusa – İskele imar planı kapsamına alınmasını talep edecek kadar kendini kaybetmiştir” dedi.

“Maraş’ın statüsü, BM Güvenlik Konseyinin 550 ve 789 sayılı kararlarıyla belirlenmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet izcan, Maraş’ın BM kontrolünde, yasal sahiplerine iade edilmesinin karar altına alındığını belirtti.

“Kıbrıs Türk toplumunu, dünyadan izole ederek, uluslararası hukukla çatıştırarak hiçbir yere varılamaz” diyen İzzet İzcan, “Türkiye’deki AKP iktidarının çatışmacı dış politikasında kullanılmak  halkımızın çıkarlarına aykırıdır” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, statükonun sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak, 11 Şubat 2014  tarihli ortak açıklama ve 30 Haziran 2017 tarihli Guterres  çerçevesinde belirtildiği şekilde, siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli iki toplumlu Federal Cumhuriyetin Berlin’de teyit edildiği gibi, hayata geçirilmesinin tek çıkar yol olduğunu vurguladı.

Ekim ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin  bu açıdan hayati önemi olduğunu belirten İzzet İzcan, Federal  çözüm ve barışa inanan Mustafa Akıncı’nın kazanmasının barış sürecine önemli katkı yapacağını belirtti. Halkımızı bu yönde irade ortaya koymaya çağırdı.

 

 

İzcan: Ankara’nın boyunduruğundan kurtulmadığımız sürece bu tür hakaretlere maruz kalacağız.

By birlesikkibrispartisi

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’yı görüşme yapma gerekçesi ile ayağına çağırmasının, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine açık bir müdahale olduğunu vurguladı. “Yeni hükümet senaryolarının konuşulduğu, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının başladığı böyle bir dönemde gerçekleşen bu şaibeli buluşma, TC yetkililerinin Kuzey Kıbrıs’a bakışını yansıtmaktadır” diyen İzcan, “Kıbrıs Türk toplumu, Ankara’nın boyunduruğundan kurtulmadığı sürece bu tür hakaretlere maruz kalacaktır” dedi.

AKP’nin maceracı  politikaları,  insanımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır.

Ankara’daki AKP hükümetinin, bölgeye yönelik maceracı dış politikasına devam etmekte olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Maraş’ın açılması,  Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri ve Kuzey Kıbrıs’ı vilayetleştirme politikaları tüm insanımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır” dedi.

“Yaşananlar, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok daha çirkin tablolarla karşılaşacağımızın habercisidir” diyen İzzet İzcan, çözüm, barış ve demokrasi yanlısı güçleri birlikte hareket etmeye çağırdı.

 

İzcan: Bilişim Yasası, insan haklarını ihlal eden bir yasadır.

By birlesikkibrispartisi

  Birleşik Kıbrıs Partisi, Bilişim Yasası hakkında seminer düzenledi. KTÖS lokalinde  gerçekleşen semineri hukukçu Öncel Polili verdi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, baskıcı iktidarların, halkı denetim altında tutmak için nerde duracağı belli olmayan yasalar çıkardığını vurgulayarak, “Temel insan haklarını ihlal eden, özgürlük karşıtı bir yasa ile karşı karşıyayız” dedi. BKP’nin,  Bilişim Yasasına karşı olduğunu belirten İzcan, iptali için süren yargı sürecine destek verdiklerini söyledi.

Kıbrıs Türk toplumunun en büyük sorununun, doğru bilgi alma hakkı olduğuna dikkat çeken İzzet İzcan, “Gerici iktidarlar,  medyayı bir silah olarak kullanmakta ve bunu bozacak her türlü harekete karşı çıkmaktadırlar” dedi.

Polili: Bilişim Yasası, insanları baskı altına alıp susturmaya yöneliktir.

Avukat Öncel Polili ise Bilişim Yasasının bilgi eksikliğine dayandığını, teknik olarak uygulanması mümkün olmayan maddeler içerdiğini belirtti. Bilişim Yasasının ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu dile getiren Öncel Polili, “İnsanları baskı altına alıp susturmaya yöneliktir” dedi. Yasanın kendi içinde belirsizlikler içerdiğini ve anlaşılmaz noktalarla dolu olduğunu belirten Polili, “Bu yasa  karakteri nedeniyle istenilen noktalara çekilebileceği gibi, yeni suçlamalara olanak sağlar” dedi. “İnsanların sosyal örgütlenme hakkını ortadan kaldırması, hükümetlerin sosyal medyadan korktukları anlamına gelir” diyen Avukat Öncel Polili, “Hükümetler, kendilerine karşı gelişen bir hareketi istedikleri an cezalandırma yoluna gidebilirler” dedi.

Bilişim Yasası bilgi vermekten uzak, neyin suç olup olmadığı belli olmayan, insanların özel bilgilerinin kopyalanmasına imkan tanıyan bir yasa olduğunu belirten Öncel Polili, özel hayatın gizliliği ihlal edilmekte, toplumu koruyucu değil, yasaklayıcı ve cezalandırıcı bir karakter taşımakta olduğunu vurguladı.

 

❌